ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 13-ին ընդունել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի նախագահ Յաել Բրաուն-Պիվեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպումը մեկնարկել է Հայաստանի ԱԺ նախագահի եւ Ֆրանսիայի ԱԺ նախագահի առանձնազրույցով, որին հաջորդել է ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Յաել Բրաուն-Պիվեն Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի առաջին նախագահն է, ով այցելում է Հայաստան, եւ այցը կարելի է պատմական համարել:
«Մենք երկու ազգ ենք, բայց՝ մեկ քաղաքակրթություն: Մեր հարաբերությունները բարեկամական ու ջերմ են, Ֆրանսիան մեր երկրի ու մեր քաղաքացիների համար հարազատ երկիր է»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերն Ադրբեջանի եւ նրա դաշնակից Թուրքիայի ռազմատենչ քաղաքականության ու ագրեսիվ գործողությունների դեմ ժողովրդավարական Հայաստանին եւ հայ ժողովրդին ցուցաբերած համերաշխության ու աջակցության հարցում:
Խոսելով հետպատերազմյան Արցախից եւ Լաչինի ճգնաժամից՝ Ալեն Սիմոնյանը երախտագիտություն է հայտնել այդ խնդիրների լուծման հարցում մեր երկրին աջակցելու համար: Նա հիշատակել է Ֆրանսիայի ԱԺ-ի կողմից 44-օրյա պատերազմից հետո ընդունված բանաձեւերը՝ մասնավորեցնելով Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ առաջարկող բանաձեւի ընդունումը: Կողմերը մանրամասն քննարկել են այս պահին Արցախում տիրող իրավիճակը՝ անընդունելի համարելով ադրբեջանական կողմից 120.000 հայերի իրավունքների ոտնահարումը:
Մտքեր են փոխանակվել հայ-ֆրանսիական միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ ծավալված սերտ համագործակցության շուրջ՝ ընդգծելով Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարաններում ձեւավորված բարեկամական խմբերի նշանակալի ավանդը միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Ֆրանսիայի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ հայ ժողովուրդը միշտ կարող է Ֆրանսիան դիտարկել որպես հուսալի բարեկամի: «Մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք երեկ, այսօր եւ միշտ»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ երկու երկրների Ազգային ժողովների միջեւ համագործակցության վերաբերյալ այսօր ստորագրվելիք Համաձայնագիրն ինստիտուցիոնալ բնույթ կհաղորդի եւ էլ ավելի կխորացնի արդեն իսկ գոյություն ունեցող բարեկամական եւ գործնական հարաբերությունները բոլոր մակարդակներով:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները ստորագրել են հետագա համագործակցությունն ընդլայնող համաձայնագիր, որին հաջորդել է համատեղ մամուլի ասուլիսը: ԱԺ նախագահները հանդիպումը եզրափակել են խորհրդանշական ծառատունկով:

13 января Председатель НС РА Ален Симонян принял делегацию, возглавляемую Председателем Национального Собрания Франции Яэль Браун-Пиве.
За личной беседой Председателя НС Армении и Председателя НС Франции последовала встреча в расширенном составе.
Приветствуя гостей, Председатель НС РА отметил, что Яэль Браун-Пиве является первым спикером НС Франции, посетившим Армению, и визит можно считать историческим.
“Мы две нации, но одна цивилизация. Наши отношения дружественные и теплые, Франция – родная для нашей страны и наших граждан", - подчеркнул Ален Симонян.
Армянская сторона высоко оценила роль Франции в солидарности и поддержке демократической Армении и армянского народа против воинственной политики и агрессивных действий Азербайджана и его союзницы Турции.
Коснувшись послевоенного Арцаха и Лачинского кризиса, Ален Симонян выразил благодарность за содействие нашей стране в решении этих проблем. Он упомянул резолюции, принятые НС Франции после 44-дневной войны, в частности резолюцию, предлагающую санкции против Азербайджана. Стороны подробно обсудили текущую ситуацию в Арцахе, посчитав неприемлемым нарушение азербайджанской стороной прав 120 тысяч армян.
Состоялся обмен мнениями о тесном сотрудничестве парламентов двух стран в развитии армяно-французских межгосударственных отношений, подчеркнут весомый вклад сформированных в парламентах Армении и Франции групп дружбы в развитие межпарламентских отношений.
Выразив благодарность за приглашение, спикер французского парламента отметила, что армянский народ всегда может считать Францию ​​надежным другом. "Мы вчера, сегодня и всегда на стороне армянского народа", - подчеркнула она, добавив, что подписываемое сегодня Соглашение о сотрудничестве между НС двух стран придаст институциональный характер и еще больше углубит уже существующие дружественные и деловые отношения на всех уровнях.
В завершение встречи спикеры парламентов обоих государств подписали соглашение о расширении дальнейшего сотрудничества, после чего состоялась совместная пресс-конференция. Председатели НС затем произвели символическую посадку дерева.