ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հայկ Մամիջանյանը հունվարի 26-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում:
Ձեր դեմքերի արտահայտությունը խոսում է այն մասին, որ կանխատեսում եք, որ հայերն այժմ կխոսեն ադրբեջանական ագրեսիայի, գերիների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, իսկ Ադրբեջանի պատվիրակությունը, ի պատասխան, ծանրաբեռնելու է ձեզ կեղծ հակադարձումներով: Բայց թույլ տվեք ինձ բացատրել, թե ինչու ենք պարտավոր բարձրաձայնել Լաչինի միջանցքի ադրբեջանական շրջափակման հետեւանքով առաջացած հումանիտար աղետի եւ վերը նշված այլ թեմաների մասին: Խնդրում եմ՝ իմ խոսքերն ընկալել ոչ թե որպես քաղաքական ելույթ, այլ որպես խորհելու նյութ:
Օրինակ՝ մեզանից ոմանք այս նիստից հետո կայցելեն Ստրասբուրգի ռեստորաններից մեկը: Ես խնդրում եմ ձեզ ընթրիքի ընտրության ժամանակ նկատի ունենալ, որ Լեռնային Ղարաբաղում 120.000 մարդ կարող է իր ընտրությունն անել միայն սովորական մակարոնեղենի կամ հնդկաձավարի միջեւ՝ ո՛չ բանջարեղեն, ո՛չ միրգ, ո՛չ ուրիշ այլ բան:
Եվ երբ դուք, հարգելի՛ գործընկերներ, կհասնեք ձեր հարմարավետ ու տաք հյուրանոցային համարները՝ սառը քամուց թաքնվելու եւ նորություններ դիտելու համար, խնդրում եմ հիշել, որ 120.000 հայ օրական 6-8 ժամ չունի գազ եւ էլեկտրականություն:
Ձեզանից նրանց, ովքեր երեխաներ ունեն, խնդրում եմ պատկերացնել, թե ինչ կանեիք, եթե աշխարհում ինչ-որ մեկը խոչընդոտեր ձեր երեխային կրթություն ստանալ: Եթե դասասենյակներում այնքան ցուրտ լիներ, որ դպրոցները ստիպված գրեթե մեկ ամսով փակվեին:
Եվ եթե ձեզանից որեւէ մեկն օրվա ավարտին գլխացավ ունենա, խնդրում եմ ցավազրկող դեղահաբը կուլ տալիս հիշել, որ Արցախում 120.000 հայ այդ դեղամիջոցները գրեթե չունի:
Եվ երբ պարոն Սեիդովը կսկսի պատմել, որ ինքնահռչակ ակտիվիստներն օգտվում են իրենց խոսքի ազատության իրավունքից, թեպետ «խոսքի ազատությունն Ադրբեջանում» նախադասությունն ինքնին օքսիմորոն է, խնդրում եմ հիշել, որ Ադրբեջանը Յեյլի համալսարանի բնապահպանական արդյունավետության ինդեքսում 104-րդն է, եւ ես չեմ հիշում, որ Ադրբեջանում երբեւէ էկոլոգիական թեմայով բողոքի որեւէ զանգվածային ցույց տեղի ունեցած լինի: Չնայած քիչ առաջ ականատես եղանք, թե ինչպես է ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչը կասկածի տակ դնում ֆրանսիական ժողովրդավարությունը:
Կարող եք պատկերացնել, որ 1989 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո՝ Բեռլինի պատի փլուզումից հետո Եվրոպայում կլինի մի վայր, որտեղ ընտանիքներն ու հարազատները միմյանցից բաժանված կլինեն: 21-րդ դարում երեխաները մեկուկես ամսից ավելի չեն կարողանա հանդիպել իրենց ծնողներին: Բայց հանկարծ սխալ կարծիք չկազմեք. մենք չենք կարող 30 տարի սպասել. Լաչինի միջանցքը պետք է հիմա ապաշրջափակվի: Եվ ինչպես մի քանի շաբաթ առաջ հայտարարեց Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը. «Աշխարհը պետք է անհապաղ գործի` կանխելու Հայոց երկրորդ ցեղասպանությունը»:
Շնորհակալություն եւ կոչ եմ անում կողմ քվեարկել հայկական պատվիրակության առաջարկած փոփոխություններին»,- ասել է Հայկ Մամիջանյանը:

26 января на зимней сессии ПАСЕ выступил член делегации НС РА в ПАСЕ А.Мамиджанян:
выражение ваших лиц говорит о том, что вы предполагаете, вот сейчас армяне будут говорить об азербайджанской агрессии, пленных, Нагорно-Карабахском конфликте, а азербайджанская делегация в ответ будет обременять вас лживыми опровержениями. Но позвольте мне объяснить, почему мы должны говорить о гуманитарной катастрофе, вызванной азербайджанской блокадой Лачинского коридора, и других вышеупомянутых темах. Прошу воспринимать мои слова не как политическую речь, а как пищу для размышлений.
Например, после этого заседания некоторые из нас посетят один из страсбургских ресторанов. Прошу вас при выборе ужина иметь в виду, что 120 тысяч человек в Нагорном Карабахе могут выбирать лишь между обычными макаронами или гречкой, - ни овощей, ни фруктов, ничего другого.
И когда вы, уважаемые коллеги, доберетесь до своих уютных и теплых гостиничных номеров, чтобы укрыться от холодного ветра и посмотреть новости, попрошу вспомнить, что 120 тысяч армян по 6-8 часов ежедневно не имеют газа и электричества.
Те из вас, у кого есть дети, представьте, что бы вы сделали, если бы кто-то в мире помешал вашему ребенку получить образование. Если в классах было бы так холодно, что школы пришлось бы закрыть почти на месяц.
И если у кого-то из вас в конце дня болит голова, прошу, глотая болеутоляющую таблетку, помнить, что у 120 тысяч армян в Арцахе этих лекарств почти нет.
И когда г-н Сеидов начинает говорить о самопровозглашенных активистах, реализующих свое право на свободу слова, хотя фраза “свобода слова в Азербайджане” сама по себе оксюморон, пожалуйста, помните, что Азербайджан находится на 104-м месте в Индексе экологической эффективности Йельского университета, и я не припомню, чтобы в Азербайджане были когда-нибудь массовые экологические демонстрации протеста. Хотя недавно мы были свидетелями того, как представитель азербайджанской делегации ставил под сомнение французскую демократию.
Вы можете себе представить, что после падения Берлинской стены 9 ноября 1989 г. Европа станет местом, где семьи и родственники разделены друг от друга? В 21 веке дети не смогут увидеться с родителями больше полутора месяцев! Однако пусть не складывается ошибочное мнение: мы   не можем ждать 30 лет, Лачинский коридор должен быть разблокирован сейчас! И как несколько недель назад объявил Институт Лемкина по предотвращению геноцида, “мир должен действовать немедленно – для   предотвращения второго Геноцида армян”.