ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հունվարի 11-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ դրական եզրակացություն են ներկայացրել երկու հարցի վերաբերյալ:
Գործադիրն «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» եւ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքներում փոփոխություններ եւ լրացումներ է առաջարկում:
Նախաձեռնության ընդունման նպատակն իրավաբանական անձի լուծարման պետական գրանցման համար ներկայացվող փաստաթղթերի շրջանակը քչացնելն է. կվերանա մի շարք տեղեկանքներ ներկայացնելու պահանջը: «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքում նոր կարգավորմամբ անձնագրային տեղեկությունների փոփոխման դեպքում Կանոնադրության մեջ կրկին փոփոխություններ կատարելու պահանջն առաջարկվում է վերացնել: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում փոփոխություններ չեն իրականացվել: Այս մասին հայտնել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
Պատգամավոր Ալխաս Ղազարյանը դրական է գնահատել առաջարկվող կարգավորումը:
Գեւորգ Պապոյանի՝ «Օտարերկրացիների մասին» օրենքում լրացում առաջարկող նախագիծը հանձնաժողովում քննարկվել է երկրորդ ընթերցմամբ: Առաջինից երկրորդ ընթերցում առաջարկներ չեն ներկայացվել, նախագիծը չի լրամշակվել:

The members of the Standing Committee on State and Legal Affairs of the National Assembly introduced an endorsement on two issues in the second reading at the January 11 sitting.
The executive body proposes amendments and addenda to the laws on State Registration of Legal Persons, Separate Subdivisions of Legal Persons, State Accounting of Institutions and Individual Entrepreneurs and on Limited Liability Companies(LLC).
The aim of the adoption of the initiative is to reduce the scope of documents to be submitted for state registration of a legal person’s liquidation: the requirement to submit a number of references will eliminate. It is proposed to eliminate the requirement to make amendments in the Charter again with the new regulation in the Law on Limited Liability Companies, in case of changing passport information. No amendments were made from the first to the second reading. The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan stated about this.
The MP Alkhas Ghazaryan positively assessed the proposed regulation.
The MP Gevorg Papoyan proposes to reserve the right to work without a permit not only to the organization's representative office in the RA, but also to the foreign employees of the branch. Under the current legislation, the employee of the foreign organization’s representative office is exempt from the work permit requirement, while a branch office is not.
Gevorg Papoyan's draft proposing addendum to the law on Foreigners was debated at the Committee in the second reading. No proposals were introduced from the first to the second reading, the draft was not revised.