ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը դեկտեմբերի 20-ին արված հերթական հայտարարությամբ անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հրատապ խնդրին՝ նշելով.
«Արդեն ավելի քան 9 օր է Արցախը շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից: Շուրջ 120.000 արցախցիներ կրում են հումանիտար ճգնաժամի ծանր հետեւանքները: Արցախի Հանրապետության բուժհաստատություններում ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին շրջափակման հետեւանքով չեն կարողանում տեղափոխել հայաստանյան բուժհաստատություններ ու տրամադրել պատշաճ բուժօգնություն: Ցավոք, ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է»:
Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է, որ միջազգային հանրության կողմից անպատժելիության հետեւանքով առաջիկայում արդեն ականատես ենք լինելու զանգվածային անդառնալի հետեւանքների: «Բոլոր մատակարարումները, ելումուտն Արցախ պարզապես արգելափակված են: Միջազգային հումանիտար իրավունքի այսպիսի աղաղակող խախտման հեղինակ Ադրբեջանը պետք է պատժվի: Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցները, միջազգային համապատասխան իրավաքաղաքական գործիքակազմի կիրառումն ագրեսորից Արցախի 120.000 բնակչության փրկության հասնելու հրամայական են»,-նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
Այս իրավիճակում Թագուհի Թովմասյանը հատուկ խնդրանքով դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության օմբուդսմեն Տատյանա Մոսկալկովային եւ ՌԴ նախագահին առընթեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման եւ մարդու իրավունքների գծով խորհրդի նախագահ Վալերի Ֆադեեւին, որպեսզի ռուս խաղաղապահների միջոցով ռուսական հումանիտար օգնություն ուղարկվի Արցախ: Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է առաջնային անհրաժեշտության կարիքների ցանկը:
«Քաղաքակիրթ աշխարհը պարզապես իրավունք չունի անտարբեր գտնվել 120.000 վտանգված կյանքերի հանդեպ: Արցախում հումանիտար արտակարգ իրավիճակն անխուսափելի է»,-եզրափակել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը:

The Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan with her next statement made on December 20, referred to the urgent problem of Artsakh blockade by Azerbaijan, noting:
It is already more than 9 days, Artsakh is under blockade by Azerbaijan. About 120.000 people of Artsakh continue to face the severe consequences of the humanitarian crisis. As a result of the blockade, patients who are in critical and extremely critical condition in the medical centers of the Republic of Artsakh can’t be moved to Armenian medical centers in order to provide them proper medical care. Unfortunately, one of the critically ill patients died yesterday.
Taguhi Tovmasyan voice d an alarm to her international colleagues that in the near future we will surely witness mass irreversible consequences as a result of impunity of Azerbaijan by the international community. All the supplies, entrance and exits to Artsakh are simply blocked. Azerbaijan, the author of such a flagrant violation of International Humanitarian Law, must be punished. Sanctions against Azerbaijan, the exercise of relevant international legal and political instruments are imperative in order to save the 120.000 people of Artsakh from the aggressor, ” the Committee Chair noted.
In this situation, Taguhi Tovmasyan made a special request to Tatiana Moskalkova, Commissioner for Human Rights of the Russian Federation and to V alery Fadeev, the Chairman of the Council for the Development of Civil Society and Human Rights under the President of the Russian Federation, in order that Russian humanitarian aid is sent to Artsakh through Russian peacekeepers. The Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs have attached the list of basic needs.
The civilized world simply should not stay indifferent to the 120.000 endangered lives... A humanitarian emergency in Artsakh is inevitable... ” the Chair of the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan concluded.