Ազգային ժողովը Կառավարության նախաձեռնությամբ եւ ԱԺ նախագահի որոշմամբ դեկտեմբերի 23-ին գումարել է արտահերթ նստաշրջան` նախաձեռնողի սահմանած օրակարգով:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ««Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը` կից փաթեթով:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը հայտնել է, որ օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է տարածքային կառավարման մարմինների` մարզպետարանների աշխատանքի հետ կապված գործառույթները տեղափոխել քաղաքականությունը մշակող լիազոր մարմնի` նախարարության տիրույթ: Ակնկալվում է, որ նշված փոփոխությունների արդյունքում կբարձրանա մարզպետների հաշվետվողականությունը եւ վերջիններիս աշխատակազմերի գործունեության արդյունավետությունը:

23 декабря Национальное Собрание по инициативе Правительства и по решению Председателя НС созвало внеочередную сессию с повесткой дня инициатора.
В первом чтении обсужден проект о внесении изменений в закон “О территориальном управлении” с приложенным пакетом.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян сообщил, что законодательный пакет предлагает передать функции органов территориального управления, связанные с работой областных администраций (марзпетаранов), в ведение разрабатывающего политику компетентного органа – министерства. Ожидается, что в итоге указанных изменений повысится подотчетность глав администраций (марзпетов) и эффективность их аппаратов.