ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հայկ Մամիջանյանը հունվարի 26-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանում:
Ձեր դեմքերի արտահայտությունը խոսում է այն մասին, որ կանխատեսում եք, որ հայերն այժմ կխոսեն ադրբեջանական ագրեսիայի, գերիների, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին, իսկ Ադրբեջանի պատվիրակությունը, ի պատասխան, ծանրաբեռնելու է ձեզ կեղծ հակադարձումներով: Բայց թույլ տվեք ինձ բացատրել, թե ինչու ենք պարտավոր բարձրաձայնել Լաչինի միջանցքի ադրբեջանական շրջափակման հետեւանքով առաջացած հումանիտար աղետի եւ վերը նշված այլ թեմաների մասին: Խնդրում եմ՝ իմ խոսքերն ընկալել ոչ թե որպես քաղաքական ելույթ, այլ որպես խորհելու նյութ:
Օրինակ՝ մեզանից ոմանք այս նիստից հետո կայցելեն Ստրասբուրգի ռեստորաններից մեկը: Ես խնդրում եմ ձեզ ընթրիքի ընտրության ժամանակ նկատի ունենալ, որ Լեռնային Ղարաբաղում 120.000 մարդ կարող է իր ընտրությունն անել միայն սովորական մակարոնեղենի կամ հնդկաձավարի միջեւ՝ ո՛չ բանջարեղեն, ո՛չ միրգ, ո՛չ ուրիշ այլ բան:
Եվ երբ դուք, հարգելի՛ գործընկերներ, կհասնեք ձեր հարմարավետ ու տաք հյուրանոցային համարները՝ սառը քամուց թաքնվելու եւ նորություններ դիտելու համար, խնդրում եմ հիշել, որ 120.000 հայ օրական 6-8 ժամ չունի գազ եւ էլեկտրականություն:
Ձեզանից նրանց, ովքեր երեխաներ ունեն, խնդրում եմ պատկերացնել, թե ինչ կանեիք, եթե աշխարհում ինչ-որ մեկը խոչընդոտեր ձեր երեխային կրթություն ստանալ: Եթե դասասենյակներում այնքան ցուրտ լիներ, որ դպրոցները ստիպված գրեթե մեկ ամսով փակվեին:
Եվ եթե ձեզանից որեւէ մեկն օրվա ավարտին գլխացավ ունենա, խնդրում եմ ցավազրկող դեղահաբը կուլ տալիս հիշել, որ Արցախում 120.000 հայ այդ դեղամիջոցները գրեթե չունի:
Եվ երբ պարոն Սեիդովը կսկսի պատմել, որ ինքնահռչակ ակտիվիստներն օգտվում են իրենց խոսքի ազատության իրավունքից, թեպետ «խոսքի ազատությունն Ադրբեջանում» նախադասությունն ինքնին օքսիմորոն է, խնդրում եմ հիշել, որ Ադրբեջանը Յեյլի համալսարանի բնապահպանական արդյունավետության ինդեքսում 104-րդն է, եւ ես չեմ հիշում, որ Ադրբեջանում երբեւէ էկոլոգիական թեմայով բողոքի որեւէ զանգվածային ցույց տեղի ունեցած լինի: Չնայած քիչ առաջ ականատես եղանք, թե ինչպես է ադրբեջանական պատվիրակության ներկայացուցիչը կասկածի տակ դնում ֆրանսիական ժողովրդավարությունը:
Կարող եք պատկերացնել, որ 1989 թվականի նոյեմբերի 9-ից հետո՝ Բեռլինի պատի փլուզումից հետո Եվրոպայում կլինի մի վայր, որտեղ ընտանիքներն ու հարազատները միմյանցից բաժանված կլինեն: 21-րդ դարում երեխաները մեկուկես ամսից ավելի չեն կարողանա հանդիպել իրենց ծնողներին: Բայց հանկարծ սխալ կարծիք չկազմեք. մենք չենք կարող 30 տարի սպասել. Լաչինի միջանցքը պետք է հիմա ապաշրջափակվի: Եվ ինչպես մի քանի շաբաթ առաջ հայտարարեց Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը. «Աշխարհը պետք է անհապաղ գործի` կանխելու Հայոց երկրորդ ցեղասպանությունը»:
Շնորհակալություն եւ կոչ եմ անում կողմ քվեարկել հայկական պատվիրակության առաջարկած փոփոխություններին»,- ասել է Հայկ Մամիջանյանը:

On January 26, the Member of the RA NA Delegation to PACE Hayk Mamijanyan gave speech at PACE Winter Session.
I can see the looks on your faces: Armenians are going to speak about Azerbaijani aggression, POWs, Nagorno-Karabakh conflict and Azerbaijani delegation will burden you with a flow of fake information. But let me explain to you why we are obliged to speak up about the humanitarian catastrophe caused by the Azerbaijani blockade of the Lachin corridor and other above-mentioned topics. Please consider my words not as a political speech but as a food for thinking.
For instance, some of us today after the session will visit one of the restaurants here in Strasbourg and I am asking you while choosing your dinner please keep in mind that 120.000 people in Nagorno Karabakh have nothing to choose from but the plain pasta or buckwheat: no vegetables, no fruits, nothing.
And when you, honourable colleagues, will get to your cosy and warm hotel rooms to hide from the cold wind and watch some news, please remember that 120.000 Armenians have no gas and electricity for 6-8 hours a day.
For those of you who have children, please imagine what would you do if someone in the world would hinder their education. If it would be so cold in the classrooms that the schools had to shut down for almost a month.
And if any of you will have a headache after a long day, please while swallowing a painkiller remember that 120.000 Armenians in Artsakh are running out of meds.
And when Mr. Seidov will tell that self-proclaimed activists are exercising their magnificent right of freedom of speech, though the sentence “freedom of speech in Azerbaijan” is an oxymoron, please remember that Azerbaijan is 104th in the Environmental Performance Index by Yale University and I don't recall any mass ecological protests in Azerbaijan ever.
Though a few moments ago we witnessed an Azerbaijani representative questioning French democracy.
Could you imagine that after the 9th of November of 1989, after the Fall of the Berlin Wall in Europe there will be a place where families and relatives are forcefully divided. In the 21st century children are not able to meet their parents for more than one and a half months. But make no mistakes: we can't wait for almost 30 years - the Lachin corridor has to be unblocked now. And as Lemkin Institute for Genocide Prevention stated a few weeks ago: “The world must act immediately to prevent a second Armenian Genocide”.
Thank you and I call you to support the amendments presented by the Armenian delegation.” Hayk Mamijanyan said.