Մայիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանն ընդունեց «Ֆրիդոմ հաուս» ոչ կառավարական կազմակերպության փոխտնօրեն Թոմաս Մելիայի, Եվրոպական գրասենյակի ղեկավար Քրիստի Էվենսոնի, «Էկոնոմիստ ինթելիջենս Յունիթ»-ի խմբագիր Աննա Ուոքերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Պարոն Մելիան ԱԺ նախագահին ներկայացրեց «Ֆրիդոմ հաուս»  ոչ կառավարական կազմակերպության 2006-ի տարեկան զեկույցը` նշելով, որ զեկույցում տրվում են եւ գնահատման մեթոդոլոգիաները, եւ չափանիշները: Կողմերն անդրադարձան հայաստանյան բարեփոխումների ընթացքին` դրանց հաջողության համար կարեւորելով ժողովրդավարության խորացումը, տնտեսական զարգացումներն ու ազատ ընտրությունները, խոսքի ազատությունը անցումային շրջանում գտնվող երկրներում: Կարեւորվեց նաեւ տեղեկատվության հավաստիությունը:

2 мая Председатель НС РА Артур Багдасарян принял делегацию, возглавляемую заместителем директора неправительственной организации “Freedom House” Томасом Мелиа, руководителем Европейского бюро Кристи Эвенсон, редактором  “Экономист Интеллидженс Юнит” Анной Уокер.
Г-н Мелиа представил Председателю НС доклад за 2006 год, отметив, что в нем даются и методологии оценки, и критерии. Стороны обратились к ходу армянских реформ, для успеха которых отмечая важность углубления демократии, экономического развития и свободных выборов, свободу слова в странах переходного периода. Подчеркнута была также важность достоверности информации.