Բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակում 2022 թ. նոյեմբերի 17-ին ստորագրվել է «ՀՀ եւ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջեւ վարկային համաձայնագիրը»` 100 մլն եվրո արժողությամբ, որը տրամադրվելու է երկու մասնաբաժիններով: Բյուջետային աջակցության միջոցներն ուղղվելու են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքով սահմանված պակասուրդի ֆինանսավորմանը: Ուստի եւ վարկային միջոցների ժամանակին ստացումը կարեւոր նշանակություն ունի պետական բյուջեի կատեգորիաներով նախատեսված ծախսերի ֆինանսավորման տեսանկյունից:
Դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ ԱԺ արտահերթ նիստում քննարկվել է «ՀՀ եւ Զարգացման ֆրանսիական գործակալության միջեւ 2022 թվականի նոյեմբերի 17-ին ստորագրված թիվ CAM 1016 01 վարկային համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունը հնարավորություն ունի ընտրելու` ֆիքսվա՞ծ, թե՞ լողացող տոկոսադրույքով է ներգրավվում վարկը: Ֆիքսված տոկոսադրույքը կազմում է 3,87 տոկոս: Վարկի ժամկետի տեւողությունն է 20 տարի, իսկ արտոնյալ ժամկետը` 5 տարի:
Վահե Հովհաննիսյանի ներկայացմամբ բյուջետային աջակցության վարկային միջոցներն ուղղված են այնպիսի կարեւոր բարեփոխումների, ինչպիսիք են կապիտալ ներդրումներն ու ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները, որոնք կնպաստեն հետագա կառավարման համակարգի, ֆինանսական շուկաների բարելավմանը, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի տնտեսական աճի զարգացմանը: Բարեփոխումներով նախատեսվում է, որ Կառավարությունը պետք է պլանավորի իր ծախսերը` ելնելով ռազմավարական առաջնահերթություններից:
Անդրադառնալով բյուջեի ծախսման արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլերին` հիմնական զեկուցողը նշել է, որ ստեղծվել է բյուջետային կոմիտե, որը եռամսյակային կտրվածքով քննարկելու է նաեւ կապիտալ ծախսերի թերակատարումներն ու պատճառները:
Խոսելով կապիտալ ծախսերի թերակատարման մասին` Վահե Հովհաննիսյանը նշել է, որ այս տարվա դեկտեմբերի 1-ի ցուցանիշով, նախորդ տարվա համեմատությամբ, տոկոսային առումով բարելավում է գրանցվել:
Պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանի խնդրանքով Վահե Հովհաննիսյանն անդրադարձել է լողացող տոկոսադրույքի ռիսկերին: «Ցանկացած լողացող տոկոսադրույքով վարկ, մենք կարող ենք ֆիքսել, պարզապես դա առաջացնում է հավելյալ ծախսեր»:
Գլխադասային` Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը նախագծի վերաբերյալ  ներկայացրել է Արուսյակ Մանավազյանը:
Եզրափակիչ ելույթում ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը, անդրադառնալով ՀՀ պետական պարտքին, նշել է, որ պետական պարտքի կառավարումը գտնվում է հուսալի եւ ոչ ռիսկային իրավիճակում:

В рамках программы поддержки госбюджета 17 ноября   2022 г. подписано кредитное соглашение между Арменией и Французским агентством развития на сумму 100 млн евро, которая будет предоставлена ​​двумя траншами. Средства бюджетной поддержки будут направлены на финансирование дефицита, установленного законом "О Государственном бюджете Республики Армения на 2022 г.". Поэтому своевременное поступление кредитных средств имеет большое значение с точки зрения финансирования расходов, предусмотренных категориями госбюджета.
9 декабря на внеочередном заседании НС обсужден законопроект о ратификации вышеуказанного соглашения.
По повестке обстоятельно выступил заместитель министра финансов В.Ованнисян сообщил, что у правительства есть возможность выбрать, будет ли кредит привлекаться с фиксированной или плавающей процентной ставкой. Фиксированная процентная ставка составляет 3,87 процента. Продолжительность периода кредита составляет 20 лет, а льготный период составляет 5 лет.
По Ованнисяну, кредитные средства бюджетной поддержки направлены на такие важные реформы, как капиталовложения и институциональные реформы, которые будут способствовать совершенствованию будущей системы управления и финансовых рынков, что, в свою очередь, посодействует экономическому росту. Реформы предусматривают, что правительство должно планировать свои расходы исходя из стратегических приоритетов.
Основной докладчик, касаясь шагов по повышению эффективности бюджетных расходов, отметил, что создан бюджетный комитет, который также ежеквартально будет обсуждать недостатки капитальных расходов и их причины.
Обратившись к недовыполнению капитальных затрат, В.Ованнисян отметил, что по состоянию на 1 декабря текущего года по сравнению с предыдущим годом зафиксировано улучшение в процентном отношении.
Замминистра аргументированно ответил на вопрос депутата Т.Аветисяна, связанный с рисками плавающих процентных ставок. “Любой кредит с плавающей процентной ставкой мы можем зафиксировать, это просто влечет за собой дополнительные расходы”.
Положительное заключение по проекту Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представила А.Манавазян.
В заключительном слове заместитель министра финансов В.Ованнисян отметил, что управление государственным долгом находится в надежной и нерисковой ситуации.