Առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացված ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի ընդունման նպատակը էլեկտրաէներգետիկական համակարգում հաշվեկշռման ծառայության մատուցման հետ կապված հարաբերությունների կարգավորման իրավական հիմքերի ամրագրումն է:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանի հավաստմամբ առաջարկվում է օրենքով սահմանել հաշվեկշռման ծառայությունը, այն մատուցելու իրավունք ունեցող անձանց եւ ծառայության մատուցման սկզբունքները:
Օրենքի նախագծով տրվել է նաեւ «հաշվեկշռող էլեկտրաէներգիա» հասկացության սահմանումը, ամրագրվել է էլեկտրամոբիլների լիցքավորման ծառայության մատուցումը, որն իրականացվում է էլեկտրաէներգիան սպառողի կողմից այլ անձի փոխանցման եղանակով:
«Հաշվեկշռման ծառայության ներդրումը հնարավորություն կտա համակարգի շեղումներն ու տատանումները կարգավորել տվյալ սեփականատիրոջ կողմից էլեկտրաէներգիայի արտադրության նվազեցման արդյունքում»,-ասել է Վաչե Տերտերյանը:
Պատասխանելով Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի հարցին՝ փոխնախարարը նշել է, որ էլեկտրամոբիլներին էլեկտրաէներգիա չի վաճառվելու, այլ ծառայություն է մատուցվելու, ինչի համար անհրաժեշտ է վճարել:
Հանձնաժողովի անդամ, ԱԺ պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի՝ էներգիայի կուտակման վերաբերյալ հարցի առնչությամբ Վաչե Տերտերյանը փաստել է, որ էներգիայի կուտակման ուղղությամբ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ: Ըստ փոխնախարարի՝ էլեկտրաէներգիայի կուտակումն առաջիկայում կդառնա առանձին բիզնես:
Հանձնաժողովականները քննարկման արդյունքում օրինագծին տվել են դրական եզրակացություն:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը քննարկվել է ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 9-ի նիստում:

Целью принятия вынесенного на обсуждение в первом чтении проекта о внесении поправок в закон “Об энергетике” является установление правовых основ регулирования отношений, связанных с оказанием балансирующих услуг в электроэнергетической системе.
По словам заместителя министра территориального управления и инфраструктур В.Тертеряна, предлагается в законодательном порядке определить услугу балансирования, имеющих право на ее предоставление лиц и принципы предоставления услуги.
В законопроекте также определено понятие “балансовая электроэнергия”, закреплено оказание услуги по зарядке электромобилей, которая осуществляется путем передачи электроэнергии от потребителя другому лицу.
"Внедрение услуги балансировки позволит скорректировать отклонения и колебания системы в результате снижения выработки электроэнергии данным собственником", - пояснил В.Тертерян.
Отвечая на вопрос заместителя председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Туняна, замминистра заявил, что электромобилям не будет продаваться электроэнергия, а будет оказана услуга, за которую необходимо платить.
В.Тертерян на вопрос члена комиссии, депутата О.Агазаряна об аккумуляции энергии сказал, что в направлении накопления энергии проводятся соответствующие работы. По словам замминистра, хранение электроэнергии в ближайшее время станет отдельным бизнесом.
В итоге обсуждения члены комиссии дали положительное заключение по законопроекту.
Законодательная инициатива обсуждена на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам 9 ноября.