ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նոյեմբերի 9-ի նիստում մի շարք օրինագծեր քննարկել է երկրորդ ընթերցման ընթացակարգով:
Կառավարության հեղինակած ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո մնացել էր անփոփոխ: Նախագծին հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ  ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի  ընդունմամբ ակնկալվում է Հայաստանի տարածքում քաղաքաշինության բնագավառում համապատասխան թույլտվությամբ նախատեսվող քանդման կամ ապամոնտաժման աշխատանքների չկատարման, կամ առանց քանդման թույլտվության քանդման/ապամոնտաժման աշխատանքների կատարման նկատմամբ (պատվիրատուների եւ կատարողների) պատասխանատվության միջոցների կիրառման ապահովումը, վարչական պատասխանատվության ենթարկելու իրավակարգավորման օրենսդրորեն ամրագրումը: Փաթեթը ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Քննարկվել է նաեւ ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը՝ կից օրենսդրական փաթեթով: ««Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծի ընդունմամբ, մասնավորապես, ակնկալվում է քաղաքաշինության բնագավառում լիցենզավորվող սուբյեկտների համար ձեւավորել հստակ, բարենպաստ եւ ամբողջական իրավական միջավայր՝ իրականացվելիք գործողությունների հստակ հերթականությամբ եւ հնարավորինս պարզեցված պայմաններով՝ փոխկապակցված կառուցապատվող օբյեկտի ռիսկայնության աստիճանի հետ:
Հիմնական զեկուցող, Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանի տեղեկացմամբ՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո օրենսդրական փաթեթն էական բովանդակային փոփոխությունների չի ենթարկվել:

9 ноября Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам обсудила на заседании ряд законопроектов во втором чтении.
Предложенный правительством проект о внесении поправок в закон “О градостроительстве” после принятия в первом чтении остался без изменений. Комиссия дала положительное заключение по проекту.
С принятием проектов о внесении изменений в закон “О градостроительстве” и в Кодекс РА об административных правонарушениях ожидается, что на территории Армении снос или демонтажные работы, предусмотренные соответствующими разрешениями в сфере градостроительства, либо работы по сносу/демонтажу без разрешения на снос будут осуществляться заказчиками и исполнителями, обеспечивающими применение мер ответственности, законодательное закрепление правового регулирования привлечения к административной ответственности. Пакет получил положительное заключение комиссии.
Обсужден также проект о внесении поправок в закон “О лицензировании” с прилагаемым пакетом проектов законов. С принятием изменений в закон, в частности, предполагается сформировать четкую, благоприятную и полную правовую среду для лиц, подлежащих лицензированию в сфере градостроительства, с четким порядком выполняемых действий и максимально упрощенных условий, связанных со степенью рискованности строящегося объекта.
По словам основного докладчика, заместителя председателя Комиссии по градостроительству Д.Григоряна, после принятия в первом чтении законодательный пакет не претерпел существенных изменений.