Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության կողմից մշակվում է ՀՀ ժողովրդագրության ռազմավարությունը: Նախատեսվում է նաեւ «Բազմազավակության մասին» օրենքի ընդունումը: ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի աջակցությամբ  իրականացվել է օրենսդրության հետազոտություն՝ եվրոպական, ինչպես նաեւ հետխորհրդային մի շարք երկրներում գործող իրավական մեխանիզմների ու կանոնակարգերի վերաբերյալ, որոնք արդյունավետ կիրառվում են բազմազավակ ընտանիքներին խթանելու եւ խրախուսելու համար: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Նոյեմբերի 4-ին անկախ փորձագետ Արտակ Երգենյանը հանձնաժողովում ներկայացրել է հետազոտության արդյունքները: Քննարկմանը մասնակցել է նաեւ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը:
Քննարկման մասնակիցները շնորհակալություն են հայտնել միջազգային գործընկերոջն աջակցության համար:
Հետազոտությունը բաղկացած է երկու մասից. «Սոցիալական պետական քաղաքականության համեմատական վերլուծություն՝ բազմազավակ ընտանիքներ» եւ «Բազմազավակ ընտանիքներին խրախուսման լրացուցիչ մեխանիզմներ տրամադրելու նպատակով ՀՀ գործող օրենսդրության մեջ փոփոխությունների առաջարկություններ»:
Հետազոտվել է 30-ից ավելի երկրների փորձը, սակայն ներկայացվել է միայն այն երկրների փորձը, ինչը կարող է կիրառելի լինել Հայաստանում՝ հաշվի առնելով իրավական համակարգի առանձնահատկությունները եւ իրավակիրառ պրակտիկան: Մասնավորապես, ներկայացվել է Բելառուսի, Ուկրաինայի, Վրաստանի եւ Ավստրիայի փորձը: Ուսումնասիրվել են այդ երկրներում գործող սահմանադրական կարգավորումները, կառավարության, ինչպես նաեւ ՏԻՄ որոշումները:
Դավիթ Խաչատրյանը, ներկայացնելով ՀՀ ժողովրդագրության ռազմավարության մշակման աշխատանքները, կարեւորել է կատարված ծավալուն հետազոտական աշխատանքը՝ նշելով, որ արդյունքները հաշվի կառնվեն ռազմավարության մշակման գործընթացում:

“Демографическую стратегию РА разрабатывает Министерство труда и социальных вопросов. Планируется также принятие закона “О многодетности”. При поддержке проекта ПРООН “Новая Армения – современный парламент” проведено исследование законодательства о действующих в ряде европейских и постсоветских стран правовых механизмах и положениях, которые эффективно используются для поощрения и поддержки многодетных семей”, - отметила председатель Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам Э.Тигранян.
4 ноября независимый эксперт А.Ергенян представил комиссии результаты исследования. В обсуждении также принял участие заместитель министра труда и социальных вопросов Д.Хачатрян.
Участники дискуссии поблагодарили международного партнера за поддержку.
Исследование состоит из двух частей: "Сравнительный анализ социальной политики государства: многодетные семьи" и "Рекомендации по изменению законодательства РА с целью обеспечения дополнительных механизмов поощрения многодетных семей".
Исследован опыт более 30 стран, но представлен опыт только тех стран, который может быть применен в Армении с учетом особенностей правовой системы и юридической практики. В частности, представлен опыт Беларуси, Украины, Грузии и Австрии. Изучены конституционные нормы, действующие в этих странах, решения правительства, а также местного самоуправления.
Д.Хачатрян, представляя разработку демографической стратегии РА, отметил большую исследовательскую работу, отметив, что результаты будут учтены в процессе доработки стратегии.