ԳԴՀ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի խորհրդարանի՝ Լանդթագի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 17-ին Մագդեբուրգում տեղի է ունեցել «Հայաստանի օր» խորագրով միջոցառում, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի նախագահ, դոկտոր Գուննար Շելլենբերգերը, երկրամասի փոխվարչապետ Արմին Վիլինգմանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Վլադիմիր Վարդանյանը եւ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արայիկ Խզմալյանը: Երեկոյի ընթացքում հնչել են Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի կատարումները:
Միջոցառման ընթացքում կարեւորվել է ՀՀ խորհրդարանի եւ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի Լանդթագի միջեւ արդյունավետ փոխհարաբերությունների ձեւավորման անհրաժեշտությունը, անդրադարձ է եղել համագործակցության ուղղություններին եւ հեռանկարներին: Ընդգծվել է պատմամշակութային ու տնտեսական կապերի նշանակությունը, որով հարաբերվում են Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասը եւ Հայաստանը:
Միջոցառումը եզակի էր. մեր երկրի հանդեպ առանձնահատուկ ուշադրությունը պայմանավորված էր նաեւ այն հանգամանքով, որ Հայաստանն ընկալվում է ժողովրդավարական եւ հարուստ մշակութային արժեքներ կրող պետություն:
Վլադիմիր Վարդանյանն արժեւորել է Սաքսոնիա-Անհալթի հետ հարաբերությունների խորացումը՝ հիմքում ունենալով պատմական, մշակութային եւ տնտեսական կապերի ամրապնդման կարեւորությունը:
Կողմերը հաստատել են, որ Հայաստանի եւ Սաքսոնիա-Անհալթ երկրամասի միջեւ բազմավեկտոր հարաբերությունները զարգացնելու, խորացնելու եւ առավել գործնական հիմքերի վրա դնելու անհրաժեշտություն կա: Այս գործընթացում արժեւորվել է Գերմանիայում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Ենգիբարյանի անխոնջ աշխատանքը միջոցառման կազմակերպման հարցում եւ այլ ոլորտներում:

17 ноября по инициативе Ландтага Земли Саксония-Анхальт (ФРГ) в Магдебурге состоялось мероприятие под названием “День Армении”, в ходе которого выступили председатель Ландтага Земли Саксония-Анхальт доктор Гуннар Шелленбергер, вице-премьер-министр Армин Вилингман, руководитель группы дружбы НС Армения-Германия В.Варданян и заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА А.Хзмалян. В течение вечера прозвучали исполнения Государственного камерного оркестра Армении.
В ходе мероприятия подчеркнута необходимость налаживания плодотворных взаимоотношений между НС РА и Ландтагом Земли Саксония-Анхальт, обсуждены векторы и перспективы сотрудничества. Подчеркнута важность историко-культурных и экономических связей между Землей Саксония-Анхальт и Арменией.
Мероприятие было уникальным: особое внимание к нашей стране было вызвано также тем, что Армения воспринимается как демократическое и богатое культурными ценностями государство.
В.Варданян оценил углубление отношений с Землей Саксония-Анхальт, исходя из важности укрепления историко-культурных и экономических связей.
Стороны подтвердили необходимость развития, углубления и перевода многовекторных отношений между Арменией и Землей Саксония-Анхальт на более практическую основу. В этом процессе высоко оценена неустанная работа посла РА в Германии В.Енгибаряна в организации мероприятия и в других сферах.