Ստրասբուրգում ընթանում է ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը: Նիստի ընթացքում կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Հայկ Մամիջանյանն արձագանքել է ադրբեջանցի պատվիրակների ելույթներին:
«Չեմ կարծում, որ 3 րոպեն բավական է արձագանքնելու համար բոլոր այն կեղծ թեզերին, որոնք հնչեցրեցին Ադրբեջանի ներկայացուցիչները: Բայց, հարգելի՛ գործընկերներ, դուք բոլորդ տեսնում եք ստեղծված իրավիճակը: Աշխարհը, բոլոր միջազգային կառույցները ու մի շարք պետություններ հայտարարում են, որ առկա է շրջափակում, առկա է հումանիտար աղետ, իսկ մի քանի հոգի այս դահլիճում փորձում են հայտարարել, որ նման բան գոյություն չունի:
Գիտեք, բավական դժվար է փաստեր տրամադրել, երբ Ադրբեջանը մերժում է ամեն տեսակի միջազգային առաքելությունների ներկայության հնարավորությունը: Չգիտեմ՝ սա կարո՞ղ է արդյոք փաստ ընկալվել, թե՞ ոչ, բայց այս բանավեճի ընթացքում ես սոցիալական ցանցերի խմբերում կարդացի Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կողմից արված առնվազն 4-5 տարբեր հրապարակումներ, եւ դրանցից բոլորն արված էին ծնողների կողմից, ովքեր միմյանց հարցնում էին, թե արդյո՞ք որեւէ մեկը մանկական սնունդ ունի, որպեսզի վերցնեն իրենց երեխայի համար: Սա ինձ համար լավագույն օրինակ է:
Դուք կարող եք մտածել ու ասել այն ամենը, ինչ ուզում եք զենքի եւ այլ անհեթեթ բաների մասին, բայց ո՞րն է գազատարի փակման, հոսանքի ու ինտերնետ կապի խափանման իմաստը: Սա, իհարկե, աբսուրդային է, բայց ի՞նչ է՝ դուք կարծում եք, որ գազատարի կամ ինտերնետ մալուխների միջոցով զինամթե՞րք են տեղափոխելու: Ո՛չ, միակ պատճառը, որ Ադրբեջանը դիմել է այս շրջափակմանը, հող նախապատրաստելն է էթնիկ զտումների համար:
Ես գիտեմ՝ ինչու՞ է այս ամենը տեղի ունենում: Կատարվածի միակ բացատրությունն այն է, որ Ղարաբաղը ձեզ համար լոկ տարածք է, իսկ մեզ համար՝ հայրենիք:
Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, այո՛, ունի սուղ քանակությամբ սնունդ, դեղամիջոցներ, գազ ու էլեկտրականություն, բայց մի քանի բան արցախցիները հաստատ ունեն՝ ունեն պատիվ, ունեն իրենց հողի վրա՝ իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունք եւ, միանշանակ, ունեն ինքնորոշման իրավունք:
Լավ հիշեք, եւ ես սա ասել եմ բազմիցս՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում»,- եզրափակել է պատգամավորը:

В Страсбурге проходит зимняя сессия ПАСЕ. В ходе заседания на выступления азербайджанских делегатов ответил член делегации НС РА А.Мамиджанян:
“Не думаю, что трех минут достаточно для ответа на все те лживые тезисы, которые озвучили представители Азербайджана. Но, уважаемые коллеги, вы все видите сложившуюся ситуацию. Мир, все международные структуры и ряд государств констатируют, что налицо блокада, гуманитарная катастрофа, а несколько человек в этом зале пытаются заявлять, что такого не существует.
Достаточно трудно приводить факты в то время, когда Азербайджан отвергает возможность присутствия различных международных миссий. Не знаю, можно ли это принять за факт или нет, но в ходе этой дискуссии я прочитал как минимум 4-5 разных постов, сделанных нагорно-карабахскими армянами в группах социальных сетей, и все они были сделаны родителями, спрашивающими друг друга, есть ли у кого-нибудь детское питание, чтобы взять для своего ребенка? Это лучший пример для меня.
Можно сколько угодно думать и говорить об оружии и прочих несуразностях, но какой смысл перекрывать газопровод, отключать электричество и интернет? Это, конечно, абсурд, но как вы думаете, они будут транспортировать оружие по газопроводу или интернет-кабелям? Нет, Азербайджан прибегнул к этой блокаде только для того, чтобы подготовить почву для этнических чисток.
Я знаю, почему все это происходит. Единственным объяснением случившегося является то, что Карабах для вас просто территория, а для нас родина.
У народа Нагорного Карабаха, действительно, мало еды, лекарств, газа и электричества, но у арцахцев точно есть другое – честь, право жить на своей земле, на своей родине и, однозначно, право на самоопределение.