Այն բյուջեն, որ բերել են այսօրվա իշխանությունները, դարձյալ, եթե սոցիալական իմաստով գնահատելու լինենք, հետեւյալի մասին է. ամեն հաջորդ օր, նաեւ հաջորդ տարի, մեր քաղաքացիները, խոսքը վերաբերում է աշխատող աղքատներին, միայնակ կենսաթոշակառուներին, ընդհանրապես` աղքատ ընտանիքներին, ավելի վատ են ապրելու ամեն հաջորդ օր, քան դրա նախորդ օրը, քանի որ ամեն հաջորդ օր գներն աճում են, իսկ եկամուտները դրան համաչափ` ոչ: Այս մասին ասել է ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանն ԱԺ նիստերին հաջորդող ճեպազրույցների ընթացքում:
Իրավական տեսանկյունից գնահատելով` պատգամավորը նշել է, թե սա հակասում է մեր երկրի սահմանադրական հիմնական պահանջներին, քանի որ մեր երկրի տնտեսական կարգի հիմքը պետք է լինի սոցիալականը:
Թադեւոս Ավետիսյանն անդրադարձել է սոցիալական հարցերին, ժողովրդագրական խնդիրներին, սպառողական ապրանքների գնաճին եւ ցածր աշխատավարձերին` համեմատականներ անցկացնելով պաշտոնատար անձանց եւ շարքային քաղաքացիների աշխատավարձերի միջեւ: Ըստ պատգամավորի` ահագնացող գնաճի բոլոր գործոններն այժմ կան. կանխատեսվում է, որ դա շարունակվելու է նաեւ հաջորդ տարի:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը ճեպազրույցների ընթացքում անդրադարձել է իրենց խմբակցության` հերթական նիստերին մասնակցելուն, նշելով, որ այս լիագումար նիստին մասնակցելը պայմանավորված էր նրանով, որ այն կարեւոր հարցերը, որոնք ունեին, տեղավորվում էին իրենց օրակարգում, այդ հարցերի շուրջ մասնակցեն քննարկումներին եւ բարձրաձայնեն իրենց տեսակետը:
«Այդքան գովերգած նախագծերը լոկ փոքր դետալներ են: 2 տարի է իշխանությունը խոսում է ԶՈՒ բարեփոխումների ռազմավարության մասին: 2022 թ. փետրվարին Սուրեն Պապիկյանը հայտարարեց, որ ռազմավարությունը պատրաստ է, բայց արդեն հասել ենք նոյեմբեր ամիս, դեռ գլոբալ ռազմավարությունը ներկայացված չէ: Փոքր դետալներով փորձում են տպավորություն ստեղծել, որ արմատական բարեփոխումներ են իրականանում: Իրականում այս նախագիծը փոխարինելու է «Ես եմ» ծրագրին, որն իշխանությունն իր հիմնավորումներում նշում է, որ չի հաջողել: Նշանակում է, որ այս իշխանությունը` իր նշանակած Պաշտպանության նախարարներով, զինվորական վերնախավով տապալել է այդ ծրագիրը եւ նոր ծրագիր է առաջ բերում, որն ինքնին խնդրահարույց է»,- նշել է ընդդիմադիր պատգամավորը:

“Бюджет, представленный сегодняшними властями, опять же, если оценивать его в социальном смысле, примерно таков: каждый последующий день, также и следующий год, наши граждане, речь о работающих бедняках, одиноких пенсионерах, нуждающихся семьях в целом, с каждым днем будут жить хуже, чем в предыдущий, потому что с ежедневно ​​цены растут, а доходы несоразмеримы с ними”, – заявил   депутат фракции НС "Армения" Т.Аветисян в ходе брифингов по итогам заседаний НС.
Оценивая с правовой точки зрения, депутат отметил, что это противоречит основным конституционным требованиям нашей страны – ведь основой ее экономического строя должен быть социальный.
Т.Аветисян затронул социальные вопросы, демографические проблемы, инфляцию потребительских товаров и низкие зарплаты, сравнив зарплаты чиновников и рядовых граждан. По мнению депутата, все факторы роста инфляции сейчас налицо – прогнозируется это и в следующем году.
Депутат фракции "Армения" Г.Манукян в ходе брифингов коснулся участия своей фракции в очередных заседаниях, отметив, что участие в этом пленарном заседании было обусловлено тем, что важные вопросы, которые у них были, были включены в их повестку дня, им следует участвовать в дискуссиях по этим вопросам и высказывать свою точку зрения.
Он коснулся, в частности, проекта стратегии реформирования Вооруженных Сил. “В феврале 2022 г. С.Папикян сообщил, что стратегия готова, но уже ноябрь, а глобальная стратегия еще не представлена. Мелкими деталями пытаются создать впечатление, что проводятся радикальные реформы. По сути, правительство с его назначенными министрами обороны и военной элитой провалило эту программу и выдвигает новую, которая сама по себе проблематична”, - заявил депутат от оппозиции.