Խորհրդարանը հունվարի 16-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
«Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխությունների նպատակն է կարգավորել էլեկտրաէներգետիկական համակարգի` շուկայական նոր մոդելի անցման հետ կապված հարցերը: Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
«Գեոդեզիական եւ քարտեզագրական գործունեության մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթով կարգավորվում են ՀՀ-ում գեոդեզիական, քարտեզագրական գործունեության իրականացման, տարածական տվյալների ստեղծման, հավաքագրման, պահպանման, օգտագործման, տրամադրման, տարածման, փոխանակման եւ կառավարման հետ կապված հարաբերությունները: ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանի խոսքով նախաձեռնությամբ ներդրվում է տարածական տվյալների ամբողջական ենթակառուցվածքը:
«Առաջարկվող նոր կարգավորումների նպատակն է անշարժ գույքի միավորման որոշ դեպքերում, օրինակ` ընդլայնման դեպքում, վերացնել անշարժ գույքի միավորի նկատմամբ նախապես` մինչեւ միավորումը ձեռք բերողի իրավունքների պետական գրանցման, այդ թվում` հասցեավորման մասին որոշման ներկայացման պահանջները»,- նշել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի ղեկավար Սուրեն Թովմասյանը` բարձրաձայնելով «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքում Կառավարության հեղինակած փոփոխությունները եւ լրացումները: Առաջին ընթերցումից հետո կատարվել են խմբագրական փոփոխություններ, որոնց նպատակն է ապահովել նոր կարգավորումների միանշանակ ընկալումը, բացառել տարբեր մեկնաբանություններն ու հակասությունները:
Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասնագիտացված գործունեության ներդրման համար անհրաժեշտ օրենսդրական հիմքերի ամրագրման նպատակով Կառավարությունը փոփոխություն եւ լրացում է առաջարկում «Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում: Ըստ ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Արմեն Ղուլարյանի` նախաձեռնությամբ բազմաբնակարան շենքի կառավարումը կդիտարկվի մասնագիտացված գործունեության տեսակ: Օրենքն ընդունվելու դեպքում այն ուժի մեջ կմտնի 2025 թ.:
Պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանի հեղինակած ««Օտարերկրացիների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» նախագիծը միտված է օտարերկրյա քաղաքացիների իրավունքների ընդլայնմանը: Առաջինից երկրորդ ընթերցում նախաձեռնությունը փոփոխության չի ենթարկվել:
«Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների մասին» նախագծով Հայաստանում կանոնակարգվում են գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կիրառման սահմանափակումները: Մասնավորապես, մեր երկրում արգելվում են ԳՁՕ պարունակող բույսերի, սերմերի եւ տնկանյութի ներմուծումը, օգտագործումը եւ այլ կերպ գործածումը: Բացառություն են կազմում փորձացուցադրական եւ գիտահետազոտական նպատակների համար նախատեսված դեպքերը: «Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների մասին» եւ կից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անի Իսպիրյանը:
Հայաստանում գործարարությամբ զբաղվելու նպատակով գրանցման գործընթացն առավել հասանելի դարձնելու համար Կառավարությունը փոփոխություններ եւ լրացումներ է առաջարկում «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» եւ դրան կից օրենքներում: Նախաձեռնությունը ներկայացրել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը:
«Հանրակրթության մասին» օրենքի որոշ դրույթներ կարգավորելու եւ հստակեցնելու նպատակով պատգամավորներ Լիլիթ Ստեփանյանը, Հերիքնազ Տիգրանյանը եւ Սիսակ Գաբրիելյանը փոփոխություններ են առաջարկում «Հանրակրթության մասին» օրենքում: Առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարությունը ներկայացրել է 2 առաջարկ, որոնք ընդունվել են:
«Առաջինից երկրորդ ընթերցում նախագիծը քննարկվել է պատգամավորների հետ, ներկայացվել են տասնյակ առաջարկներ, որոնք մեծամասնությամբ ընդունվել են»,- ասել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը` մանրամասն քննարկման ներկայացնելով Կառավարության հեղինակած «Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխությունները:
«Այս փոփոխություններով մենք հնարավորություն ենք ստանալու ոլորտում ներդնել մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության փոխկապակցման մեխանիզմ, ինչպիսին` ատեստավորման եւ տարրակարգերի մեխանիզմներն են»,- ընդգծել է նախարարը:
«Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքում փոփոխությունը ներկայացրել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արմեն Արզումանյանը: Նրա խոսքով «Մեկ կանգառ, մեկ պատուհան» սկզբունքի հիման վրա «Միասնական հայտ» համակարգի ներդրման արդյունքում տնտեսվարողների համար կստեղծվեն առավել հարմարավետ պայմաններ, քանի որ արտաքին առեւտրի շրջանակում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված փաստաթղթերի ստացման եւ ներկայացման գործընթացը կիրականացվի համացանցային կայքէջում հասանելի` swis.trade.gov.am միասնական հայտ համակարգի միջոցով:
«Կրթության մասին» օրենքում լրացումներով հստակեցվում են կազմակերպությունների կրթական ծրագրերի իրականացման ստանդարտները, մասնավորապես, լաբորատորիաների, արհեստանոցների, ամբիոնների, բժշկական մասնագիտությունների գծով, նաեւ կլինիկական ամբիոնների, մարզադահլիճի եւ դրանց սարքերով, սարքավորումներով ու նյութերով հագեցվածության չափաքանակների հաստատման մասով:

At January 16 sitting, the parliament debated in the second reading a number of legislative initiatives.
The aim of the amendments to the law on Energy is to regulate the issues connected with the energy system, the transition of the market new model. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan presented the draft.
The bill on Geodesic and Cartographic Activity and the package of presented bills regulate the relations on the implementation of geodesic, cartographic activities, creation and collection, preservation, use, provision, spreading, exchange and management of the spatial data. According to the Head of Cadastre Committee Suren Tovmasyan, the complete of the spatial data is introduced by the initiative.
The Head of Cadastre Committee Suren Tovmasyan spoke up the amendments and addenda authored by the Government to the on State Registration of Rights towards Property. Editorial amendments were made after the first reading.
The Government proposes amendment and addendum to the law on Multi-Apartment Building Management to enshrine the legislative bases necessary for the introduction of the specialized activity of the multi-apartment building management. According to the Chairman of the RA Urban Development Committee Armen Ghularyan, the management of the multi-apartment building by the initiative will be observed as a kind of specialized activity. In case of passing the law, it will enter into force in 2025.
The draft on Making Addendum to the law on Foreigners authored by the MP Gevorg Papoyan is aimed at the expansion of the foreign citizens’ rights. The initiative has not been amended from the first to the second reading.
The restrictions of the genetically modified organisms’ (GMO) use are regulated in Armenia by the draft on Genetically Modified Organisms. The RA Deputy Minister of Economy Ani Ispiryan presented the bill on Genetically Modified Organisms and the enclosed submitted package of bills.
To make more accessible the registration process for being engaged with business in Armenia the Government proposes amendments and addenda to the law on State Registration of Legal Persons, , State Accounting of Separated Sub-divisions of Legal Persons, Institutions and to the enclosed laws to it. The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyunyan presented the initiative.
To regulate and to adjust some provisions of the law on General Education the deputies Lilit Stepanyan, Heriknaz Tigranyan and Sisak Gabrielyan propose amendments to the law on Genereal Education, The Government submitted 2 proposals from the first to the second reading, which were accepted.
“The draft was debated with the MPs from the first to the second reading, dozens of proposals were presented, which were accepted with majority,” the RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan said, introducing in detail the amendments to the law on Preliminary Professional (Vocational) and Medium Professional Education authored by the Government.
The RA Deputy Minister of Economy Armen Arzumanyan presented the amendment to the law on Notification of the Activity Implementation.
The standards of the implementation of the organizations’ educational programmes are specified with the addenda to the law on Education.