Առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման նպատակը էլեկտրաէներգետիկական համակարգում հաշվեկշռման ծառայության մատուցման հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման իրավական հիմքերի ամրագրումն է:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի հավաստմամբ առաջարկվում է օրենքով սահմանել հաշվեկշռման ծառայությունը, այն մատուցելու իրավունք ունեցող անձանց եւ ծառայության մատուցման սկզբունքները:
Օրենքի նախագծով տրվել է նաեւ «հաշվեկշռող էլեկտրաէներգիա» հասկացության սահմանումը, ամրագրվել է էլեկտրամոբիլների լիցքավորման ծառայության մատուցումը, որն իրականացվում է էլեկտրաէներգիան սպառողի կողմից այլ անձի փոխանցման եղանակով:
«Հաշվեկշռման ծառայության ներդրումը հնարավորություն կտա համակարգի շեղումներն ու տատանումները կարգավորել տվյալ սեփականատիրոջ կողմից էլեկտրաէներգիայի արտադրության նվազեցման արդյունքում»,-ասել է Վաչե Տերտերյանը:
Պատասխանելով Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի հարցին՝ փոխնախարարը նշել է, որ էլեկտրամոբիլներին էլեկտրաէներգիա չի վաճառվելու, այլ ծառայություն է մատուցվելու, ինչի համար անհրաժեշտ է վճարել:
Հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի՝ էներգիայի կուտակման վերաբերյալ հարցի առնչությամբ Վաչե Տերտերյանը փաստել է, որ էներգիայի կուտակման ուղղությամբ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ: Ըստ փոխնախարարի՝ էլեկտրաէներգիայի կուտակումն առաջիկայում կդառնա առանձին բիզնես:
Հանձնաժողովականները քննարկման արդյունքում օրինագծին տվել են դրական եզրակացություն:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում:

The aim of the adoption of the draft law on Making Amendment and Addenda to the Law on Energy presented for debate in the first reading is fixing the legal bases of the regulation of the relations connected with rendering balance service in the electrical energy system.
As the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan assured, it is proposed to set the balance service and the principles of rendering service to the persons having that right.
The draft law also gave the definition ‘balancing energy’ understanding, the rendering of the charging service for electric cars, which is carried out through passing the energy to another person by the consumer.
“The introduction of the balancing service will give an opportunity to regulate the deviations and fluctuations of the system as a result of the reduction of energy by the given owner,” Vache Terteryan said.
Answering the question of the Deputy Chair of the Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, the Deputy Minister noted that the energy will not be sold to electric cars, other service will be rendered, for which it is necessary to pay.
Regarding the question on energy accumulation asked by the Committee member, the NA deputy Hovik Aghazaryan, Vache Terteryan documented that relevant work is done in the energy accumulation. According to the Deputy Minister, the energy accumulation, will become a separate business in the near future.
The Committee members endorsed the bill as a result of debate.
The legislative initiative was debated at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on November 9.