Հստակեցվում են «դոպինգ» հասկացությունը եւ հակադոպինգային գործունեությունը, սահմանվում են Հայաստանում ազգային հակադոպինգային կազմակերպության նշանակությունն ու նրա լիազորությունները: 2022 թ. մեր մարզիկներն աննախադեպ արդյունքներ են գրանցել, եւ այս փոփոխություններով մենք ամեն ինչ անում ենք, որ հանկարծ մեր որեւէ մարզիկ չորակազրկվի, եւ Հայաստանը չզրկվի այդ լավագույն արդյունքներից: Այս մասին հայտնել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը՝ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ հունվարի 13-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով իր  հեղինակած ««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Ըստ հիմնավորման՝ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու նախաձեռնությունը պայմանավորված է միջազգային իրավունքի սկզբունքների եւ նորմերի կիրառման անհրաժեշտությամբ, ինչպես նաեւ ոլորտին ներկայացվող արդի պահանջներին համապատասխանելու հրամայականով: Նման փոփոխություններ նախաձեռնելու պահանջով Հայաստանի «Հակադոպինգային գործակալություն» ՊՈԱԿ-ին դիմել էր նաեւ Համաշխարհային հակադոպինգային գործակալությունը:
ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը նախագծի վերաբերյալ:
Առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է նաեւ ««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանի տեղեկացմամբ առաջարկվում է ռազմական խաղերը նույնպես ներառել պարգեւատրվող մարզաձեւերի եւ միջոցառումների ցանկում, քանի որ բանակային խաղերն իրենց մասշտաբով զիջում են միայն Օլիմպիական խաղերին եւ համարժեք են ուսանողական խաղերին: Նշվել է, որ բանակային խաղերին երբեմն մասնակցում է մոտ 200 երկիր: «Սա դարձել է շատ կարեւոր միջոցառում, եւ ժամանակն է, որ մենք այդ խաղերին վերաբերվենք հավուր պատշաճի եւ մարզիկներին խրախուսենք այդ խաղերի համար»,- ընդգծել է փոխնախարարը:
Նախագծով առաջարկվում է սահմանել նաեւ լիազորող նորմ, ինչպես նաեւ ամրագրել, որ տարեկան ծրագրերը հաստատվում են ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի պետական կառավարման լիազորված մարմնի կողմից:

“Уточняются понятие “допинг” и антидопинговая деятельность, определяется значение национальной антидопинговой организации в РА и ее полномочия. В 2022 г. наши спортсмены добились беспрецедентных результатов, и этими изменениями мы делаем все, чтобы никто из наших спортсменов не был дисквалифицирован, а Армения не была лишена этих лучших итогов”, - отметил депутат фракции "Гражданский договор" С.Габриелян, представляя 13 января в первом чтении свой проект о внесении изменений и дополнений в закон "О физической культуре и спорте" на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта.
Согласно обоснованию, инициатива о внесении поправок в закон обусловлена ​​необходимостью применения принципов и норм международного права, а также императивом выполнения современных требований, предъявляемых к сфере. Всемирное антидопинговое агентство также обратилось к ГНКО “Антидопинговое агентство Армении” с просьбой инициировать подобные изменения.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта К.Гилоян представил положительное мнение правительства по проекту.
В первом чтении также обсуждался проект о внесении изменений и дополнений в закон “О физической культуре и спорте”. К.Гилоян проинформировал, что предлагается включить военные игры в перечень награждаемых видов спорта и мероприятий, поскольку Армейские игры по своему масштабу уступают лишь Олимпийским и приравниваются к студенческим играм. Отмечено, что иногда в Армейских играх участвуют около 200 стран. “Это стало важнейшим событием, и нам пора с большим уважением отнестись к этим играм и поощрить спортсменов за эти игры”, - подчеркнул замминистра.
Проектом предлагается установить разрешительную норму, а также установить, что годовые программы утверждаются уполномоченным органом государственного управления физкультурой и спортом.