Առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հայ նյարդաբանների բժշկական ասոցիացիայի, Արյունաբանության եւ ուռուցքաբանության հայկական ասոցիացիայի եւ հիվանդների շահերի պաշտպանությամբ զբաղվող հասարակական կազմակերպությունների կողմից ստացել էր գրություն՝ Հայաստանում կեղծ դեղերի շրջանառության վերահսկման վերաբերյալ քննարկում կազմակերպելու համար: Դեղերի պատշաճ պահպանման եւ տեղափոխման խնդիրներն ու դրանց վերահսկողությունը, օրենսդրական խոչընդոտներն ու առկա բացերին վերաբերող հարցերը մշտապես օրենսդիրի ուշադրության կենտրոնում են: Այս մասին ասել է հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը: Քննարկումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 25-ին, որին մասնակցել են ներկայացուցիչներ Առողջապահության նախարարությունից, Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմնից, պատգամավորներ եւ փորձագետներ:
Բժշկական ասոցիացիաների ղեկավարներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել տարբեր ճանապարհներով դեղորայքների ներկրման վերաբերյալ: Կարեւորվել է համապատասխան օրենսդրական դաշտի առկայությունը, ինչը հնարավորություն կընձեռի վերահսկողություն իրականացնել դեղերի շուկայի նկատմամբ՝ հնարավորինս բացահայտելով անորակ, կեղծ ժամկետանց դեղերի շրջանառությունը: Քննարկվել են նաեւ դեղորայքային շուկան վերահսկող արդյունավետ մեխանիզմներ մշակելուն վերաբերող հարցեր, կարեւորվել է քաղաքացիների իրազեկումը:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը՝ հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը նշել է, որ ամենօրյա իրականացվող աշխատանքների, օրենսդրական փոփոխությունների, կանոնակարգումների արդյունքում պետք է հասնել նրան, որ դեղերը ՀՀ-ում լինեն մատչելի, հասանելի եւ որակյալ:

“В Постоянную комиссию НС по вопросам здравоохранения поступило письмо от Армянской медицинской ассоциации неврологов, Армянской ассоциации гематологов и онкологов и общественных организаций по защите интересов пациентов, с просьбой организовать дебаты по надзору за оборотом контрафактной продукции в Армении. Вопросы, связанные с правильным хранением и транспортировкой лекарственных средств и контролем за ними, законодательные препятствия и существующие пробелы всегда находятся в центре внимания законодателя”, - отметил председатель комиссии Н.Зейналян 25 ноября на обсуждении, в котором приняли участие представители Минздрава, Инспекционного органа по здравоохранению и труду, депутаты и эксперты.
Руководители медицинских ассоциаций выражали свою озабоченность по поводу ввоза лекарств различными путями. Подчеркнуто наличие соответствующей законодательной базы, которая даст возможность контролировать рынок лекарств, максимально выявляя оборот некачественных, поддельных препаратов с истекшим сроком годности. Также были обсуждены вопросы, связанные с разработкой эффективных механизмов контроля фармацевтического рынка, отмечена осведомленность граждан.
Подводя итоги рабочего обсуждения, Н.Зейналян отметил, что в результате повседневной деятельности, законодательных изменений и нормативных актов необходимо добиться того, чтобы лекарства в РА были доступными и качественными.