Անցած 9 ամիսներին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 14.1 տոկոս, իսկ ՀՆԱ-ի աճը 12.6 տոկոս է. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 15-ի արտահերթ նիստում ներկայացնելով 2022 թ. պետական բյուջեի 9 ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքը:
Նախարարը նախ անդրադարձել է մակրոտնտեսական զարգացումներին՝ նշելով, որ ընթացիկ տարվա առաջին 3 եռամսյակների ընթացքում եղել են աստիճանաբար նվազող տնտեսական ակտիվության ցուցանիշներ այն տնտեսություններում, որոնք ավանդաբար համարվում են Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության հիմնական առեւտրային գործընկերներ: Տիգրան Խաչատրյանը նշել է այն գործոնները, որոնք ազդեցություն են ունեցել Հայաստանի տնտեսական զարգացումների վրա:
Մասնավորապես, այլ գործոններից զատ, Հայաստանի տնտեսական զարգացումների վրա դրական ազդեցություն են ունեցել նաեւ Ռուսաստանի տնտեսության հետ միջազգային առեւտուրը, զբոսաշրջիկների վիճակագրությունը, նաեւ Ռուսաստանից զուտ դրամական փոխանցումների զգալի աճը:
«Եթե 2022 թ. 9 ամսվա ցուցանիշները համեմատում ենք նախորդ տարվա 9 ամսվա ցուցանիշների հետ, ապա կտրուկ աճ ենք նկատում թե՛ ապրանքների արտահանման, թե՛ Հայաստան ժամանած զբոսաշրջիկների քանակի, թե՛ նաեւ դեպի Հայաստանի տնտեսություն զուտ դրամական փոխանցումների արժեքներում»,-ասել է նախարարը՝  հավելելով, որ դրանք առավել ընդգծված են հատկապես Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների տեսանկյունից:
«Վերջին ամիսների ընթացքում, հատկապես 6-րդ ամսից սկսած, հունիս, հուլիս եւ օգոստոս ամիսներին տնտեսական ակտիվությունն առավել բարձր արժեքներ է ունեցել: Եվ դա շարունակվում է առայսօր: Այս բոլորի ազդեցությամբ ակնկալում ենք, որ տարեկան թե՛ տնտեսական ակտիվությունը, թե՛ տնտեսական աճը բավականին բարձր արժեքներ են արձանագրելու: Կարծում ենք, որ ՀՆԱ-ի 13.2 տոկոսը գերազանցող իրական աճ ենք արձանագրելու»,-ասել է նախարարը:
9 ամսում արդյունաբերության իրական աճը կազմել է 10 տոկոս, ծառայությունների դեպքում աճը եղել է 27.1 տոկոս, գյուղատնտեսությունն աճել է 0.5 տոկոսով: «Շինարարությունը մյուս ոլորտն է, որտեղ աճի ցուցանիշները զգալի մեծ ազդեցություն են ունեցել ընդհանուր տնտեսական աճի ցուցանիշների վրա»,-հավելել է Տիգրան Խաչատրյանը:
Անցած 9 ամիսների ընթացքում 8,6 տոկոս միջին գնաճ է արձանագրվել: Նշվել է, որ Կենտրոնական բանկը գնաճը կառավարելու քաղաքականության շրջանակում ամբողջ տարվա ընթացքում վարել է բարձր տոկոսադրույքների քաղաքականություն՝ 9 ամիսների ընթացքում վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը բարձրացնելով 2.25 տոկոսի չափով, իսկ բոլորովին վերջերս եւս 0.25 տոկոսով այդ տոկոսադրույքները բարձրացվել են՝ կազմելով 10.75 տոկոս:
Հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին արտահանումն աճել է 63.8 տոկոսով, ներմուծումը՝ 61.9 տոկոսով:
Հարցուպատասխանի ընթացքում հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը կարեւորել է ոչ թե բացարձակ արժեքի վրա կենտրոնանալը, այլ՝ արձանագրված արժեքային ցուցանիշները: «Եթե մենք դպրոցը, ճանապարհը չկառուցենք, մեր ներուժը չի մեծանա: Ներուժը մեծացնելու համար պետք է առողջապահության, կրթության ոլորտներում եւ ենթակառուցվածքների վրա շարունակաբար ավելի շատ ներդրումներ անենք ու ավելի մեծ արդյունքներ ստանանք»,- նման կարծիք է հայտնել հանձնաժողովի նախագահը:
Գեւորգ Պապոյանը փորձել է պարզել նաեւ, թե ինչպիսին են ՊԵԿ-ի՝ հաջորդ տարվա համար նախատեսվող հավաքագրումները եւ վարչարարության մասով ինչ նոր գործիքներ են կիրառվելու:
Հաջորդ տարվա հարկային եկամուտները սահմանվել են 2 տրիլիոն 204 միլիարդ դրամ: Այս տարվա եւ մյուս տարվա ՀՆԱ-ի անվանական եւ իրական աճերի պարագայում են տվյալ հարկային եկամուտները կանխատեսվել: Կառավարության կողմից նախատեսվել է 0,5 տոկոս հարկային եկամուտների աճ, որը ՊԵԿ-ը պետք է ապահովի համապատասխան վարչարարությամբ, ինչն իրատեսական է համարվում. այս մասին հայտնել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արտյոմ Սմբատյանը:
Վարչարարության մասով նա անդրադարձել է թեմատիկ ստուգումների գործիքի արդյունավետությանը: Համալիր հարկային ստուգումների մասով ռիսկերի չափանիշներն են վերանայվել: Ռիսկերի չափանիշների լավարկված համակարգ կներկայացվի, ըստ որի՝ մյուս տարվա հուլիսից փոփոխություն կկատարվի: Արդյունքում՝ ռիսկերի տեսանկյունից ստուգումներ իրականացնելու համար կընտրվեն ավելի թիրախային կազմակերպություններ: Արտյոմ Սմբատյանը, վարչարարությունը բարելավելու համապատասխան գործիքակազմից խոսելով, մատնանշել է բանկային գաղտնիքի հասանելիության մասով նախատեսվող փոփոխությունը, որը, ըստ նրա, կնպաստի վարչարարության որակի բարձրացմանը:
Հանձնաժողովի նախագահը հետաքրքրվել է ոլորտային մի շարք ծրագրերի կատարման ցածր կատարողականներով, ինչի վերաբերյալ պատասխանատուները պարզաբանումներ են ներկայացրել: Գեւորգ Պապոյանն իրականացվող շինարարական աշխատանքների որակն է հատկապես կարեւորել, ինչին ի պատասխան Քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանը վստահեցրել է, որ վերահսկողությունը բարձր մակարդակի վրա է:
Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանը նշել է, որ ներկա փուլում ամփոփված են միայն կիսամյակի արդյունքները, ինչը, բնականաբար, կտարբերվի 9 ամսվա ցուցանիշների վերաբերյալ ձեւավորված տեսակետից: Այժմ իրականացվում են 9 ամսվա կատարման արդյունքների հաշվեքննության գործընթացները, եւ տեղեկատվությունը կներկայացվի ավելի ուշ:
Վեց ամսվա կտրվածով հաշվեքննությունների արդյունքում արձանագրվել է 83 անհամապատասխանություն, խեղաթյուրումները կազմել են շուրջ 7,6 մլրդ դրամ կամ ընդհանուր բյուջեի 0,84 տոկոսը: «Դա առայժմ հեռու է այն շեմից, որը կարող էր գնահատվել էական ու այդ առումով ձեւավորել տեսակետ»,-ասել է Ատոմ Ջանջուղազյանը: Նրա գնահատմամբ արդյունքային եւ ֆինանսական ցուցանիշները պետք է առավելագույն կանխատեսելի լինեն:

During 9 months the growth of the economic activeness in Armenia was 14.1%, and the GDP growth is 12.6%: the RA Minister of Finance Tigran Khachatryan at December 15 extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs, presenting the certificate on the execution of 9-yearstate budget for 2022.
The Minister also touched upon the macro-economic developments, noting that during the first quarters of the current year there were gradually decreasing economic activeness indices in the economies, which are traditionally considered as main trade partners of the economy of the Republic of Armenia. Tigran Khachatryan mentioned the factors, which affected on the economic developments of Armenia.
In particular, besides other factors, the international trade with the economy of Russia, the tourists’ statistics, the considerable growth of only monetary transactions from Russia.
“If we compare the 9-month indices of 2022 with the 9-month indices of the previous year, then we notice abrupt growth in the costs of the goods export, the number of the tourists who arrived in Armenia and net monetary transfers to the economy of Armenia,” the Minister said, adding that they are more underlined especially from the viewpoint of economic relations with Russia.
“During the last months, especially beginning from the 6th month, in June, July and August the economic activeness had higher costs. And it continues until today. With the influence of all this we expect that the annual economic activeness and the economic growth will record rather high costs,” the Minister said.
During 9 months, the real growth of industry has been 10%, the real growth of industry has been 10%, in case of services it was 27.1%, the agriculture has grown 0.5%.” The construction is another sphere, where the indices of the growth have had considerable big influence on the indices of the general economic growth,” Tigran Khachatryan added.
During the past 9 months 8.6% average inflation has been recorded. It has been noted that within the framework of the inflation management policy the Central Bank has pursued policy of high percent rates during the whole year, during the 9 months increasing the re-financing percentage rate in the amount of 2.25%, and recently also by 0.25% those percentage rates have increased, making 10.75%.
In January-September – the export has increased by 63.8%, the import – by 61.9%.
During the Q&A session the Committee Chair Gevorg Papoyan emphasized not concentrating on the absolute value, but the recorded value indices.” If we don’t build the school, the road, our potential will not increase. To increase the potential, we must continuously make more investments in the spheres of health care, education and on the infrastructure,” the Committee Chair expressed such opinion.
Gevorg Papoyan tried also to find out the recruitment of the State Revenue Committee (SRC) being designed for next year and what new tools have been applied on administration.
The tax revenues of the next year were set 2 trillion 204 billion AMD. 0.6% increase of tax revenues was envisaged by the Government, which the SRC shall provide with the relevant administration, which is considered realistic: the RA SRC First Deputy Chairman Artyom Smbatyan informed about this.
He touched upon the efficiency of the thematic checking tool on administration. The risk criteria have been reviewed on complex tax checks. Improved system of risk criteria will be presented, according to which, change will be made from July of next year. As a result, in the viewpoint of risks more targeted organizations will be chosen for carrying out checks. Speaking about relevant toolset of improving the administration Artyom Smbatyan indicated the amendment being designed on banking secret accessibility, which will promote the increase of the administration quality.