ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը դեկտեմբերի 20-ին արված հերթական հայտարարությամբ անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման հրատապ խնդրին՝ նշելով.
«Արդեն ավելի քան 9 օր է Արցախը շրջափակված է Ադրբեջանի կողմից: Շուրջ 120.000 արցախցիներ կրում են հումանիտար ճգնաժամի ծանր հետեւանքները: Արցախի Հանրապետության բուժհաստատություններում ծանր եւ ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներին շրջափակման հետեւանքով չեն կարողանում տեղափոխել հայաստանյան բուժհաստատություններ ու տրամադրել պատշաճ բուժօգնություն: Ցավոք, ծանր վիճակում գտնվող հիվանդներից մեկը մահացել է»:
Թագուհի Թովմասյանն ահազանգել է, որ միջազգային հանրության կողմից անպատժելիության հետեւանքով առաջիկայում արդեն ականատես ենք լինելու զանգվածային անդառնալի հետեւանքների: «Բոլոր մատակարարումները, ելումուտն Արցախ պարզապես արգելափակված են: Միջազգային հումանիտար իրավունքի այսպիսի աղաղակող խախտման հեղինակ Ադրբեջանը պետք է պատժվի: Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցները, միջազգային համապատասխան իրավաքաղաքական գործիքակազմի կիրառումն ագրեսորից Արցախի 120.000 բնակչության փրկության հասնելու հրամայական են»,-նշել է հանձնաժողովի նախագահը:
Այս իրավիճակում Թագուհի Թովմասյանը հատուկ խնդրանքով դիմել է Ռուսաստանի Դաշնության օմբուդսմեն Տատյանա Մոսկալկովային եւ ՌԴ նախագահին առընթեր քաղաքացիական հասարակության զարգացման եւ մարդու իրավունքների գծով խորհրդի նախագահ Վալերի Ֆադեեւին, որպեսզի ռուս խաղաղապահների միջոցով ռուսական հումանիտար օգնություն ուղարկվի Արցախ: Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը ներկայացրել է առաջնային անհրաժեշտության կարիքների ցանկը:
«Քաղաքակիրթ աշխարհը պարզապես իրավունք չունի անտարբեր գտնվել 120.000 վտանգված կյանքերի հանդեպ: Արցախում հումանիտար արտակարգ իրավիճակն անխուսափելի է»,-եզրափակել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը:

20 декабря председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян в связи с блокадой Арцаха Азербайджаном выступила с  очередным заявлением:
“Уже более чем 9 дней Арцах заблокирован Азербайджаном. Около 120 тысяч арцахцев страдают от тяжелых последствий гуманитарного кризиса. Пациентов, находящихся в тяжелом и крайне тяжелом состоянии в медучреждениях Республики Арцах, в результате блокады не могут доставить в медучреждения Армении и оказать надлежащую медицинскую помощь. К сожалению, один из пациентов в тяжелом состоянии скончался…
Предупреждаю своих международных коллег: вследствие безнаказанности со стороны международного сообщества вскоре мы станем свидетелями массовых необратимых последствий. Все поставки в Арцах, а также въезд и выезд полностью заблокированы. Автор подобного вопиющего нарушения международного гуманитарного права – Азербайджан должен быть наказан. Санкции против Азербайджана, применение соответствующих международно-правовых и политических инструментов обязательны для спасения 120 тысяч жителей Арцаха от агрессора.
В сложившейся ситуации я обратилась к Омбудсмену Российской Федерации Т.Москальковой, а также Председателю Совета при Президенте Российской Федерации по развитию гражданского общества и правам человека В.Фадееву с особой просьбой направить российский гуманитарный груз в Арцах через российских миротворцев. При этом я представила список предметов первой необходимости.
Цивилизованный мир просто не имеет права быть равнодушным к 120 тысячам жизней, находящихся в опасности. Гуманитарная чрезвычайная ситуация в Арцахе неизбежна”.