Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանին նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահի առաջին տեղակալ Ռոժե Կարուչին:
Ֆրանսիայի Սենատի փոխնախագահը ջերմորեն ողջունել է հայ գործընկերոջը` վերահաստատելով Ֆրանսիայի, մասնավորապես, Սենատի համերաշխությունը Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին:
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ բարձր գնահատել Ֆրանսիայի հասցեական, սկզբունքային եւ անաչառ դիրքորոշումն ինչպես 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի, այնպես էլ սեպտեմբերյան ագրեսիայի ժամանակ եւ դրան հաջորդող շրջանում:
Հակոբ Արշակյանը ներկայացրել է սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական ագրեսիայի, ներխուժման հետեւանքները, ընթացող բանակցային գործընթացը եւ ադրբեջանական իշխանությունների` Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ նկրտումները:
Բարձր գնահատելով ադրբեջանական վերջին ագրեսիան դատապարտող բանաձեւի մշակումը եւ նոյեմբերի 15-ին նախատեսվող քվեարկությունը` Հակոբ Արշակյանն ընդգծել է առարկայական աջակցության կարեւորությունը, ինչը կնպաստի տարածաշրջանում հավասարակշռության եւ կայուն խաղաղության հաստատմանը:

On November 8, the First Vice President of the French Senate Roger Karoutchi received the Vice President of the RA National Assembly Hakob Arshakyan being in Paris on a working visit.
The Vice President of the French Senate warmly welcomed his Armenian colleague, reaffirming the solidarity of France, particularly the Senate to Armenia and the Armenian people.
The Vice President of the RA National Assembly thanked his colleague for the warm reception and highly appreciated the addressed, principal and unbiased position of France during the 44-day war in 2020, as well as the September aggression and in the period following it.
Hakob Arshakyan presented the aftermath of September 13 Azerbaijani aggression, the invasion, the ongoing negotiation process and the aspiration of the Azerbaijani authorities against the sovereign territory of Armenia.
Highly assessing the revision of the resolution condemning the Azerbaijani last aggression and the voting being designed on November 15, Hakob Arshakyan underlined the importance of substantive support, which would promote the establishment of balance and the stable peace in the region.
At the end of the meeting the Vice President of the RA National Assembly invited his French colleague to Armenia.