««Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հետաձգվել է
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի հավաստմամբ 2022 թ. հուլիսի 1-ից մեր երկիր այցելող եւ մեկնող զբոսաշրջիկները երբեմն դժվարություններ են ունենում անմաքս առեւտրի խանութներում 300.000 դրամը գերազանցող ապրանքների ձեռք բերման ժամանակ անկանխիկ եղանակով վճարումներ կատարելու պարտադիր պահանջի ապահովման հետ կապված:
ԱԺ պատգամավորն «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքում լրացումով առաջարկում է օրենքի գործողությունը չտարածել «Անմաքս առեւտրի» ընթացակարգով իրականացվող ապրանքների առեւտրի վրա՝ հնարավորություն ընձեռելով ՀՀ այցելող զբոսաշրջիկներին առանց սահմանափակման կատարել նաեւ կանխիկ վճարումներ:
Նշվել է նաեւ, որ նախագիծը բարելավող նշանակություն ունի:
Ըստ Բաբկեն Թունյանի՝ օրենքի նախագիծը քննարկվել է Կառավարության գործընկերների հետ, սակայն որոշ հարցեր ճշգրտման կարիք ունեն, ինչով էլ պայմանավորված՝ առաջարկվել է օրինագծի քննարկումը հետաձգել մինչեւ երկու ամիս ժամկետով:
Օրենսդրական նախաձեռնությունը ներկայացվել է ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նոյեմբերի 28-ի հերթական նիստում:

По словам депутата фракции “Гражданский договор”, заместителя председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Туняна, с 1 июля 2022 г. туристы, посещающие и выезжающие из нашей страны, иногда испытывают трудности с выполнением обязательного требования по безналичному расчету при покупке товаров на сумму более 300 тыс. драмов в магазинах беспошлинной торговли.
Внесением дополнения в закон “О безналичных операциях” депутат НС предлагает не распространять действие закона на торговлю товарами, осуществляемую в порядке “беспошлинной торговли”, что позволит посещающим РА туристам осуществлять наличные платежи без ограничений.
Также было отмечено, что проект имеет благоприятствующее значение.
По Туняну, законопроект дискутировался с представителями правительства, но некоторые вопросы нуждаются в уточнении, в связи с чем предложено отложить обсуждение на срок до двух месяцев.
Законодательная инициатива представлена ​​28 ноября на очередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.