Առաջին ընթերցումից հետո ««Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացվել. նշել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը:
Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է Արդարադատության ակադեմիայի կառավարման խորհրդի կազմում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի եւ Քննչական կոմիտեի ներկայացուցիչներ ունենալու, ինչպես նաեւ «Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքի որոշ դրույթներում հիշյալ կառույցներին վերաբերելի կարգավորումներ նախատեսելու անհրաժեշտությամբ:
««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» եւ ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեում օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող աշխատակիցների համար նախատեսել հավելավճարի տրամադրում Հակակոռուպցիոն կոմիտեում օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող ստորաբաժանումներում ծառայության յուրաքանչյուր տարվա համար, ինչպես նաեւ շտկել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի վարձատրության հետ կապված կարգավորումները:
Արփինե Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո նախագծերի փաթեթում փոփոխություններ չեն կատարվել:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել  ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է կարգավորել ԴԱՀԿ-ի կողմից կատարողական վարույթի շրջանակում որոշակի գործողություններ միեւնույն կամ այլ ստորաբաժանումների հարկադիր կատարողների կողմից իրականացնելու հետ կապված հարաբերությունները, ինչպես նաեւ սահմանել կատարողական վարույթները մեկ վարույթում միավորելու եւ առանձնացնելու վերաբերյալ կարգավորումներ:
Գրիգոր Մինասյանի հավաստմամբ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Նույնանուն՝ ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է կարգավորել կատարողական վարույթի շրջանակում գույքն ի պահ ընդունելու գործընթացը:
Ըստ փոխնախարարի՝ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն եղել:
Արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է մի շարք առաջարկներ, որոնք ընդունվել են:
Նշված օրենքների նախագծերը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 8-ի նիստում:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ««Կառավարչական իրավահարաբերությունների կարգավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը:

“После первого чтения предложений по проекту о внесении изменений и дополнений в закон “Об Академии правосудия” не поступало”, - отметила заместитель министра юстиции А.Саргсян.
Принятие законопроекта обусловлено необходимостью иметь представителей Антикоррупционного комитета и Следственного комитета в составе Совета “Академии правосудия”, а также предусмотреть в отдельных пунктах закона “Об Академии правосудия” положения о вышеуказанных структурах.
С пакетом проектов о внесении изменений и дополнений в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы” предлагается предусмотреть доплату работникам, осуществляющим оперативно-розыскную деятельность в Антикоррупционном комитете, за каждый год работы в подразделениях, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность в Антикоррупционном комитете, а также скорректировать положение об оплате труда председателя Антикоррупционного комитета.
А.Саргсян сообщила, что после первого чтения в пакет проектов не было внесено никаких изменений.
Заместитель министра юстиции Г.Минасян внес на обсуждение во втором чтении проект о поправках в закон “О принудительном исполнении исполнении судебных актов”, которым, в частности, предлагается урегулировать определенные действия судебных исполнителей того же или других ведомств в рамках исполнительного производства.
По словам Минасяна, после первого чтения предложений не поступало.
Одноименным законопроектом о внесении изменений и дополнений в закон “О принудительном исполнении судебных актов” предлагается урегулировать процесс заключения имущества под стражу в рамках исполнительного производства.
По словам замминистра, после первого чтения предложений не поступало.
Рассмотрен также пакет о внесении изменений и дополнений в закон “О медиации”.
Заместитель министра юстиции Г.Минасян отметил, что после первого чтения правительство представило ряд предложений, которые были приняты.
По итогам обсуждения все законодательные инициативы получили положительное заключение.
Проекты вышеуказанных законов обсуждены во втором чтении на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам 8 ноября.
Обсуждение проекта о внесении поправок в закон "О регулировании управленческих правоотношений" отложено на срок до двух месяцев.