««Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի համաձայն դեռեւս որպես անշարժ գույքի առանձին միավոր չգրանցված եւ հասցե չունեցող միավորը գրանցված անշարժ գույքի միավորին միավորելու դեպքում հասցեավորման որոշում ներկայացնելու պահանջը վերացվում է: Այն դեպքում, երբ միավորվում են արդեն հասցե ունեցող անշարժ գույքի միավորներ, գրանցումը տեղի է ունենում ընդհանուր հիմունքներով` տեղական ինքնակառավարման մարմինների հասցեավորման որոշման հիման վրա: Այս մասին ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում ասել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը:
Օրինագծի ընդունմամբ ակնկալվում է միավորվող գույքերի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման դյուրացման գործընթացի ապահովում:
Սուրեն Թովմասյանը նշել է, որ նախագծով առաջարկվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով իրավական կադաստրի տեղեկատվության կազմից համընդհանուր ծանոթացման համար անվճար տեղեկատվության տրամադրում:

“Согласно проекту о внесении изменений и дополнений в закон “О государственной регистрации прав на имущество”, отменяется требование о представлении адресного решения в случае присоединения объекта, еще не зарегистрированного в качестве отдельного объекта недвижимого имущества и отсутствия адреса зарегистрированной единицы недвижимости. С объединением объектов недвижимого имущества с существующим адресом регистрация осуществляется на общих основаниях на базе адресного решения органов местного самоуправления”, - отметил председатель Комитета кадастра РА С.Товмасян в ходе очередного заседания НС.
С принятием законопроекта упрощается процесс государственной регистрации прав на объединяемые объекты недвижимости.
С.Товмасян отметил, что проект предлагает бесплатное предоставление сведений из правового кадастра для всеобщего ознакомления через электронную систему официального сайта Государственного реестра недвижимости.