Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց «Ֆրիդոմ հաուս» ոչ կառավարական կազմակերպության փոխտնօրեն Թոմաս Մելիայի, Եվրոպական գրասենյակի ղեկավար Քրիստի Էվենսոնի, «Էկոնոմիստ ինթելիջենս Յունիթ»-ի խմբագիր Աննա Ուոքերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պարոն Մելիան ԱԺ նախագահին ներկայացրեց «Ֆրիդոմ հաուս»  ոչ կառավարական կազմակերպության 2006-ի տարեկան զեկույցը` նշելով, որ զեկույցում տրվում են եւ գնահատման մեթոդոլոգիաները, եւ չափանիշները: Կողմերն անդրադարձան հայաստանյան բարեփոխումների ընթացքին` դրանց հաջողության համար կարեւորելով ժողովրդավարության խորացումը, տնտեսական զարգացումներն ու ազատ ընտրությունները, խոսքի ազատությունը անցումային շրջանում գտնվող երկրներում: Կարեւորվեց նաեւ տեղեկատվության հավաստիությունը:

On May 2 RA NA President received the delegation headed by Thomas Melia, Deputy Executive Director of Freedom House, Kristie Evenson, Director of European Office and Anna Walker, Editor, analyst of Economist Intelligence Unit.
Mr. Melia submitted to NA President the 2006 annual report of Freedom House NGO, noting that the methodologies and criteria of estimation. Both sides touched upon the process of Armenian reforms, and for their success highlighting the deepening of democracy, the economic developments and free elections, the freedom of speech in the countries in transition. The sides also highlighted the reliability of information.