ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը դեկտեմբերի 14-ին հրատապ գրություններ է ուղարկել ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի համապատասխան մարմիններին` նշելով.
«Ավելի քան երեք օր է` Ադրբեջանն արգելափակել է Արցախը Հայաստանին կապող միակ կենսական ճանապարհը: Հրատապ գրություններով ՄԱԿ-ի, ԵԽ-ի, ԵԱՀԿ-ի համապատասխան մարմիններին կրկին ահազանգել եմ, որ Արցախի շրջափակման Ադրբեջանի այս հանցավոր վարքագծի հետեւանքով Ստեփանակերտի բժշկական կենտրոնի մի շարք հիվանդների կյանքեր վտանգի տակ են. նրանք Երեւանում հրատապ բժշկական օգնության կարիք ունեն, որը հնարավոր չէ իրականացնել, քանզի Ադրբեջանը շրջափակել է Արցախը: Անհնարին է դարձել սննդամթերքի, դեղորայքի մատակարարումը, բազմաթիվ կանայք, երեխաներ, ծերեր ստիպված են եղել գիշերել դրսում` ցուրտ ձմռան պայմաններում, ինչն անթույլատրելի է, աշխատանքի մեկնած հարյուրավոր մարդիկ զրկվել են ազատ տեղաշարժի իրավունքից եւ չեն կարողանում տուն վերադառնալ»:
Հանձնաժողովի նախագահը միջազգային գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ցուրտ ձմռան պայմաններում Ադրբեջանը կասեցրել է գազամատակարարումն Արցախին, ինչը հումանիտար եւ տնտեսական ահաբեկչություն է, որը հետեւողականորեն կյանքի է կոչվում Արցախի խաղաղ բնակչության նկատմամբ:
Նա նաեւ ընդգծել է միջազգային կառույցների հրատապ քայլերի անհրաժեշտությունն Արցախի ապաշրջափակման ուղղությամբ, որպեսզի Ադրբեջանի այս անմարդկային վարքագծի հետեւանքով շրջափակված Արցախի ավելի քան 120.000 քաղաքացիներ կարողանան իրացնել իրենց համընդհանուր իրավունքները: «Արցախում իրավիճակը ծայրահեղ է: Անհրաժեշտ են հրատապ քայլեր` ի պաշտպանություն Արցախի խաղաղ բնակչության կյանքի իրավունքի»,- նշել է Թագուհի Թովմասյանը:

14 декабря председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян направила срочные письма в соответствующие органы ООН, Совета Европы (СЕ) и ОБСЕ, отметив:
“Более трех дней Азербайджан блокирует единственную жизненно важную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией. Срочными письмами я еще раз уведомила соответствующие органы ООН, СЕ, ОБСЕ, что вследствие этого преступного поведения Азербайджана в условиях блокады Арцаха жизни ряда пациентов Степанакертского медцентра в опасности – им   необходима срочная медпомощь в Ереване, которая не может быть оказана из-за блокады Арцаха Азербайджаном. Снабжение продовольствием и лекарствами стало невозможным; многие женщины, дети, старики вынуждены были ночевать на улице в условиях холодной зимы, что недопустимо; сотни людей, выехавших на заработки, лишены права на свободное передвижение и не могут вернуться домой”.
Председатель комиссии обратила внимание международных партнеров на то, что в холодную зиму Азербайджан прекратил газоснабжение Арцаха, что является гуманитарным и экономическим терроризмом, последовательно осуществляемым против мирного населения Арцаха.
Она также подчеркнула необходимость принятия международными структурами срочных шагов по разблокированию Арцаха, чтобы более 120 тысяч граждан Арцаха, оказавшихся в блокаде в итоге столь бесчеловечного поведения Азербайджана, могли воспользоваться своими всеобщими правами. “Ситуация в Арцахе экстремальная. Необходимы срочные меры для защиты права на жизнь мирного населения Арцаха", - отметила Т.Товмасян.