Պարտադիր առողջապահական ապահովագրությունը առողջապահության բնագավառի բարեփոխումների բաղկացուցիչ մասն է. ասել է ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նոյեմբերի 17-ին ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովում առողջապահության ռազմավարության հայեցակարգի քննարկման ժամանակ:
Ըստ առողջապահության նախարարի` բովանդակային առումով հիմնովին կբարեփոխվի առողջապահության առաջնային օղակը, կբարձրանա բժիշկների աշխատավարձը: Նախատեսվում է բարձրացնել բժշկական ծառայությունների որակը: Բժիշկները կվերապատրաստվեն, որպեսզի համապատասխանեն ժամանակակից առողջապահական պահանջներին:
Նախարարի հավաստմամբ պարտադիր ապահովագրական համակարգը կներդրվի փուլային տարբերակով: 2023 թ. համակարգին նախատեսվում է հատկացնել 134 մլրդ դրամ: Առաջին փուլով` 2024 թ. տեղի կունենա շահառուների թվի համահարթեցում: Ներկա դրությամբ պետպատվերի շահառուների թիվը կազմում է շուրջ 1 մլն 300 հազար:
«2024 թ. կհատկացվի 175 մլրդ դրամ, որպեսզի ապահովագրական ծառայության փաթեթը հասանելի լինի բոլորին»,- նշել է Անահիտ Ավանեսյանը եւ հավելել, որ 2024 թ. կներդրվի նախ կամավոր ապահովագրության պիլոտային ծրագիրը: 2025 թ. կշարունակվի քաղաքացիների ներգրավումը համակարգում:
Առողջապահության նախարարը նշել է, որ ապահովագրության համար լինելու է ֆիքսված ապահովագրավճար, որի մի մասը կսուբսիդավորի պետությունը: Նրա հավաստմամբ ապահովագրավճարի չափը կախված կլինի շահառուի եկամուտների չափից: Ապահովագրության փաթեթով կսպասարկվեն սիրտանոթային, ուռուցքաբանական, շաքարային դիաբետի եւ այլ հիվանդություններ: Փաթեթի մեջ չեն մտնում ատամնաբուժական, պլաստիկ վիրաբուժության եւ մի քանի այլ ծառայություններ:
Ապահովագրության հիմնական փաթեթին կից կլինեն նաեւ այլ փաթեթներ, որոնք կսպասարկվեն մասնավոր հիմնադրամների միջոցով:
«Ուսումնասիրել ենք Վրաստանի փորձը, որտեղ 58 տոկոսը տնօրինում է մասնավոր հիմնադրամը, իսկ 42 տոկոսը` պետությունը»,- ասել է Անահիտ Ավանեսյանը եւ ընդգծել, որ մեզանում բալանսավորման հարցը ավելի լավ է դրված:
Նշվել է նաեւ, որ 2025 թ. պետությունը կապահովագրի թոշակառուներին:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը գոհունակություն է հայտնել այն հանգամանքի վերաբերյալ, որ պարտադիր ապահովագրությունը կներդրվի փուլային տարբերակով: Ապահովագրավճարի առնչությամբ հանձնաժողովի նախագահն առաջարկել է սահմանել վճարման սանդղակ: «Շահառուները անարդարության զգացողություն չպետք է ունենան»,- ասել է Նարեկ Զեյնալյանը:
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է այն փաստը, որ ապահովագրության համակարգի սպասարկումը իրականացնելու եւ, այսպես ասած, խաղի կանոնները սահմանելու է պետությունը:

“Обязательное медицинское страхование является неотъемлемой частью реформы здравоохранения”, - отметила 17 ноября в ходе обсуждения концепции стратегии здравоохранения в Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения министр здравоохранения РА А.Аванесян.
По словам министра, будет коренным образом реформирована сфера первичной медико-санитарной помощи, вырастут зарплаты врачей. Планируется повысить качество медицинских услуг. Врачи пройдут переподготовку для соответствия современным требованиям здравоохранения.
По А.Аванесян, система обязательного страхования будет внедряться поэтапно: в 2023 г. планируется выделить 134 млрд драмов. На первом этапе, в 2024 г., пройдет выравнивание числа бенефициаров. В настоящее время количество получателей госзаказа составляет около 1 млн 300 тыс.
“В 2024 г. будет выделено 175 млрд драмов, чтобы пакет страховых услуг был доступен всем", - отметила министр, добавив, что в 2024 г. сначала будет внедрена пилотная программа добровольного страхования, в 2025-м продолжится вовлечение   граждан в систему.
А.Аванесян отметила, что устанавливается фиксированный взнос на страхование, часть которого будет субсидироваться государством. По ее словам, размер страхового взноса будет зависеть от дохода бенефициара. Сердечно-сосудистые, онкологические, сахарный диабет и другие заболевания покрываются страховым пакетом. Стоматологическая, пластическая хирургия и некоторые другие услуги в пакет не входят.
К базовому страховому пакету будут прикреплены и другие пакеты, которые будут обслуживаться частным фондом.
“Изучен опыт Грузии, где 58% находится в управлении частного фонда, а 42% -государства”, - заметила министр, подчеркнув, что в нашей стране вопрос балансирования поставлен лучше.
Также отмечено, что в 2025 г. государство застрахует пенсионеров.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Н.Зейналян выразил удовлетворение тем, что обязательное страхование будет вводиться поэтапно. В отношении страхового взноса он предложил установить шкалу выплат: “У бенефициаров не должно быть ощущения несправедливости”.
Н.Зейналян подчеркнул, что государство будет осуществлять обслуживание системы страхования и определять, так сказать, “правила игры”.