Հայաստանյան պատվիրակության անդամ Լիլիթ Գալստյանը ելույթ է ունեցել ԵԱՀԿ ԽՎ աշնանային նստաշրջանում:
Այսօր ամբողջ աշխարհի ուշադրության կենտրոնում Ուկրաինայում խաղաղության հաստատումն է, կյանքի եւ մարդկային իրավունքների վերականգնումն ու պաշտպանությունը:
Աշխարհի երեսին դժվար է գտնել գեթ մեկին (այդ թվում՝ ես), որ դեմ լինի խաղաղությանը:
Մարդու իրավունքները, ագրեսիան ու պատերազմը նույն դեմքն ու հետեւանքներն ունեն՝ անկախ ազգությունից, դավանանքից եւ աշխարհագրությունից:
Եվրոպական մայրաքաղաքներից ոչ այնքան հեռու Հայաստանում եւ Լեռնային Ղարաբաղում հայ ժողովուրդը ենթարկվում է ագրեսիայի, տեղահանման եւ էթնիկ զտումների, սակայն միջազգային կառույցների եւ հենց մեր կազմակերպության կողմից շարունակվում է կրկնակի ստանդարտների քաղաքականությունը:
2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ սանձազերծած 44-օրյա լայնամասշտաբ պատերազմից հետո կնքված եռակողմ հայտարարությունից հետո էլ Ադրբեջանը շարունակում է իր ռազմատենչ վարքագիծն ու ցեղասպանական նկրտումները:
Հակառակ պայմանագրի նախատեսումներին՝ Ադրբեջանն ազատ չի արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին, միայն, այսպես կոչված, խաղաղ ժամանակահատվածում քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի թիվն անցնում է 180-ը: Շարունակվում է Ադրբեջանի պաշտոնական դեմքերի ռազմատենչ եւ ահաբեկչական հռետորիկան, օկուպացված տարածքներում մշակութային վանդալիզմը: Այս սեպտեմբերին խախտելով բոլոր միջազգային նորմերը՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը ներխուժել են Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ օկուպացնելով ՀՀ ինքնիշխան տարածքից 130 քառ. կմ: Ագրեսիան ուղեկցվել է սարսափելի հանցագործություններով, մարդու իրավունքների համատարած խախտումներով եւ բռնությամբ, որոնք փաստված են եւ արձանագրված:
Մենք գնահատում ենք այն երկրների վերաբերմունքը, որոնք դատապարտել են Ադրբեջանական ագրեսիան, սակայն Հայաստանի օկուպացիան շարունակվում է:
Կարծում եմ, եթե Եվրոպական ընտանիքը, միջազգային հանրությունը՝ ներառյալ ԵԱՀԿ-ն, իրապես շահագրգռված են մեր տարածաշրջանում երկարատեւ խաղաղությամբ եւ կայունությամբ, ապա, իբրեւ պատերազմական հանցագործ, Ադրբեջանը պետք է պատասխանատվության ենթարկվի ագրեսիայի, քիմիական զենքի գործածության եւ Թուրքիայի աջակցությամբ ներգրավված ահաբեկիչների համար:
Ցավոք, չեմ ուզում հավատալ, որ ագրեսոր Ադրբեջանի հետ ԵՄ գազային գործարքը, որը, ըստ մի շարք աղբյուրների, բավարարում է եվրոպական էներգետիկ կարիքների երեք տոկոսը միայն, ավելի թանկ է, քան իրական ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները եւ իրական եվրոպական այն արժեքները, որոնց հավատալով շատերս անդամակցել ենք այս կառույցին: Հստակ է, որ տարաշրջանում փոխվել է ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը: Այս համատեքստում ԵՄ-Ադրբեջան գազային համաձայնագիրը միայն ուժեղացնում է ագրեսոր Ադրբեջանին:
Եթե միջազգային հանրությունը, իրապես շահագրգիռ է մեր տարաշաշրջանում երկարատեւ եւ կայուն խաղաղությամբ, ապա Ադրբեջանին պատասխանատվության պետք է ենթարկել իբրեւ պատերազմական հանցագործի՝ միջազգային օրենքների, ռազմական հանցագործությունների, այդ թվում՝ քիմիական զենքի գործածության, մշակութային վանդալիզմի համար:
Սիրելի՛ գործընկերներ,
Հակառակ Ալիեւի ռազմատենչ հայտարարությունների՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հանգուցալուծված չէ: Ադրբեջանի հակահայ (արմենոֆոբիկ) պահավածքն ու ցեղասպանական նկրտումներն ավելի են հիմնավորում, որ Արցախի ինքնորոշման իրավունքն այլընտրանք չունի, եւ հակամարտությունն ագրեսիայով եւ պատերազմով լուծելի չէ»,- եզրափակել է Լիլիթ Գալստյանը:

“Дорогие коллеги, уважаемый председатель,
сегодня в центре внимания всего мира установление мира в Украине, восстановление и защита жизни и прав человека.
Трудно найти на земле хоть одного человека (в том числе и меня), кто против мира.
Права человека, агрессия и война имеют одинаковое лицо и последствия, независимо от национальности, вероисповедания и географии.
Не столь далеко от европейских столиц, в Армении и Нагорном Карабахе, армянский народ подвергается агрессии, перемещению и этническим чисткам, но со стороны международных структур и именно нашей организации продолжается политика двойных стандартов.
Даже с подписанием трехстороннего заявления после развязанной в Нагорном Карабахе 44-дневной широкомасштабной войны 2020 г., Азербайджан продолжает свое воинственное поведение и геноцидальные устремления.
Вопреки положениям договора Азербайджан не освободил всех армянских военнопленных; только в так называемый мирный период число жертв среди гражданского населения превысило 180 человек. Продолжается милитаристская и террористическая риторика официальных лиц Азербайджана, культурный вандализм на оккупированных территориях. В сентябре этого года, нарушив все международные нормы, азербайджанские вооруженные силы вторглись на суверенную территорию Армении, оккупировав 130 кв. км суверенной территории РА. Агрессия сопровождалась ужасными преступлениями, повсеместными нарушениями прав человека и насилием, которые засвидетельствованы и зафиксированы.
Мы ценим позицию стран, осудивших азербайджанскую агрессию, но оккупация Армении продолжается.
Полагаю, если европейская семья, международное сообщество, включая ОБСЕ, действительно заинтересованы в долгосрочном мире и стабильности в нашем регионе, то Азербайджан как военный преступник должен нести ответственность за агрессию, применение химического оружия и террористов, вовлеченных при содействии Турции.
К сожалению, не хочется верить, что газовая сделка ЕС с агрессором Азербайджаном, который, по ряду источников, обеспечивает лишь 3%   потребностей Европы в энергоносителях, дороже настоящей демократии, прав человека и настоящих европейских ценностей,   веря в которые многие из нас присоединились к этой структуре. Ясно , что военно-политический баланс в регионе изменился. В этом контексте газовое соглашение между ЕС и Азербайджаном только усиливает агрессора Азербайджана.
Если международное сообщество действительно заинтересовано в прочном и устойчивом мире в нашем регионе, то Азербайджан должен быть привлечен к ответственности как военный преступник – за международные законы, военные преступления, включая применение химического оружия, культурный вандализм.
Нагорно-Карабахский конфликт, вопреки воинственным заявлениям Алиева, не урегулирован. Армянофобия и геноцидальные устремления Азербайджана еще раз доказывают, что право Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы, и конфликт не может быть разрешен путем агрессии и войны”.