ՀՀ Ազգային ժողովի 2023 թ.  բյուջետային հայտում կատարվել են նվազեցումներ: Այս մասին տեղեկացրել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը նոյեմբերի 2-ի ԱԺ պետական-իրավական հարցերի  ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում՝ ներկայացնելով գալիք տարվա գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթով օրենսդիր մարմնի համար նախատեսված ֆինանսական հատկացումներն ու իրականացվելիք միջոցառումները:
Վահան Նարիբեկյանի խոսքով «ՀՀ Ազգային ժողովի լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագրի ծախսային հայտը կազմել է 7,1 մլրդ դրամ, 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծով ԱԺ-ին առաջարկվում է հատկացնել 6,9 մլրդ դրամ:
«ԱԺ գործունեության ապահովում, օրենսդրական, վերլուծական եւ ներկայացուցչական ծառայություններ» միջոցառման համար հայտով նախատեսվել է 5,9 մլրդ դրամ, նախագծով՝ 6,1 մլրդ: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարի տեղեկացմամբ դրական տարբերությունը պայմանավորված է 2023 թ.  հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձի բարձրացմամբ:
«Միջազգային խորհրդարանական կազմակերպություններին ՀՀ անդամակցության վճարներ» միջոցառմանն ուղղվող հատկացումները հայտով կկազմեն 167,2 մլն դրամ, իսկ նախագծով՝ 160,9 մլն դրամ: Տարբերությունը պայմավորված է որոշ միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների անդամակցության վճարների տարադրամի կուրսի փոխանակման տարբերությամբ:
Ազգային ժողովի պետական ծառայողների վերապատրաստման համար նախատեսվում է հատկացնել 1,3 մլն դրամ, տեխնիկական հագեցվածության բարելավման համար՝ 127,4 մլն դրամ:
«Աջակցություն կուսակցություններին եւ կուսակցությունների դաշինքներին» ծախսային միջոցառման իրականացման համար նախատեսվել է 520,7 մլն դրամ: Ազգային ժողովի դերի բարձրացման համար ուղղված միջոցառումների իրականացման համար նախատեսվել է 65 մլն դրամ, ԱԺ շենքային պայմանների բարելավվման համար՝ 20 մլն դրամ, տրանսպորտային միջոցներով ապահովածության բարելավման համար՝ 300 մլն դրամ:
Վահան Նարիբեկյանը, անդրադառնալով 3 միջոցառման ֆինանսավորման նվազեցմանը, հայտնել է իր անհամաձայնությունը:
ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը պատասխանել է պատգամավորների հարցադրումներին:
ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Բաթոյանի հարցը վերաբերել է խորհրդարանի շենքային պայմանների մատչելիությանը: Նա ընդգծել է, որ քաղաքացիների կարծիքով Ազգային ժողովի շենքի մատչելիությունը միայն իր համար է ստեղծվում, այնինչ այդպես չէ:
Վահան Նարիբեկյանը, պատասխանելով պատգամավորի հարցին, նշել է, որ նախնական քննարկման փուլում նախատեսվել էր մոտ 100 մլն դրամ հատկացնել հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ԱԺ շենքի մատչելիության ապահովմանը, սակայն առկա է խնայողության գաղափարը: Նա ընդգծել է, որ դա կարվի մասնակի՝ ԱԺ միջոցների հաշվին: ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարը հույս է հայտնել, որ 2024 թ. հնարավոր կլինի հիմնովին հարցը լուծել:

Reductions were made in the budgetary bid of the RA National Assembly for 2023. The NA Chief of Staff, Secretary General Vahan Naribekyan informed about this at the joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and on Financial-Credit and Budgetary Affairs on November 2, presenting the financial allocations and the measures to be implemented designed for the legislative body by the main financial document of the coming year.
According to Vahan Naribekyan, the expenditure bid of the programme Provision of the Implementation of the Authorities of the RA National Assembly was 7.1 billion AMD, and in 2023 6.9 billion AMD is proposed to allocate to the National Assembly.
5.9 billion AMD was designed by the bid for the measure NA Activity Provision, Legislative, Analytical and Representation Services, 6.1 billion – by the programme. As the NA Chief of Staff, Secretary General informed, the positive difference is conditioned by the rise of the minimal salary from January 1, 2023.
The allocations directing to the measure Membership Fees of the Republic of Armenia to the International Parliamentary Organizations will be 167.2 million AMD, and by the programme – 160.9 million AMD. The difference is conditioned by the difference of the exchange of currency rate of the membership fees of some international parliamentary organizations.
1.3 million AMD is designed to allocate for the training of the state servants of the National Assembly, 127.4 million AMD for the improvement of the technical equipment.
520.7 million AMD was designed for the implementation of the cost measure ‘Support to the Parties and Party Allies.’ 65 million AMD was envisaged for the implementation of the measures aimed at the rise of the role of the National Assembly, 20 million AMD – for the improvement of the NA building conditions, 300 million AMD – for the improvement of the transport means.
Touching upon the financial reduction of three measures, Vahan Naribekyan expressed his disagreement.
The NA Chief of Staff, Secretary General answered the deputies’ questions.
The question of the NA deputy Zaruhi Batoyan related to the accessibility of the building conditions of the parliament. She underlined that in the citizens’ opinion the accessibility of the building of the National Assembly is created only for her, but it is not like that.
Answering the deputy’s question, Vahan Naribekyan noted that at the phase of the preliminary debate about 100 million AMD was designed to allocate for providing accessibility of the NA building for the persons with disabilities, but there is the idea of savings. He underlined that it would be done partially at the expense of the NA financial means. The NA Chief of Staff, Secretary General expressed hope that in 2024, the issue will be completely solved.