2023 թ. հունվարի մեկից նվազագույն աշխատավարձը բարձրանում է եւ դառնում 75.000 դրամ: Բյուջեի նախագծով ամրագրվել է նաեւ, որ բազային աշխատավարձը պետք է դառնա 83.200 դրամ: ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանն ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում նշել է, որ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքի համաձայն՝ բազային աշխատավարձը պետք է լինի նվազագույն ամսական անվանական աշխատավարձի 80-110 տոկոսը: «Նույնաբովանդակ գործառույթներ իրականացնող պաշտոնների միջեւ վարձատրության խզումը որպեսզի շատ չմեծանա, նախագծով առաջարկվում է առանձնակի ռիսկայնություն եւ մասնագիտացում պահանջող պաշտոններ զբաղեցնող անձանց համար 2020 թ. սահմանված հավելումները բազային աշխատավարձի բարձրացման չափով նվազեցնել»,-պարզաբանել է Վաչե Քալաշյանը:
ՍԴ նախագահի, փոխնախագահի, դատավորների համար սահմանված 80 տոկոս հավելումը կդառնա 70 տոկոս, Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավորի դեպքում 70 տոկոսը կդառնա 60, Վերաքննիչ քրեական դատարանի կոռուպցիոն հանցագործությունների գործերը քննող առանձին դատավորներին եւ վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի քաղաքացիական դատավարության կարգով պետության գույքային եւ ոչ գույքային շահերի պաշտպանության հայցերով եւ «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա գույքի բռնագանձման հայցերով հարուցված քաղաքացիական գործեր քննող առանձին դատավորների հավելումները 60 տոկոսից կդառնան 55: Հակակոռուպցիոն կոմիտեում ինքնավար պաշտոն զբաղեցնողների եւ կոմիտեի ծառայողների 100 տոկոսի չափով հավելումը կդառնա 92 տոկոս:
Օրենքն ուժի մեջ է մտնելու 2023 թ. հունվարի 1-ից:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանի հարցին ի պատասխան` Վաչե Քալաշյանը պարզաբանել է, որ բազային եւ նվազագույն աշխատավարձի աճի տեմպերով պայմանավորված՝ պարբերաբար, գուցե, անհրաժեշտ կլինի անդրադառնալ այս խնդիրներին:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավարը հանրությանը եւս մեկ անգամ իրազեկել է՝ արդարացի վարձատրության, համադրելի պաշտոններ զբաղեցնող անձանց համարժեք վարձատրության եւ սանդղակների համադրելիության պահպանության սկզբունքներով պայմանավորված է Կառավարությունն այս նախաձեռնությունը ներկայացրել: «Ոչ թե հավելում է սահմանվում, այլ սահմանված հավելումները նվազեցվում են»,-նշել է նա:
«Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները քննարկվել են առաջին ընթերցմամբ եւ արժանացել հանձնաժողովի հավանությանը:

The minimum salary will increase to 75.000 AMD from January 1, 2023. The draft budget also established that the base salary should become 83.200 AMD. during the sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs, t he Head of the Civil Service Bureau of the Office of the RA Prime Minister Vache Kalashyan noted that according to the law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions, the base salary should be 80%-110% of the minimum monthly nominal salary.
The 80% salary increase set for the President, the Vice President and the judges of the Constitutional Court (CC) will become 70%, in the case of a judge of the Anti-Corruption Committee 70% will become 60%, the salary increases for individual judges examining cases of corruption crimes of the Criminal Court of Appeal and individual judges examining civil cases initiated by the civil procedure of the Civil Court of Appeal with claims for the protection of property and non-property interests of the state and claims for confiscation of property based on the Law on Confiscation of Property of Illegal Origin will become 55% from 60%. The increase in the amount of 100% of persons holding autonomous positions in the Anti-Corruption Committee and the employees of the Committee will become 92%.
The law will enter into force from January 1, 2023.
In response to the question of the Committee Chair Heriknaz Tigranyan, Vache Kalashyan clarified that due to the growth rates of the base and minimum salary, it may be necessary to refer to these issues periodically.
“It is not a salary increment, but the increments are reduced,” t he Head of the Civil Service Bureau of the Office of the RA Prime Minister noted.
The proposed amendments to the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions were debated in the first reading, and the Committee endorsed.