2022 թ. նոյեմբերի 8-ին Ադրբեջանի խորհրդարանն ընդունել է հայտարարություն՝ կապված 44-օրյա պատերազմի վերաբերյալ, որում օգտագործվել են ձեւակերպումներ, որոնք անընդունելի են «Հայաստան» խմբակցության համար: Խեղաթյուրված է Արցախյան հակամարտության էությունը, խեղաթյուրված են նաեւ 44-օրյա պատերազմի պատճառները: Հայաստանին ներկայացվել են պահանջներ, որոնք անընդունելի եւ դատապարտելի են խմբակցության համար: Այս մասին ասել է Անդրանիկ Թեւանյանը՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 2-ի նիստում ներկայացնելով «Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարությունն Ադրբեջանի խորհրդարանի 2022 թվականի նոյեմբերի 8-ի հայտարարության կապակցությամբ» հարցը:
«Մենք գտնում ենք, որ Հայաստանի խորհրդարանը պարտավոր է ինստիտուցիոնալ մակարդակով պատասխանել Ադրբեջանին, պատասխանել համարժեք կարգավիճակ ունեցող պետական կառույցի մակարդակով»,- ընդգծել է զեկուցողը:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ նախորդ երեք օրվա ընթացքում նախագծի առնչությամբ «Հայաստան» խմբակցության անդամների հետ ունեցել են քննարկումներ: Բազմաթիվ կետերի շուրջ ձեռք է բերվել փոխհամաձայնություն, սակայն որոշ կետերի վերաբերյալ փոխհամաձայնության հասնել չի հաջողվել, ուստի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ձեռնպահ է քվեարկելու ընդդիմադիր խմբակցության ներկայացրած հայտարարությանը:
Քվեարկության արդյունքում նախագիծը դրական եզրակացություն չի ստացել: Այն նախատեսվում է քննարկել քիչ անց՝ այսօր հրավիրված ԱԺ   արտահերթ նիստում:

“8 ноября 2022 г. парламент Азербайджана принял заявление по 44-дневной войне, в котором использованы неприемлемые для фракции “Армения” формулировки. Искажается суть Арцахского конфликта, искажены также причины 44-дневной войны.   Армении предъявляются недопустимые и предосудительные для фракции требования” - заявил А.Теванян, представляя подготовленный фракцией "Армения" вопрос "Заявление Национального Собрания РА в связи с заявлением Милли Меджлиса Азербайджана от 8 ноября 2022 г." на заседании Постоянной комиссии НС по внешним связям 2 декабря.
"Мы считаем, что парламент Армении обязан ответить Азербайджану на институциональном уровне, ответить на уровне государственной структуры с адекватным статусом", - подчеркнул докладчик.
В содокладе председатель комиссии Э.Агаджанян отметил, что в течение предыдущих трех дней проведены обсуждения проекта с членами фракции “Армения”. По многим пунктам достигнут консенсус, но по некоторым его не удалось достичь, поэтому фракция “Гражданский договор” воздержалась при голосовании по представленному оппозиционной фракцией заявлению.
В итоге голосования проект не получил положительного заключения. Его намечается обсудить попозже, на созванном сегодня внеочередном заседании НС.