Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահի գլխավորած պատվիրակությանը
Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հունվարի 18-ին ընդունել է Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատի Մեքսիկա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Բերենիսե Խուարես Նավառետեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Կողմերը երկուստեք շահագրգռվածություն են հայտնել համագործակցությունն ակտիվացնելու եւ խորացնելու հարցում:
Զրույց է ծավալվել հետպատերազմյան իրադրության եւ Լաչինի միջանցքի ճգնաժամի շուրջ: Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել 2022 թվականի դեկտեմբերին Լաչինի միջանցքի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հրատապ նիստում Մեքսիկայի ներկայացուցչի հայտարարությունն ու Մեքսիկայի դիրքորոշումը: Միաժամանակ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Մեքսիկայի Պատգամավորների պալատում կայացած հանդիպմանը Մեքսիկա-Ադրբեջան բարեկամական խմբի նախագահի կողմից Ադրբեջանի նախագահի հատուկ բանագնաց Էլչին Ամիրբայովին 2020 թվականի պատերազմում ունեցած հաղթանակի համար շնորհավորելը հակասում է Մեքսիկայի՝ ուժի չկիրառման, բանակցությունների միջոցով հակամարտությունների կարգավորման եւ չմիջամտելու պաշտոնական դիրքորոշմանը:
Կողմերը կարեւորել են խորհրդարանական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
Մեքսիկացի գործընկերը նշել է, որ Հայաստանից սովորելու շատ հետաքրքիր բաներ կան՝ հավելելով, որ համատեղ աշխատանքային օրակարգը կհեշտացնի փորձի փոխանակումն ու կակտիվացնի հաղորդակցման արդյունավետությունը:

On January 18, the NA President of the Republic of Armenia Alen Simonyan received the delegation led by the Chair of the Mexico-Armenia Friendship Group of the Chamber of Deputies of Mexico Berenice Juárez Navarrete.
Both sides expressed interest on activating and deepening the cooperation.
A talk was held on the post-war situation and the Lachin corridor crisis. Alen Simonyan highly appreciated the statement made by the representative of Mexico and the position of Mexico at the UN Security Council Emergency Meeting in December 2022. At the same time, the RA NA President noted that at the meeting held in the Chamber of Deputies of Mexico congratulating the special envoy to the President of Azerbaijan Elchin Amirbayov by the Chair of the Mexico-Azerbaijan Friendship Group for the victory in the 2020 war contradicts the official position of Mexico on the non-use of force, the settlement of conflicts through negotiations and the non-intervention to them.
The sides highlighted the activities of the Parliamentary Friendship Groups.
The Mexican colleague noted that there are many interesting things to learn from Armenia, adding that the joint work agenda will facilitate the exchange of experience and will activate the communication efficiency.