Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 18-ին ընդունել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը երկուստեք շահագրգռվածություն են հայտնել համագործակցությունն ակտիվացնելու եւ խորացնելու հարցում:
Զրույց է ծավալվել հետպատերազմյան իրադրության եւ Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի շուրջ: Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Մեքսիկայի ներկայացուցչի հայտարարությունն ու Մեքսիկայի դիրքորոշումը: Միաժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատում կայացած հանդիպմանը Մեքսիկա-Ադրբեջան բարեկամական խմբի նախագահի կողմից Ադրբեջանի նախագահի հատուկ բանագնաց Էլչին Ամիրբայովին 2020 թվականի պատերազմում ունեցած հաղթանակի համար շնորհավորելը հակասում է Մեքսիկայի՝ ուժի չկիրառման, բանակցությունների միջոցով հակամարտությունների կարգավորման եւ չմիջամտելու պաշտոնական դիրքորոշմանը:
Կողմերը կարեւորել են խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Մեքսիկացի գործընկերը նշել է, որ Հայաստանից սովորելու շատ հետաքրքիր բաներ կան՝ հավելելով, որ համատեղ աշխատանքային օրակարգը կհեշտացնի փորձի փոխանակումն ու կակտիվացնի հաղորդակցման արդյունավետությունը:

18 января Председатель НС Ален Симонян принял делегацию во главе с председателем группы дружбы Мексика-Армения Палаты депутатов Мексики Беренисе Хуарес Наварете.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в активизации и углублении сотрудничества.
Затронуты послевоенная ситуация и кризис Лачинского коридора. Ален Симонян высоко оценил заявление мексиканского представителя и позицию Мексики на экстренном заседании Совета Безопасности ООН по Лачинскому коридору в декабре 2022 г. В то же время спикер НС отметил, что поздравление председателя группы дружбы Мексика-Азербайджан спецпосланника президента Азербайджана Эльчина Амирбаева с победой в войне 2020 года на встрече в Палате депутатов Мексики противоречит официальной позиции Мексики о неприменении силы, урегулировании конфликтов путем переговоров и невмешательстве.
Стороны подчеркнули важность парламентских групп дружбы.
Мексиканский коллега отметила, что у Армении есть чему поучиться, добавив, что совместная рабочая повестка будет способствовать обмену опытом и повышению эффективности контактов.