Ուռուցքաբանական ծառայությունների որակի բարելավման, ինչպես նաեւ միջուկային բժշկության զարգացման նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել փոփոխություն կատարել «Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» ՀՀ օրենքում` «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն հանելով մասնավորեցման առաջարկվող ընկերությունների ցանկից` այն թողնելով ամբողջությամբ պետական մասնակցությամբ: Այս մասին ասել է ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը` հունվարի 16-ի ԱԺ նիստում:
Զեկուցողի խոսքով կենտրոնը ստեղծվել է 2010 թ., սակայն իր գործունեությունը սկսել է 2020 թ. հունիսից: Կառույցն ընկերության կողմից գեներացնող ճառագայթման աղբյուրների օգտագործման միջոցով իրականացնում է ռադիոիզոտոպների արտադրություն եւ դրանց կիրառմամբ պոզիտրոն-էմիսիոն տոմոգրաֆիկ եւ ռադիոնուկլիդային հետազոտություններ:
«Ընկերությունն իր հիմնական գործառույթներով ներկա պահին միակն է ՀՀ առողջապահության բնագավառում, իսկ արտադրության գործառույթներով` միակը տարածաշրջանում»,- ընդգծել է փոխնախարարը: Նշվել է, որ ընկերությունը շարունակում է իր հետագա ծրագրային զարգացումը` միջուկային բժշկության ոլորտում նոր ձեռքբերումների հասնելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ միջուկային ֆիզիկայի ոլորտը զարգացնելու նպատակով սերտորեն համագործակցում է «Ա. Ի. Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի» հետ:
Արմեն Նազարյանի խոսքով կենտրոնը համագործակցում է նաեւ Հայաստանում ուռուցքաբանության ոլորտի առաջատարը հանդիսացող ԱՆ «Վ. Ա. Ֆանարջյանի անվան Ուռուցքաբանության ազգային կենտրոն» ՓԲԸ-ի հետ:
Պատասխանելով ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանի հարցին` Կառավարության ներկայացուցիչը նշել է, որ կազմակերպության մասնավորեցման հարցի շուրջ հետաքրքրություն տարիներ շարունակ չի եղել: Նշվել է, որ ստեղծման օրվանից առ այսօր կազմակերպությունն ունի 4 կառավարական վարկեր, որոնց մարումը կսկսվի 2023 թվականից:
Գլխադասային` ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Լուսինե Բադալյանը: Կարեւորելով նախաձեռնությունը` պատգամավորն ընդգծել է. «Եզակի ծառայություններ մատուցող բժշկական հիմնարկը պետք է լինի պետական կառավարման ներքո»:

“В целях повышения качества онкологических услуг, а также развития ядерной медицины необходимо было внести изменения в закон “О Программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.”, исключив ЗАО “Центр производства радиоизотопов” из списка компаний, предложенных к приватизации, с оставлением в ней полного государственного участия”, - отметил 16 января заместитель министра здравоохранения А.Назарян на заседании НС.
Замминистра проинформиовал, что центр был создан в 2010 г., но начал свою деятельность с июня 2020 г. Структура использует созданные компанией источники излучения для производства радиоизотопов и проведения с их помощью позитронно-эмиссионной томографии и радионуклидных исследований.
"В настоящее время компания является единственной в сфере здравоохранения РА со своими основными функциями и единственной в регионе со своими производственными функциями", - подчеркнул А.Назарян. Отмечено, что компания продолжает свое дальнейшее программное развитие в области ядерной медицины, а также тесно сотрудничает с “Национальной научной лабораторией им. А.Алиханяна”.
По Назаряну, центр также сотрудничает с Министерством здравоохранения и “Национальным онкологическим центром им. В.Фанарджяна”.
Отвечая на вопрос вице-спикера НС А.Аршакяна, представитель правительства отметил, что интереса к вопросу приватизации организации уже много лет нет. Отмечалось, что со дня создания организация имеет 4 государственных кредита, погашение которых начнется в 2023 г.
Заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Л.Бадалян представила положительное заключение  комиссии. Отметив важность инициативы, депутат подчеркнула: "Медучреждение, оказывающее уникальные услуги, должно находиться в управлении государства”.