2022 թ. փետրվարի 1-ից գործարկված էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայի նոր մոդելը ենթադրում է, որ էլեկտրաէներգետիկական համակարգում արտադրվող կայաններից մեկը պետք է շուկայի մնացած մասնակիցներին մատուցի հաշվեկշռման ծառայություն:
Էլեկտրաէներգետիկական շուկայի նոր մոդելի առանձնահատկությամբ պայմանավորված՝ անհրաժեշտություն է առաջացել համապատասխան լրացումներ կատարել «Էներգետիկայի մասին» օրենքում: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը նոյեմբերի 15-ի ԱԺ նիստում: Կառավարության հեղինակած նախաձեռնությունը քննարկվել է առաջին ընթերցմամբ:
Մասնավորապես, օրենքով սահմանվում է, թե ինչ է «հաշվեկշռման ծառայությունը», «այն մատուցելու իրավունք ունեցող անձանց եւ ծառայության մատուցման սկզբունքները»:
«Հաշվեկշռման ծառայության մատուցումն անհրաժեշտ է շուկայի մասնակիցների կողմից նախապես պլանավորված էլեկտրաէներգիայի գնման եւ վաճառքի չափաքանակներից, տարբեր հանգամանքներով պայմանավորված, տեղի ունեցող շեղումների առաջացման դեպքում շուկայի մասնակիցների հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Ներկայումս էլեկտրամոբիլների լիցքավորման ծառայության մատուցումը հիմնականում իրականացվում է էլեկտրաէներգիան սպառողի կողմից այլ անձի փոխանցման եղանակով: Նշված գործընթացի, այն է՝ փոխանցման հիմքերն ամրագրելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել լրացում կատարել «Էներգետիկայի մասին» օրենքում:
Գլխադասային՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին. այս մասին հայտնել է հանձնաժողովի անդամ Կարեն Համբարձումյանը: Պատգամավորի խոսքով փոփոխությունների արդյունքում կհստակեցվեն հաշվեկշռման շուկայում առեւտրի մեխանիզմները, հաշվեկշռման ծառայություն մատուցող գործառույթները եւ սպառողի կողմից էլեկտրաէներգիայի փոխանցման դեպքերը:

The new model of the wholesale electricity market launched on February 1, 2022 assumes that one of the generating stations in the electricity system should provide a balancing service to the rest of the market participants.
“Due to the specifics of the new model of the electricity market, it was necessary to make appropriate amendments to the Law on Energy,” the RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan said at the NA sitting on November 15. The initiative authored by the Government was debated in the first reading.
Currently, the provision of electric vehicle charging service is mainly carried out through electric power transmission by the consumer to another person. In order to fix the mentioned process, i.e., the basis of transfer, it was necessary to make an amendment to the Law on Energy.
“The Standing (Head) Committee on Economic Affairs endorsed the draft,” the member of the Committee Karen Hambardzumyan informed about this. According to the MP, as a result of the amendments, the trade mechanisms in the balancing market, functions providing balancing services and cases of electric power transmission will be clarified.