ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերով եւ միջազգային համագործակցության հանձնաժողովի նախագահ, հայկական պատվիրակության ղեկավար Հակոբ Արշակյանը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը եւ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը Մոսկվայում` Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայում, մասնակցել են ՀԱՊԿ անդամ պետությունների խորհրդարանների կոմիտեների (հանձնաժողովների) նախագահների երկրորդ խորհրդակցությանը:
Հակոբ Արշակյանն իր նկատառումներն է ներկայացրել Իսլամական համագործակցության կազմակերպության, թյուրքական պետությունների ԽՎ-ի հետ ՀԱՊԿ ԽՎ-ի հարաբերությունների պաշտոնական ձեւակերպման վերաբերյալ:
«Այդ ձեւակերպումն ընթացիկ փուլում հայկական կողմի համար ընդունելի չէ, քանի որ այդ կառույցների աշխատանքային մարմինների կողմից իրագործվում են հայատյաց քայլեր, հստակ գնահատականներ են հնչեցվում հօգուտ Ադերբեջանի, այդ թվում՝ Հայաստանի դեմ զինված հարձակման հարցում»,- ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Հակոբ Արշակյանը խորհրդակցության ընթացքում ներկայացրել է նաեւ իր ղեկավարած ՀԱՊԿ ԽՎ քաղաքական հարցերի եւ միջազգային համագործակցության մշտական հանձնաժողովի գործունեության ուղղություններն ու իրականացվող աշխատանքը:
Նշվել է, որ հանձնաժողովի գործունեության հիմնական ջանքերը կենտրոնացած են ՀԱՊԿ կանոնադրական նպատակների եւ խնդիրների իրագործմանն աջակցելուն, ՀԱՊԿ իրավական հիմքերի կատարելագործմանը, արտաքին քաղաքականության ոլորտում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ազգային օրենսդրության մերձեցմանը եւ ներդաշնակեցմանը, ինչպես նաեւ ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի համապատասխան որոշումների կատարմանը:
«Ադրբեջանը, հղում անելով բնապահպանական կեղծ պատճառներին, փակել է Լաչինի միջանցքը, որն Արցախը Հայաստանին եւ արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է: Այս գործողությունների հետեւանքով Արցախի 120 հազարանոց բնակչությունը, որից 30.000-ը երեխաներ են, հայտնվել է հումանիտար ճգնաժամի մեջ: 1100 քաղաքացի, որոնցից 270-ը անչափահաս են, արգելափակված ճանապարհի պատճառով տուն վերադառնալու հնարավորություն չունեն»,- այս մասին բարձրաձայնել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը խորհրդակցության ժամանակ:
ԱԺ պատվիրակը մանրամասն ներկայացրել է ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետեւանքները ու փաստել, որ Արցախի ժողովրդի համար կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծելով՝ Ադրբեջանը ձգտում է ստիպել բնակիչներին լքել իրենց տներն ու հայրենի հողը:
Անդրանիկ Քոչարյանն ընդգծել է, որ ադրբեջանական իշխանությունները հերթական էթնիկ զտումն իրականացնելու մտադրություն ունեն, եւ Լաչինի միջանցքի շրջափակման փաստը պետք է դիտարկել այդ պետության կողմից իրականացվող լայնածավալ եւ համակարգված քաղաքականության մաս:
Պատգամավորն Արցախում օրեցօր սրվող հումանիտար ճգնաժամի հարցում անհրաժեշտ է համարել միջազգային հանրության անհապաղ միջամտությունը:
ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի ակնկալիքների մասով Անդրանիկ Քոչարյանը նախեւառաջ ընդգծել է Ադրբեջանի ագրեսիայի փաստին հստակ քաղաքական գնահատականի անհրաժեշտությունը:
Օրակարգային հարցերի շրջանակում են եղել միջազգային հարաբերություններին, պաշտպանությանն ու անվտանգությանը վերաբերող հարցեր:

The RA NA Vice President, the Chairman of the CSTO PA Permanent Commission on Political Affairs and International Cooperation, the Head of the Armenian Delegation Hakob Arshakyan, the Chair of the RA NA Standing Committee on Defense and Security Andranik Kocharyan and the Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan took part in the Second Meeting of the Chairs of the Committees of parliaments of the CSTO PA member states in the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation in Moscow.
Hakob Arshakyan presented his considerations on the official formulation of the CSTO PA relations with the PA of the Islamic cooperation organization and the Turkic states.
“That formulation is not acceptable for the Armenian side at the current phase, as Armenophobic steps are taken by the work bodies of those structures, distinct assessments are voiced in favour of Azerbaijan, including the armed attack against Armenia,” the NA Vice President said.
During the meeting Hakob Arshakyan also presented the directions of the activities of the CSTO PA Permanent Commission on Political Affairs and International Cooperation led by him and the work being done.
It was noted that the main efforts of the activities of the Commission are focused on supporting the implementation of the CSTO statutory goals and problems, the improvement of the CSTO legal bases, the rapprochement of the national legislation of the CSTO member states in the sphere of foreign policy, as well as the implementation of the relevant decisions of the CSTO Collective Security Council.
“Quoting the ecological false reasons, Azerbaijan closed the Lachin Corridor which is the only road connecting Artsakh with Armenia and outer world. As a consequence of these actions, 120.000 people of Artsakh, 30.000 out of them are children, appeared in humanitarian crisis. 1100 citizens, 270 out of them are minors, have no possibility to return home because of the blocked road,” the member of the RA NA Delegation to the CSTO PA Andranik Kocharyan voiced about this during the meeting.
The NA delegate introduced in detail the aftermath of the created humanitarian crisis and documented that creating unbearable conditions for the people of Artsakh Azerbaijan strives to force the residents to leave their houses and their native land.
Andranik Kocharyan underlined that the Azerbaijani authorities have intention of carrying out again ethnic cleansing, and we shall observe the fact of blocking the Lachin Corridor as part of large-scale and coordinated policy being pursued by that state.
The deputy considered necessary the immediate intervention of the international community in the humanitarian crisis escalating day by day.
First of all, Andranik Kocharyan underlined the necessity of the distinct political assessment to the fact of aggression of Azerbaijan on the expectations of Armenia from the CSTO.