Դեկտեմբերի 2-ին Փարիզում կայացել է ԵԽԽՎ սոցիալական, առողջապահության եւ կայուն զարգացման հարցերի հանձնաժողովի նիստը: «Ռազմական հակամարտությունների բնապահպանական ազդեցությունը» թեմայով քննարկման ժամանակ ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Արմեն Գեւորգյանը նշել է.
Սույն թվականի հոկտեմբերին նշել եմ, որ ԱՄՆ Կոնգրեսը հետաքննում է մեր տարածաշրջանում Ադրբեջանի կողմից արգելված/ապօրինի զինատեսակների կիրառման փաստերը: Այժմ կցանկանայի իրազեկել հանձնաժողովին, որ նոյեմբերի 16-ին ԱՄՆ Սենատում լսումներ են տեղի ունեցել, որտեղ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը վերահաստատել է Լեռնային Ղարաբաղում 2020 թ. պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից «սպիտակ ֆոսֆորային» ռումբերի, ինչպես նաեւ կասետային զենքի օգտագործման փաստերը: Նա նաեւ մտահոգություն է հայտնել այն մասին, որ այդ զինատեսակներն Ադրբեջան են ներկրվել Ուկրաինայից:
Այստեղ ադրբեջանցի պատգամավորը խոսում է հայերի կողմից արգելված զենքի կիրառման եւ ադրբեջանական քաղաքների ռմբակոծման մասին: Դրանք բոլորը հետաքննման եւ հաստատման պահանջ ունեն, որոշները մերկապարանոց մեղադրանքներ են, մինչդեռ ԱՄՆ Կոնգրեսում հաստատվել է Ադրբեջանի կողմից ֆոսֆորային ռումբերի կիրառման փաստը:
Երկու խոշոր պատերազմների ժամանակ` 1990-ականներին եւ 2020 թ. ադրբեջանական զինուժն օգտագործեց Լեռնային Ղարաբաղը նվաճելու բոլոր հնարավոր միջոցները: Այս հարձակումների ժամանակ ադրբեջանական ուժերն ավերեցին ինչպես քաղաքացիական տարածքներ, այնպես էլ` հոգեւոր եւ մշակութային ժառանգության վայրեր եւ շրջակա միջավայրը: Դեռ կարելի է տեսնել այդ ռազմական գործողությունների բազմաթիվ սպիներ: 2020 թ. Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող 120.000 բնակչությունը դիմակայեց 10 միլիոնանոց Ադրբեջանին, 85 միլիոն բնակչությամբ նրա դաշնակից Թուրքիային եւ նրանց առաջադեմ սպառազինության համակարգերին: Այս անգամ Ադրբեջանն այլ` առավել ավերիչ պատերազմ էր մղում` օգտագործելով ավելի մահաբեր զինատեսակներ, այդ թվում` անօդաչու թռչող սարքեր եւ արգելված «սպիտակ ֆոսֆորային» ռումբեր: Ավելին, Թուրքիան Սիրիայից եւ Լիբիայից իսլամիստ վարձկաններ էր ներմուծել տարածաշրջան:
Բացի այդ, ափսոսանքով կուզեի նաեւ նշել, որ բանաձեւի եւ դրան առնչվող հանձնարարականների նախագծերում որեւէ անդրադարձ չկա զինված հակամարտություններում արգելված/ապօրինի զենքին եւ շրջակա միջավայրի վրա դրանց ազդեցությանը: Ուստի վճռականորեն առաջարկում եմ կատարել համապատասխան փոփոխությունները, որոնք նախապես ուղարկել էի զեկուցողին:
Հանձնաժողովում այս հարցի քննարկումների ընթացքում բազմիցս բարձրացվել է որոշ պետությունների կողմից կառուցողական դիրքորոշման բացակայության հարցը, ինչը խոչընդոտել է անկախ փորձագետների այցերը հակամարտող շրջաններ` ամբողջությամբ եւ օբյեկտիվորեն գնահատելու համար զինված հակամարտությունների ազդեցությունն այդ տարածաշրջանների շրջակա միջավայրի վրա: Հաշվի առնելով այս հարցի կարեւորությունը` կցանկանայի նաեւ առաջարկել Նախարարների կոմիտեին ուղղված առաջարկություններում ներառել դրույթ` դիտարկելու հակամարտության եւ հետկոնֆլիկտային շրջաններում անկախ փորձագիտական վերահսկողության կամ բնապահպանական վիճակի մոնիթորինգի մեխանիզմների մշակման եւ իրականացման հնարավորությունը:
Ավստրիայի հարգարժան պատգամավորին ուզում եմ ասել, որ նա շատ խեղաթյուրված պատկերացումներ ունի Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի մասին: Սարսանգի ջրամբարը երբեւէ Ադրբեջանի մաս չի եղել, այն միշտ եղել եւ գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում եւ չէր կարող օկուպացվել հայերի կողմից: Ցավալի է, որ Դուք կառչում եք, այսպես կոչված, «Ադրբեջանի տարածքի 20 տոկոսի օկուպացման» մասին ադրբեջանական քարոզչական պատումից` չիմանալով, թե ինչ տարածքների մասին է խոսքը: Եթե այսպես շարունակվի, շուտով Ձեզնից կարող ենք լսել, որ Ղարաբաղի հայերն օկուպացրել են նաեւ Լեռնային Ղարաբաղը:
Բայց Ձեր կողմից ավելի ազնիվ կլինի նշել, որ մեր տարածաշրջանում բոլոր պատերազմները, մասնավորապես, Ղարաբաղյան առաջին պատերազմը, 2016 թ. ապրիլյան պատերազմը, 2020 թ. 44-օրյա պատերազմը, սանձազերծել է Ադրբեջանը, ոչ թե` հայերը: Վերջնական նպատակը մեկն է եղել` ոչնչացնել հայերին: Հայերը ոտքի են կանգնել` պաշտպանելու իրենց, պաշտպանելու իրենց հողը, վերականգնելու իրենց ազգային ինքնորոշման ձգտումը եւ գործնականում` գոյության իրավունքը:
Լեռնային Ղարաբաղի հայկական ինքնապաշտպանական ուժերը, պաշտպանվելով հարձակվող ադրբեջանական ուժերից, 1993 թ. ստիպված եղան նրանց հարկադրել նահանջել` արդարացիորեն օգտվելով ինքնապաշտպանության միջազգայնորեն ամրագրված իրենց իրավունքից: Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպաններն այդպիսով ստեղծեցին «անվտանգության գոտի», որը խաղաղ բնակչությանը պաշտպանում էր կրկնվող, գրեթե ամենօրյա ադրբեջանական ներխուժման վտանգներից մինչեւ 2020 թ. աշուն:
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ֆրանսիայի խորհրդարանի մեր գործընկերոջը, ով իմ փոխարեն Ադրբեջանի ներկայացուցչին պատասխանեց, որ ղարաբաղյան հակամարտության գոյությունը ժխտելու Ադրբեջանի ցանկությունն իրականության հետ որեւէ աղերս չունի:
Այո', Ադրբեջանի կառավարությունը, ինչպես նաեւ այս վեհաժողովում նրա ներկայացուցիչները, ցանկանում են, որ մենք մոռանանք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին: Նրանք չեն ցանկանում, որ մենք հիշատակենք Արցախում ինքնորոշված հայ ժողովրդին, նրանք չեն ցանկանում, որ դուք խոսեք 2020 թ. 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի ագրեսիայի հետեւանքով մարդկային ահռելի զոհերի մասին:
Ավելին, Ադրբեջանը 2021 թ. մայիսից օկուպացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքներ, իսկ այս սեպտեմբերին Հայաստանի հարավում իրականացրել է նոր եռօրյա ինտենսիվ ռազմական գործողություններ, որոնք պատճառ են դարձել 200-ից ավելի զոհերի, եւ հրաժարվում է լքել նոր օկուպացված հայկական տարածքները:
Կոչ եմ անում ԵԽԽՎ բոլոր անդամներին` հակամարտությունը քննարկելուց խուսափելու փոխարեն ազնվորեն նշել, թե ով է պատերազմները սանձազերծել անցած 30 տարիների ընթացքում, ով էր հետեւողականորեն էթնիկ զտումների պետական քաղաքականություն իրականացնում, ով էր 44-օրյա պատերազմում օգտագործել արգելված «սպիտակ ֆոսֆորային» ռումբեր, եւ բարձրաձայնել 2022 թ. գարնանը եւ աշնանն Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում եւ Հայաստանում հայերի դեմ իրականացված ռազմական հանցագործությունները»:

2 декабря в Париже состоялось заседание K омиссии ПАСЕ по социальным вопросам, здравоохранению и устойчивому развитию. В ходе дискуссии на тему “Воздействие военных конфликтов на окружающую среду” выступил член делегации НС РА в ПАСЕ А.Геворкян:
в октябре этого года я отметил, что Конгресс США расследует факты применения Азербайджаном запрещенного/незаконного оружия в нашем регионе. Теперь хотел бы сообщить, что 16 ноября в Сенате США состоялись слушания, на которых председатель сенатской Комиссии по внешним отношениям Роберт Менендес подтвердил факты применения Азербайджаном во время войны 2020 года в Нагорном Карабахе "белофосфорных" бомб и кассетного оружия. Он также выразил обеспокоенность тем, что это оружие было завезено в Азербайджан из Украины.
Здесь азербайджанский депутат рассказывает об использовании армянами запрещенного оружия и бомбардировках азербайджанских городов. Все они требуют расследования и подтверждения, некоторые являются голословными обвинениями, в то время как Конгресс США подтвердил факт применения Азербайджаном фосфорных бомб.
Во время двух крупных войн в 1990-х и в 2020 гг. азербайджанские вооруженные силы использовали все возможные средства для завоевания Нагорного Карабаха. В ходе этих нападений азербайджанские силы уничтожили как гражданские районы, так и места духовно-культурного наследия и окружающую среду. Многие шрамы тех военных операций до сих пор видны. В 2020 г. население Нагорного Карабаха в 120 тысяч человек противостояло 10-миллионному Азербайджану, его союзнику Турции с 85-миллионным населением и их передовым системам вооружения. На этот раз Азербайджан вел другую, более разрушительную войну, применяя более смертоносное оружие, в том числе беспилотники и запрещенные “белофосфорные” бомбы. Более того, Турция ввела в регион исламистских наемников из Сирии и Ливии.
Кроме того, также хотел бы с сожалением отметить, что в проектах резолюции и связанных с ней рекомендаций нет упоминания о запрещенном/незаконном оружии в вооруженных конфликтах и ​​его воздействии на окружающую среду. Поэтому настоятельно рекомендую внести соответствующие изменения, которые я заранее отправил председательствующему.
В ходе обсуждения данного вопроса в комиссии неоднократно поднимался вопрос об отсутствии конструктивной позиции со стороны некоторых государств, что препятствовало посещениям независимых экспертов в конфликтные регионы для полной и объективной оценки влияния вооруженных конфликтов на окружающую среду этих регионов. Учитывая важность данного вопроса, хотел бы также предложить включить в рекомендации, адресованные Комитету министров, положение о рассмотрении возможности разработки и внедрения механизмов независимого экспертного контроля или мониторинга состояния окружающей среды в конфликтных и постконфликтных регионах.
Хочу сказать уважаемому австрийскому депутату, что у него очень искаженные представления о ситуации в Нагорном Карабахе. Сарсангское водохранилище никогда не было в составе Азербайджана, оно всегда было и находится на территории Нагорного Карабаха и не могло быть оккупировано армянами. Очень жаль, что Вы цепляетесь за азербайджанскую пропагандистскую историю так называемой “оккупации 20 процентов территории Азербайджана”, не зная, о каких территориях идет речь. Если так будет продолжаться, то вскоре мы можем услышать от Вас, что карабахские армяне также оккупировали Нагорный Карабах.
Но с Вашей стороны было бы честнее отметить, что все войны в нашем регионе, в частности первую Карабахскую войну, Апрельскую войну 2016 г., 44-дневную войну 2020 г. развязал Азербайджан, а не армяне. Конечная цель была одна – уничтожить армян. Армяне встали на защиту себя, на защиту своей земли, на восстановление своего стремления к национальному самоопределению и фактически своего права на существование.
Армянские силы самообороны Нагорного Карабаха, защищаясь от наступающих азербайджанских сил, в 1993 г. заставили их отступить, справедливо воспользовавшись своим международно признанным правом на самооборону. Таким образом, защитники Нагорного Карабаха создали “зону безопасности”, защищавшую мирное население от опасностей повторяющегося, почти ежедневного азербайджанского вторжения вплоть до осени 2020 г.
Хотел бы поблагодарить нашего коллегу из французского парламента, который вместо меня ответил азербайджанскому представителю о том, что стремление Азербайджана отрицать существование Карабахского конфликта не имеет ничего общего с реальностью.
Действительно, правительство Азербайджана, а также его представители на этой Ассамблее хотят, чтобы мы забыли о Нагорно-Карабахском конфликте. Они не хотят, чтобы вы упоминали о самоопределившемся армянском народе Арцаха, не хотят, чтобы вы говорили об огромных человеческих жертвах вследствие азербайджанской агрессии в ходе 44-дневной войны 2020 года.
Более того, Азербайджан   с мая 2021 г. оккупировал суверенные территории Республики Армения, а в сентябре этого года провел новую трехдневную интенсивную военную операцию на юге Армении, ставшую причиной гибели более 200 человек, и отказывается покинуть вновь оккупированные армянские территории.
Призываю всех членов ПАСЕ вместо того, чтобы уклоняться от обсуждения конфликта, честно отметить, кто развязывал войны в последние 30 лет, кто последовательно проводил государственную политику этнических чисток, кто в 44-дневной войне применял запрещенные “белофосфорные” бомбы, и огласить военные преступления, совершенные Азербайджаном против армян в Нагорном Карабахе и Армении весной и осенью 2022 года”.