Այն բյուջեն, որ բերել են այսօրվա իշխանությունները, դարձյալ, եթե սոցիալական իմաստով գնահատելու լինենք, հետեւյալի մասին է. ամեն հաջորդ օր, նաեւ հաջորդ տարի, մեր քաղաքացիները, խոսքը վերաբերում է աշխատող աղքատներին, միայնակ կենսաթոշակառուներին, ընդհանրապես` աղքատ ընտանիքներին, ավելի վատ են ապրելու ամեն հաջորդ օր, քան դրա նախորդ օրը, քանի որ ամեն հաջորդ օր գներն աճում են, իսկ եկամուտները դրան համաչափ` ոչ: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանն ԱԺ նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ընթացքում:
Իրավական տեսանկյունից գնահատելով` պատգամավորը նշել է, թե սա հակասում է մեր երկրի սահմանադրական հիմնական պահանջներին, քանի որ մեր երկրի տնտեսական կարգի հիմքը պետք է լինի սոցիալականը:
Թադեւոս Ավետիսյանն անդրադարձել է սոցիալական հարցերին, ժողովրդագրական խնդիրներին, սպառողական ապրանքների գնաճին եւ ցածր աշխատավարձերին` համեմատականներ անցկացնելով պաշտոնատար անձանց եւ շարքային քաղաքացիների աշխատավարձերի միջեւ: Ըստ պատգամավորի` ահագնացող գնաճի բոլոր գործոններն այժմ կան. կանխատեսվում է, որ դա շարունակվելու է նաեւ հաջորդ տարի:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ճեպազրույցների ընթացքում անդրադարձել է իրենց խմբակցության` հերթական նիստերին մասնակցելուն, նշելով, որ այս լիագումար նիստին մասնակցելը պայմանավորված էր նրանով, որ այն կարեւոր հարցերը, որոնք ունեին, տեղավորվում էին իրենց օրակարգում, այդ հարցերի շուրջ մասնակցեն քննարկումներին եւ բարձրաձայնեն իրենց տեսակետը:
«Այդքան գովերգած նախագծերը լոկ փոքր դետալներ են: 2 տարի է իշխանությունը խոսում է ԶՈՒ բարեփոխումների ռազմավարության մասին: 2022 թ. փետրվարին Սուրեն Պապիկյանը հայտարարեց, որ ռազմավարությունը պատրաստ է, բայց արդեն հասել ենք նոյեմբեր ամիս, դեռ գլոբալ ռազմավարությունը ներկայացված չէ: Փոքր դետալներով փորձում են տպավորություն ստեղծել, որ արմատական բարեփոխումներ են իրականանում: Իրականում այս նախագիծը փոխարինելու է «Ես եմ» ծրագրին, որն իշխանությունն իր հիմնավորումներում նշում է, որ չի հաջողել: Նշանակում է, որ այս իշխանությունը` իր նշանակած Պաշտպանության նախարարներով, զինվորական վերնախավով տապալել է այդ ծրագիրը եւ նոր ծրագիր է առաջ բերում, որն ինքնին խնդրահարույց է»,- նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը:

The budget that today’s authorities gave brought, again if we evaluate in social sense, is the following: every next day, also next year, our citizens, it refers to the working poor people, the lonely pensioners, in general, the poor families will live worse every next year than its previous day, as every next day the prices are increasing, and incomes adequate to it – no. The deputy of the RA NA Armenia Faction Tadevos Avetisyan said about this during the briefings following the NA sittings.
Assessing from the legal point of view, the deputy noted that this contradicts the constitutional main demands of our country, as the basis of the economic order of our country should be the social one.
Tadevos Avetisyan touched upon the social issues, the demographic problems, the inflation of consuming goods and low salaries, making comparisons between the salaries officials and ordinary citizens. According to the deputy, now there are all the factors of the intensifying inflation: it is designed that it will also be continued next year.
During the briefings the deputy of Armenia Faction Gegham Manukyan referred to their participation of the faction in the four-day sittings, noting that taking part in this plenary sitting was conditioned by the fact that the important items that they had were on their agenda, and they will take part in the debates and voice their viewpoint.
“The praised drafts are solely little details. It has been 2 years the power has been speaking about the strategy of the Armed Forces’ reforms. In February 2022, Suren Papikyan announced that the strategy is ready, but we have reached November but still the global strategy is not presented. They try to create an impression with small details that radical reforms are underway. In reality, this draft will replace the programme I AM, which the power in its substantiations notes that it has not succeeded. It means that this power with their appointed Ministers of Defense, military elite failed that programme and a new programme brings forth, which is problematic,” the opposition deputy noted.