Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի արտահերթ առցանց նիստը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 29-ին: Այն վարել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը:
Հանձնաժողովի անդամները քննարկել են «Կենսաբանական (մանրէաբանական) եւ տոքսինային զենքի մշակման անթույլատրելիության մասին» ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովի հայտարարության նախագիծը:
Հակոբ Արշակյանը հիշեցրել է, որ հանձնաժողովի՝ նոյեմբերի 24-ին կայացած նիստում փաստաթղթի վերաբերյալ ներկայացվել էին առարկություններ, որից հետո աշխատանքային ընթացակարգով քննարկվել ու ընդունվել են բոլոր առաջարկներն ու դիտողությունները: Քննարկումների արդյունքում հայտարարության նախագիծն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:

29 ноября состоялось внеочередное онлайн-заседание Постоянной комиссии ПА ОДКБ по политическим вопросам и международному сотрудничеству. Его провел вице-спикер НС А.Аршакян.
Члены комиссии обсудили проект заявления ПА ОДКБ “О недопустимости разработки биологического (микробиологического) и токсинного оружия”.
А.Аршакян напомнил, что возражения по документу были представлены на заседании комиссии 24 ноября, после чего все предложения и замечания обсуждены и приняты в рабочем порядке. В итоге дебатов проект заявления одобрен комиссией.