ՀՀ ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալի թափուր տեղի համար Ազգային ժողովին է առաջարկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության կողմից ներկայացված Արմեն Ռոբերտի Նուրբեկյանի թեկնածությունը:
ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գեւորգ Պապոյանը ներկայացրել է թեկնածուի կենսագրական տվյալներն ու մասնագիտական անցած ուղին:
Գեւորգ Պապոյանի հավաստմամբ  թեկնածուի մասնագիտական հատկանիշները բարձր մակարդակի վրա են: Ինչպես դրամավարկային քաղաքականության մշակման գործում, այնպես էլ Կենտրոնական բանկի գործունեության արդյունավետության բարձրացման գործում Արմեն Նուրբեկյանն ունի իր ուրույն դերը:
Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալի թեկնածուն, շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն իր թեկնածությունն առաջադրելու համար, ներկայացրել է իր տեսլականը, թե ինչպես է պատկերացնում իր դերը Կենտրոնական բանկի զարգացման գործում:
Արմեն Նուրբեկյանն իր աշխատանքային գործունեության մեծ մասն անցկացրել է Կենտրոնական բանկում. սկսելով ֆինանսական կայունությունից՝ անցել է գների կայունության ոլորտ: Նա նշել է, որ այդ տարիների ընթացքում իր քաղած հիմնական դասերից մեկն այն է եղել, որ ցնցումներն ու տարատեսական շոկերը մեր կյանքի անբաժանելի մասն են:
Անդրադառնալով միջազգային գնաճին, որից անմասն չի մնացել նաեւ Հայաստանը՝ թեկնածուն հավաստիացրել է, որ Կենտրոնական բանկն ամեն ինչ անելու է՝ գնաճը թիրախին վերադարձնելու համար:
Խոսելով ֆինանսական կայունությունից՝ նա ընդգծել է, որ Կենտրոնական բանկը գործողություններ է ձեռնարկել, որպեսզի մեր ֆինանսական համակարգը պատրաստ լինի տարբեր սցենարների:
Ամփոփելով իր ելույթը՝ Արմեն Նուրբեկյանը նշել է, որ հաղորդակցումն այսօր ամենակարեւոր գործիքներից մեկն է, ուստի ԿԲ-ն պետք է կարողանա հանրության համար լինել ընկալելի, կարողանա ստեղծել հետադարձ կապի մեխանիզմներ, որպեսզի ունենա առողջ երկխոսություն:
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Ծովինար Վարդանյանին հետաքրքրել է, թե արդյո՞ք կան խթանիչ միջոցներ՝ միտված ապահովագրական դաշտը զարգացնելուն: Թեկնածուի խոսքով ապահովագրական ոլորտում որակյալ աճ ունենալու համար պետք է համոզված լինել, որ շուկայում գործում են ինստիտուցիոնալ ներդրողներ, եւ ԿԲ-ն աշխատում է հենց այդ ուղղությամբ եւս:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանի հարցը վերաբերել է արտարժույթի փոխանակման կանխիկացման եւ մուտքագրման միջնորդավճարներին: Թեկնածուն, բացատրելով ստեղծված իրավիճակը, նշել է, որ էականորեն աճել են ռիսկերը կանխիկի հետ կապված, եւ այն մասնավոր ընկերությունները, որտեղից գալիս են այդ կանխիկ միջոցները, շեշտակի բարձրացրել են գները: Նա ընդգծել է, որ Կենտրոնական բանկն ուշադիր հետեւել է, որ հակամրցակցային պայմաններ չստեղծվեն:
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանն իր ելույթում նշել է, որ ուրախ է Արմեն Նուրբեկյանի թեկնածության համար, համոզմունք է հայտնել, որ իրենց խմբակցությունը բարձրակարգ թեկնածու է ներկայացրել: Հանձնաժողովի փոխնախագահն ընդգծել է, որ կարող են կոռեկտության եւ առողջ բանավեճի սահմաններում ընդհանուր եզրեր գտնել:

The RA NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs nominated the candidacy of Armen Nurbekyan presented by the Civil Contract Faction presented to the National Assembly for the vacancy of the Deputy Governor of the Central Bank (CB).
The Chair of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs Gevorg Papoyan presented the candidate’s biographical data and professional career.
As Gevorg Papoyan assured, the candidate’s professional characteristics are at high level. As in the elaboration of the monetary policy, so in the rise of the efficiency of the activity of the Central Bank Armen Nurbekyan has his unique role.
The candidate for the Deputy Governor of the Central Bank, thanking the NA Civil Contract Faction for nominating his candidacy, presented his vision, how he sees his role in the development of the Central Bank.
Armen Nurbekyan spent the great part of his work activity in the Central Bank: beginning from the financial stability he passed to the sphere of price stability. He noted that during those years he had learned that one of the main lessons that the various shocks serve as inseparable part of our life.
Touching upon the international inflation, and Armenia also remained part of it, the candidate assured that Central Bank will do its best to return the inflation to the target.
Speaking about financial stability, he underlined the Central Bank had undertaken actions in order the financial would be ready for different scenarios.
Summing up his speech, Armen Nurbekyan noted that today the communication is one of the most important tools, so the CB should be able to be perceivable for the public, be able to create feedback mechanisms in order to have a healthy dialogue.
The candidate also answered the deputies’ questions.
The member of the Standing Committee on Economic Affairs Tsovinar Vardanyan inquired if there are boosting means aimed at developing the insurance field. According to the candidate, to have qualified increase in the insurance sphere we shall be convinced that there are institutional investors in the market and the CB works in that very direction too.
The question RA NA deputy Arsen Torosyan referred to the cash withdrawal of the currency exchange and the entry commissions. Explaining the created situation, the candidate noted that the risks essentially increased related with the cash, and the private companies, where those cash comes from, abruptly raised the prices. He underlined that the Central Bank attentively followed that anti-competitive conditions will not be created.
The Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tuinyan noted in his speech that he is glad for Armen Nurbekyan’s candidacy. He expressed conviction that their faction presented high qualified candidate. The Committee Deputy Chair underscored that they can find common ground on the border of correctness and healthy dispute.