Օրենսդրական առաջարկվող կարգավորմամբ Շուկայի վերահսկողության ու Առողջապահական եւ աշխատանքի տեսչական մարմինները կկարողանան վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննելու ու վարչական տույժեր նշանակելու լիազորություններն իրականացնելիս պատասխանատվության միջոցներ կիրառել ոչ միայն տեխնիկական կանոնակարգման, այլ նաեւ տվյալ բնագավառում գործող մյուս անվտանգության պահանջների խախտման դեպքերում: Նախագծով նախատեսվում է նաեւ մտավոր սեփականության ոլորտում Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնին ու ՏԻՄ-երին միաժամանակ վերապահված` առանց սեփականատիրոջ կողմից օրենքով սահմանված կարգով տրված թույլատվական ցուցակներում, ցուցափեղկերում, ինչպես նաեւ տեղեկատվության տրամադրման այլ միջոցներում եւ գովազդում այլ անձանց պատկանող ու ՀՀ օրենսդրությամբ պահպանվող ապրանքային նշանը կամ ֆիրմային անվանումն օգտագործելու հետ կապված իրավախախտումների համար վարչական պատասխանատվության ենթարկելու լիազորությունը վերցնել Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմնից` վերահսկողությունը վերապահելով միայն ՏԻՄ-երին:
Գործադիրը փոփոխություն եւ լրացումներ է առաջարկում Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Կարգավորումներն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ հունվարի 16-ի նիստում ներկայացրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը բարձրաձայնել է հանձաժողովի անդամ Տրդատ Սարգսյանը:

The Inspection bodies of the Market control and Health and Labor will be able to examine the cases on administrative offences and appointing administrative penalties while carrying out powers apply responsibility means in the cases not only of technical regulation, but also in violation of other security demands functioning in the given sphere by the legislative proposing regulation. The draft designs to take the power of bringing to administrative responsibility from the Inspection Body of the Market Control, reserving the control only to the local self-government bodies, also at the same time reserved to the Inspection Body of the Market Control and Local Self-Government bodies in the sphere of intellectual property for the offences connected with using the trademark or firm name belonging to the persons on the permissible lists, shop windows, as well as in other means of providing information and commercial given in the order established by law without the owner.
The executive body proposed amendment and addenda to the Code on Administrative Offences. The Acting Head of the Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the Office of the RA Prime Minister Armen Danielyan presented the regulations in the first reading at NA sitting on January 16.
The member of the Standing Committee on State and Legal Affairs Trdat Sargsyan voiced the endorsement.