ՀՀ 2022 թ. պետական բյուջեով նախատեսված ֆինանսական հատկացումների վերաբաշխումների անհրաժեշտությունը հաշվի առնելով՝ Կառավարությունն առաջարկում է օրենքով սահմանված 3 տոկոս սահմանաչափը դարձնել 5 տոկոս: Այս մասին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վահե Հովհաննիսյանը՝ դեկտեմբերի 9-ի ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացնելով ««ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ 2022 թ. պետբյուջեով այս տարվա ընթացքում կատարվել են շուրջ 140 մլրդ դրամ վերաբաշխումներ, որոնց համաձայն վերաբաշխումների բացառությունները կազմել են ավելի քան 77 մլրդ դրամ, որից՝ Կառավարության պահուստային ֆոնդից հատկացումները՝ 66 մլրդ դրամ, համավարակի եւ ռազմական նշանակության ծախսերին ուղղվել է համապատասխանաբար՝ 1.6 մլրդ դրամ եւ 9 մլրդ դրամ, գործուղումների եւ պատվիրակությունների ընդունելության գծով՝ 0.6 մլրդ դրամ: Արդյունքում վերաբաշխումները բացառումներից հետո կազմել են ավելի քան 62 մլրդ դրամ՝ հասնելով օրենքով սահմանված 3 տոկոս վերաբաշխումների շեմին:
Ըստ Վահե Հովհաննիսյանի՝ նաեւ հավելյալ վերաբաշխումներ են իրականացվել պաշտպանության, սոցիալական, գյուղատնտեսության, մշակույթի եւ այլ ոլորտներում, ինչպես նաեւ 5 մլրդ դրամ է հատկացվել Մանկական եվրատեսիլի կազմակերպման համար:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Գրիգորյանը, ներկայացնելով գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, գործընկերներին կոչ է արել կողմ քվեարկել:

Taking into consideration the necessity of the redistributions of the financial allocations planned by the RA State Budget for 2022, the Government proposes to make the 3% limit established by law 5%. At December 9 NA extraordinary sitting, presenting the draft law on Making Addendum to the law on the RA State Budget for 2022 the RA Deputy Minister of Finance Vahe Hovhannisyan said about this.
During this year, by the RA State Budget for 2022 about 140bln AMD were redistributed, according to which, the exceptions of the redistributions were more than 77bln AMD, accordingly 1.6bln AMD and 9bln AMD were directed to the expenditures of the pandemic and of military significance, and 0.6bln AMD – on business trips and receptions of the delegations. As a result, the redistributions after the exceptions were more than 62bln AMD, reaching the threshold of 3% redistributions established by law.
According to Vahe Hovhannisyan, also additional redistributions were made in the defense, social, agricultural, cultural and other spheres, as well as also 5bln AMD was allocated for the organization of the Junior Eurovision.
Presenting the endorsement of the NA Standing (Head) Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Narek Grigoryan called on his colleagues to vote for it.