ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության անդամ, ԵԽԽՎ տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների հարցերով հիմնական զեկուցող Արմեն Գեւորգյանը հունվարի 24-ին ելույթ է ունեցել «Եվրոպայի խորհրդի ռեյկյավիկյան գագաթնաժողովը. արժեքների շուրջ համախմբված՝ արտասովոր մարտահրավերներին ընդառաջ» թեմայով քննարկման ժամանակ:
Այսօր շատ երկրներ կանգնած են ժողովրդավարության եւ անվտանգության միջեւ դժվարին ընտրության առաջ: Նման իրավիճակում նկատելի է, որ մեր քաղաքացիները Եվրոպայի խորհրդից որեւէ էական ակնկալիք չունեն:
Առաջարկում եմ միասին մտորել` ինչո՞ւ ենք հայտնվել այս իրավիճակում: Իմ գնահատմամբ պատճառը մասամբ այն է, որ Եվրոպայի խորհուրդը, որը նախատեսված է լինելու իսկական ժողովրդավարական արժեքների եւ ազատությունների բաստիոն, սկսել է հանդուրժել իր անդամներից ոմանց որոշակի փոխակերպումը հիբրիդային, ճնշող ռեժիմների: Նման պետություններում մենք ականատես ենք լինում քաղաքական հետապնդումների եւ ընտրությունների միջոցով, այսպես կոչված, օրինական քաղաքական մրցակցության, իսկ ժողովրդավարական կառավարումն էլ վերածվել է մեծամասնության դիկտատուրայի:  Եվրոպայի խորհուրդն աստիճանաբար վերածվում է ավտորիտար ռեժիմների կողմից իրենց գոյությունն օրինականացնելու հարթակի: Ի դեպ, այս պետությունների սովորական ցանկը հեշտությամբ կարելի է գտնել «Economist»-ի հրապարակվող ժողովրդավարության ինդեքսում:
Մենք պետք է կոտրենք պախարակելի փոխզիջումների եւ երկակի ստանդարտների այս շղթան: Դրա համար հարկ է բացառել ցանկացած շեղում սահմանված կանոններից, մոռանալ քաղաքական խայտառակ նպատակահարմարության մասին: Ազատ եւ ժողովրդավարական պետությունների համայնքին անդամակցելու համար պետք է հետեւել դրա կանոններին, եւ դա յուրաքանչյուր անդամի գիտակցված ընտրությունը պետք է լինի: Մենք ոչ ոքի չպետք է խնդրենք մնալ, ոչ էլ որեւէ մեկին պետք է խնդրենք միանալ մեզ:
Պարո՛ն նախագահ,
Միեւնույն ժամանակ Տեղական եւ տարածաշրջանային իշխանությունների 43-րդ կոնգրեսը եւ Ժողովրդավարության 10-րդ համաշխարհային ֆորումը ցույց տվեցին, որ տեղական ժողովրդավարությունը շարունակում է հիմք հանդիսանալ ժողովրդավարական կառավարման համար: Այդ ժողովրդավարության շնորհիվ մարդիկ լիովին գնահատում եւ ընդունում են հասարակական եւ քաղաքական կյանքում իրենց մասնակցության արժեքն ու պիտանիությունը: Սա վճռորոշ է ժողովրդավարության եւ ժողովրդավարական կառավարման ապագայի համար: Այդ իսկ պատճառով տեղական ժողովրդավարության զարգացման եւ հզորացման թեման պետք է դառնա Եվրոպայի խորհրդի 4-րդ գագաթնաժողովի գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը:
Եզրափակելով՝ թույլ տվեք անկեղծ հույս հայտնել, որ 4-րդ գագաթնաժողովից հետո մեր կազմակերպությունը կարող է վերագտնել իր նշանակությունն ու հետեւել դրան: Ավելի ուժեղ, սկզբունքային եւ վճռական գործընկերոջ հետ համագործակցությունը, որը հաստատուն է իր սկզբունքների հարցում, միշտ ավելի արդյունավետ է, հատկապես, երբ մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության «կարմիր գծերն» ավելի վառ են եւ նույնն են բոլորի համար »,- նշել է Արմեն Գեւորգյանը:

24 января член делегации РА в ПАСЕ, основной докладчик по вопросам местных и региональных властей ПАСЕ А.Геворкян выступил в ходе дебатов на тему “Рейкьявикский саммит СЕ: сплочение вокруг ценностей перед неординарными вызовами”.
сегодня многие страны стоят перед трудным выбором между демократией и безопасностью. В такой ситуации заметно, что у наших граждан нет никаких существенных ожиданий от Совета Европы.
Предлагаю вместе подумать, почему мы оказались в подобной ​​ситуации? В моей оценке причина отчасти в том, что Совет Европы, который должен быть бастионом истинных демократических ценностей и свобод, начал терпеть определенную трансформацию некоторых своих членов в гибридные, репрессивные режимы. В таких государствах мы наблюдаем так называемую легитимную политическую конкуренцию посредством политических преследований и выборов, а демократическое управление превратилось в диктатуру большинства. Совет Европы постепенно превращается в площадку для легитимизации авторитарными режимами своего существования. Кстати, обычный перечень этих государств можно легко найти в публикуемом журналом “Economist” индексе демократии.
Мы должны сломать эту цепь проклятых компромиссов и двойных стандартов. Для этого необходимо исключить любое отклонение от установленных правил, забыть о постыдной политической целесообразности. Чтобы присоединиться к сообществу свободных и демократических государств, необходимо следовать его канонам, и это должно быть осознанным выбором каждого члена. Мы не должны никого просить остаться, и мы не должны никого просить присоединиться к нам.
Г-н Председатель,
в то же время 43-й Конгресс местных и региональных властей и 10-й Всемирный форум демократии показали, что местная демократия продолжает оставаться основой демократического управления. Благодаря этой демократии люди полностью осознают и принимают ценность и целесообразность своего участия в общественно-политической жизни. Это имеет решающее значение для будущего демократии и демократического управления. Именно поэтому тема развития и укрепления местной демократии должна стать одним из главных приоритетов 4-го саммита Совета Европы.
в заключение позвольте выразить искреннюю надежду на то, что после 4-го саммита наша организация сможет восстановить свое значение и последовать за ним. “Сотрудничество с более сильным, принципиальным и решительным партнером, который тверд в своих принципах, всегда эффективнее, особенно когда “красные линии” прав человека, демократии и верховенства закона ярче и одинаковы для всех”, - отметил А.Геворкян.