Մայիսի 2-ին մեկնարկած` Ազգային Ժողովի քառօրյա նիստի օրակարգում ընդգրկված է 46 հարց եւ  13 միջազգային համաձայնագիր: ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը պատգամավորներին ներկայացրեց նստաշրջանի եւ քառօրյա նիստերի օրակարգերում  լրացումների  եւ  հետաձգումների որոշման նախագծերը, ինչպես նաեւ` քառօրյայի օրակարգի նախագիծը: Քվեարկությամբ պատգամավորներն ընդունեցին թե նշված փաստաթղթերը, եւ թե նախորդ քառօրյա նիստերի ընթացքում քննարկված` յոթ  հարցերը:  ՄԱԿ խմբակցության հեղինակած` «Ազգային ժողովի կանոնակարգի» նախագիծը, որը չէր ստացել պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի դրական  եզրակացությունը, քվեարկությամբ որոշվեց ընդգրկել յոթերորդ նստաշրջանի օրակարգում: Խմբակցության ղեկավարն առաջարկում է խորհրդարանի կանոնակարգի իրենց տարբերակը  դիտարկել  շրջանառության մեջ դրված նույնանուն նախագծին այլընտրանքային:  Նիստում հրապարկվեց, որ ՄԱԿ խմբակցության պատգամավոր Լեւոն Պողոսյանը, օրենքով սահմանված կարգով, հետ է վերցրել պատգամավորական լիազորությունները դադարեցնելու դիմումը: Ինչպես պարզաբանեց ԱԺ նախագահը,  պատգամավորը չի զբաղվելու  տնտեսական գործունեությամբ, ինչով եւ պայմավորված էր նրա դիմումը:
Խորհրդարանի ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը  մտահոգված են  եռօրյայի օրակարգում ընդգրկված` ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների վերաբերյալ կառավարության նախատեսած նոր առաջարկությունների առիթով եւ դրանք համարում են անընդունելի: «Արդարության» քարտուղար Վիկտոր Դալլաքյանը եւ «Ազգային միաբանության» ղեկավար Արտաշես Գեղամյանը հայտարարեցին, որ օրենսգրքում այդ առաջարկները արտացոլելու դեպքում հետ կվերցնեն փաստաթղթի տակ դրված իրենց ստորագրությունները:
Օրակարգի քննարկման  ժամանակ, օգտվելով խորհրդարանի ղեկավարին հա րցեր ուղղելու հնարավորությունից, պատգամավոր Հմայակ Հովհաննիսյանն անդրադարձավ գերմանական «Ֆրանկֆուրտեր Ալգեմայնե» թերթին ԱԺ նախագահի տված հարցազրույցին, մասնավորապես` ՆԱՏՕ-ի հետ Հայաստանի համագործակցության խնդրին: Արթուր Բաղդասարյանը  եւս մեկ անգամ փաստեց, որ ինքը եվրաինտեգրմանն եւ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները խորացնելու կողմնակից է: Արեւմտյան արժեքները, սակայն, ԱԺ նախագահը չի հակադրում ռուսականին եւ  ընդգծում է, որ Ռուսաստանը նույնպես ձգտում է ընդլայնել ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունները: Միաժամանակ` կա անհատական գործընկերության ծրագիր, եւ Հայաստանի քաղաքական օրակարգում նման հարց դրված չէ: Աժ նախագահը ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների զարգացումը համարում է ապագայի տեսլական: Կոալիցիոն իր գործընկերների  տեսակետների միջեւ լուրջ հակադրություն Աժ նախագահը չի տեսնում եւ հավաստիացնում է, որ, եթե լինեն ներքին կամ արտաքին քաղաքական անհաշտելի տարաձայնություններ, «Օրինաց երկիրը» դուրս կգա կոալիցիայից:
Խորհրդարանն այս նիստում ավարտեց նախորդ քառօրյայում սկսված` «Զինապարտության մասին օրենքում» փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» կառ ավարության  օրենսդրական նախաձեռնության քննարկումը: Պաշտպանության փոխնախարար Արթուր Աղաբեկյանը եզրափակիչ ելույթում  ասաց, որ պարտադիր  զինվորական ծառայության ժամկետի փոփոխություն չի նախատեսվում: Զինված ուժերում քաղաքացիական ծառայության իրավահարաբերությունները նախատեսվում է կանոնակարգել քաղծառայության մասին օրենքով: Փոխնախարարը պատգամավորների վավերացմանը ներկայացրեց նաեւ «Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների համար զինվորական կադրերի պատրաստման մասին» համաձայնագիրը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը ներկայացրեց «Ինկասացիայի մասին» օրենքում փոփոխության  նախաձեռնությունը, որով  պետք է դրամի փոխադրման անվտանգությունը մեծացվի: ԿԲ նախագահի խոսքերով,  այս քայլն անհետաձգելի է. փողի ծավալների ավելացմամբ պայմանավորված`  այն փոխադրելու հարցում նոր ռիսկեր են նկատվում: Նախագծի ընդունման պարագայում կառավարությունը պարտավոր կլինի  սահմանել անվտանգության կանոններ` վերահսկելով դաշտը:  ԿԲ նախագահը ներկայացրեց նաեւ երեք օրենսդրական փաթեթ` «Իրավական ակտերի մասին», «ՀՀ Կենտրոնական բանկի մասին», «Ճանապարհային վճարի մասին» օրենքներում եւ  հարակից մի շարք օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին: Փաթեթները պետք է ընդունվեն  երկրորդ ընթերցմամբ:
Քրեական դատավարության օրենսգրքում առաջին ընթերցումից հետո որոշ փոփոխություններ են կատարվել: Ըստ փոխոստիկանապետ Արարատ Մահտեսյանի, ընդունվել են պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովների երկու առաջարկները: Մասնավորապես` նախագծում ամրագրվել է, որ ձերբակալված կասկածյալն ունի  պաշտպանի մասնակցությամբ քննվելու իրավունք, նաեւ`  հարցաքննությունից առաջ առանձին, խորհրդապահական  կարգով պաշտպանի հետ տեսակցելու իրավունք: Տեսակցության ժամկետը կարող է սահմանափակվել միայն  այն դեպքում, եթե  կասկածյալը պետք է մասնակցի դատավարական այլ գործողությունների:  Չի ընդունվել պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանի առաջարկը` ծանուցագրի փոխանցման միջոցների մասին: Կառավարությունն այն ամբողջական չի համարել:  Նախագծի վերաբերյալ թե պետական-իրավական հարցերի եւ թե պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի հանձնաժողովների եզրակացությունները դրական են:   Երկու հանձնաժողովներում կարծում են, որ  փոփոխությունները մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ դրական քայլ են:
«Հեղինակային իրավունքի եւ հարակից իրավունքների մասին» օրենքում,  քաղաքացիական եւ քրեական օրենսգրքերում փոփոխությունների փաթեթը նույնպես կառավարությունն առաջարկում է ընդունել երկրորդ ընթերցմամբ:  Պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահի եւ կառավարության առաջարկություններով նախագծերը լրամշակվել են: Մասնավորապես տրվել է տեսալսողական ստեղծագործության սահմանումը, տառատեսակը դիտարկվել է որպես հեղինակային իրավունքի օբյեկտ:
Կառավարությունն առաջարկում է երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունել  «Շահումով խաղերի եւ խաղատների մասին»  եւ «Գրավատների եւ գրավատնային գործունեության մասին» օրենքներում փոփոխությունների եւ լրացումների նախագծերը, ինչպես նաեւ  «Թանկարժեք մետաղների մասին»  օրինագիծը` կից 7 նախագծերով` երրորդ ընթերցմամբ: Բնապահպանության ոլորտին առնչվող երկու նախագծերից մեկն առաջին ընթերցումից հետո մնացել է անփոփոխ, մյուսում կատարվել է երեք փոփոխություն: «Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» նախաձեռնությամբ սահմանվում են ատոմային էներգիայի օգտագործման լիցենզավորման համար պետտուրքի  դրույքաչափեր: Իսկ  «Ընկերությունների կողմից  վճարվող բնապահպանական վճարների նպատակային օգտագործման մասին» օրենքում, որով սահմանվում է շրջակա միջավայրի վրա վնասակար ազդեցություն ունեցող ընկերությունների ցանկը, առաջարկվում է ընդգրկել նաեւ «Ասկե-Գրուպ» ընկերությունը:
Պատգամավորներին ներկայացվեցին նաեւ «Սոցիալական ապահովության քարտերի մասին» եւ «Քաղաքաշինության բնագավառում իրավախախտումների համար պատասխանատվության մասին» օրենքների փոփոխությունների երկու փաթեթները` երկրորդ ընթերցմամբ  եւ «Ինովացիոն գործունեության մասին» օրինագիծը` երրորդ ընթերցմամբ ընդունելու համար:

There are 46 issues and 13 international agreements on the agenda of May 2 four-day sittings of the National Assembly. NA President Artur Baghdasaryan introduced the draft resolutions of addenda and delays on the agendas of the session and four-day sittings, as well as the agenda draft of the four-day sittings. The MPs approved by voting the above mentioned documents and the seven issues debated in the previous four-day sittings. The draft of “Rules of Procedure of the National Assembly” submitted by ULP faction, which the NA Standing Committee on State and Legal Affairs hasn’t endorsed was decided to have on the agenda of the seventh session. As the NA President clarified, the MP won’t be involved in economic activity by which was conditioned the application of Levon Poghosyan, ULP faction.
The opposition political forces of the parliament are concerned with the new proposals designed by the Government on the amendments of the Electoral Code laid on the agenda of three-day sittings and consider them unacceptable. Viktor Dallakyan, Secretary of Ardarutiun/Justice Artashes Geghamyan, head of Azgayin Miabanutiun/National Unity declared that in the event of showing those proposals in the Electoral Code they would take their signatures that were put under the document.
During the debate of the agenda, taking the advantage of the opportunity on addressing questions to the Parliament President, MP Hmayak Hovhannisyan touched upon the interview of NA President given to “Frankfurter Algemeine,” in particular the problem of cooperation of Armenia with NATO. Artur Baghdasaryan said once again that he is for deepening relations with Euro Integration and NATO. The western values, however, the NA President does not contradict the Russian ones and emphasized that Russia also desires to extend the relations with NATO. At the same time there is an individual partnership plan, and there is no such issue on the political agenda of Armenia. The NA President considers the development of relations with NATO the vision of future. Mr. Baghdasaryan does not see serious contradiction between the viewpoints of his coalition partners and ensures that if there are home or foreign political irreconcilable disagreements, then the OEK will withdraw from the coalition.
In this sitting the parliament finished the debate of the legislative initiative of the Government on Making Amendments and Addendum to the Law on Compulsory Military Service started in the previous four- day sittings. Artur Aghabekyan, Deputy Defence Minister said in his final speech, that change of the terms of military service is not envisaged. The Deputy Defence Minister also submitted to ratification the agreement On Preparing Military Men For the Member States of the Treaty on Collective Security. Tigran Sargsyan, Chairman of the Central Bank (CB) introduced the initiative of the amendment to the Law on Cassation, by which the security of transferring the drams should be increased. The CB Chairman also introduced three legislative packages: on Making Amendments to laws On Legal Acts, On RA Central Bank, On Road Payment and a number of accompanying laws. The packages should be passed in the second reading.
Some amendments have been made after the first reading in the Criminal Procedure Code. Ararat Mahtesyan, Deputy Head of the Police two proposals of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs. The NA Standing Committees on State and Legal Affairs and on Defence, National Security and Internal Affairs endorsed the draft.
The Government also proposed to pass the package of amendments in the Civil and Criminal Codes on Copyright and Related Rights in the second reading. Upon the proposal of the Chairman of the Standing Committee on State and Legal Affairs the drafts have been additionally elaborated.
The Government proposed to pass in the second reading and completely the drafts on Making Amendments and Addenda to the laws on Gambling and Casinos and Lombards and Lombard Activity, as well as the draft on Precious Stones with 7 drafts enclosed in the third reading. One of the two drafts related to the environment sphere remained unchanged, and three amendments have been made in the other one.
The two packages of the amendments of the laws on Social Security Cards and on the Responsibility For Infringements in the Sphere of Urban Development were also submitted to the MPs in the second reading and the draft on Innovation Activity – in the third reading.