Վավերացնելով արձանագրությունը՝ մեր երկիրը կճանաչի Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով կոմիտեի հանձնառությունը՝ ընդունելու եւ քննարկելու իր իրավասության ներքո գտնվող անհատների կամ անհատների խմբերի կողմից կամ անունից ներկայացվող հաղորդումները «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի դրույթների խախտումների վերաբերյալ: Կոմիտեի դիտարկումները վերջնական են եւ բողոքարկման ենթակա չեն: Կոմիտեն կիրականացնի նաեւ մոնիթորինգ երկու եղանակով՝ անհատական եւ հետաքննության ընթացակարգով. ասել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը:
Ըստ փոխնախարարի՝ ՀՀ-ն կամընտիր արձանագրությունը վավերացնում է՝ պատասխան տեքստով Ադրբեջանին, ըստ այդմ՝ «Ադրբեջանի հանրապետության հայտարարությունը պարունակում է առարկայազուրկ եւ անհիմն մեղադրանքներ՝ ուղղված ՀՀ-ին եւ խեղաթյուրում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության էությունը, որը հրահրվել եւ շարունակվում է Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի՝ Արցախի Հանրապետության ժողովրդի, մարդու իրավունքների եւ ինքնորոշման համար խաղաղ պահանջներին ի պատասխան՝ ուժի կիրառման պատճառով»:
Նշվել է նաեւ, որ արձանագրության վավերացումը թույլ կտա ավելի ամրապնդել Հայաստանի եւ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի ու ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների պայմանագրային մարմինների, մասնավորապես, Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների հարցերով ՄԱԿ կոմիտեի հետ փոխգործակցությունը՝ ավելի բարձրացնելով մարդու իրավունքների ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության միջազգային հեղինակությունը:
Նշենք, որ ««Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է վավերացնել 2006 թ. դեկտեմբերին Նյու-Յորքում ընդունված «Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին» կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը: Կոնվենցիան Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացվել է 2010 թ. մայիսին, ուժի մեջ է մտել 2010 թ. հոկտեմբերի 22-ին, իսկ Արձանագրությունը Հայաստանի Հանրապետության կողմից ստորագրվել է 2007 թ. մարտի 30-ին:
Գլխադասային՝ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Մարիամ Պողոսյանը:

“Ратифицировав протокол, Армения признает обязательство Комитета по правам инвалидов получать и обсуждать доклады, представляемые отдельными лицами или группами лиц, находящимися под его юрисдикцией, или от их имени, относительно нарушений положений Конвенции “О правах инвалидов”. Наблюдения комитета являются окончательными и обжалованию не подлежат. Комитет также будет осуществлять мониторинг в двух формах: индивидуальной и следственной”, - отметила заместитель министра труда и социальных вопросов РА Т.Степанян.
По словам замминистра, РА ратифицирует Факультативный протокол с ответным текстом Азербайджану, согласно которому “заявление Азербайджанской Республики содержит беспричинные и безосновательные обвинения в адрес Армении и искажает суть Нагорно-Карабахского конфликта, который был спровоцирован и продолжается Азербайджаном с применением силы в ответ на мирные требования прав человека и самоопределения народа Нагорного Карабаха -   Республики Арцах”.
Отмечено, что ратификация протокола позволит еще больше укрепить взаимодействие между Арменией и Советом ООН по правам человека и договорными органами ООН по правам человека, в частности, Комитетом ООН по правам инвалидов, еще более повысив международный авторитет РА в области прав человека.
Законопроектом о ратификации Факультативного протокола к Конвенции “О правах инвалидов” предлагается ратифицировать Факультативный протокол к Конвенции о правах инвалидов, принятый в декабре 2006 г. в Нью-Йорке. Конвенция ратифицирована Республикой Армения в мае 2010 г., вступила в силу 22 октября 2010 г., а Протокол был подписан РА 30 марта 2007 г.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам представила член комиссии М.Погосян.