Հայաստանի Ազգային ժողովում այսօր քննարկվում է երկրի գալիք տարվա ամենակարեւոր ֆինանսական փաստաթուղթը, որում ներառված են բոլոր ոլորտներին ուղղված զարգացումները. ասել է Պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը նոյեմբերի 16-ի ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկման ընթացքում:
Պատգամավորն անդրադարձել է պաշտպանական գերատեսչության հատկացումների աճին, խոսել բանակում փոփոխությունների անհրաժեշտությունից՝ սկսած համազգեստից մինչեւ սպառազինություն:
Անդրանիկ Քոչարյանն անդրադարձել է նաեւ բանակում կանանց ներգրավվածության կարեւորությանը:
Ըստ Անդրանիկ Քոչարյանի՝ ժողովրդագրական խնդիրը պետք է արտացոլված լինի մեր անվտանգային ռազմավարության մեջ եւ դրանից պետք է բխեն այնպիսի գործողությունները, որոնց արդյունքում պետք է ավելանա ծնելիությունը: Պատգամավորի գնահատմամբ Հայաստանում բարենպաստ իրավիճակ է ծնելիության մակարդակը բարձրացնելու համար:

“Сегодня в Национальном Собрании Армении обсуждается важнейший финансовый документ страны на предстоящий год, который включает в себя наработки во всех сферах”, - подчеркнул на заседании НС   16 ноября председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян в ходе обсуждения проекта Государственного бюджета РА на 2023 г.
Депутат коснулся увеличения ассигнований оборонного ведомства, необходимости изменений в армии, начиная с обмундирования и заканчивая вооружением.
А.Кочарян также отметил важность вовлечения в армию женщин.
Председатель комиссии подчеркнул, что демографическая проблема должна быть отражена в нашей стратегии безопасности и должны быть предприняты такие действия, в результате которых должна повыситься рождаемость. По его словам, ситуация в Армении благоприятна для повышения уровня рождаемости.