Դուք Հայաստանում եք մեզ համար շատ դժվար ժամանակաշրջանում: Հայաստանը կանգնած է տարածաշրջանային մարտահրավերների առջեւ՝ ողջունելով Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորներին՝ ասել է Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Պերիկլիս Մանտասի, Անաստասիոս Բարձոկասի, Կոնստանտինոս Զախարիադիսի հետ հանդիպումը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 28-ին, որին մասնակցել են Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամներ Սոնա Ղազարյանը եւ Արսեն Թորոսյանը:
Արման Եղոյանը ներկայացրել է իրավիճակը Հայաստանում եւ Արցախում, անդրադարձել սահմանային լարվածությանը, խոսել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացից: Նա կարեւորել է աշխարհաքաղաքական դժվարին ժամանակներում սերտ եւ արդյունավետ փոխհարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը:
Պերիկլիս Մանտասը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նույնպես կարեւորել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների սերտացումը:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավորները մասնակցելու են «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` ՀԸԳՀ վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի փակման արարողությանը: Հանձնաժողովի նախագահը, գնահատելով ծրագրի շրջանակում իրականացված աշխատանքները, հույս է հայտնել, որ համագործակցությունը շարունակական կլինի:

“Вы в Армении в сложнейший для нас период. Армения сталкивается с региональными вызовами”, - приветствуя депутатов парламента Греции, отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян.
28 ноября состоялась встреча с депутатами парламента Греции Периклисом Мантасом, Анастасиосом Бардзокасом, Константиносом Захариадисом, в которой приняли участие члены Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции С.Казарян и А.Торосян.
А.Егоян представил ситуацию в РА и Арцахе, коснулся напряженности на границе, процесса нормализации отношений Армения - Турция. Он подчеркнул необходимость развития тесных и эффективных взаимоотношений в сложные геополитические времена.
Периклис Мантас, поблагодарив за теплый прием, также особо выделил важность прочных отношений с Арменией.
Депутаты парламента Греции примут участие в церемонии закрытия Twinning-программы “Укрепление потенциала НС для дальнейшего содействия надзору и исполнению Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС. Председатель комиссии, оценивая работу, проведенную в рамках проекта, выразил надежду на продолжение сотрудничества.