Ազգային ժողովը փետրվարի 7-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Պատգամավորները հաստատել են Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու եւ փետրվարի 7-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 53-րդ հոդվածի համաձայն` ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 1/5-ը պաշտոնական գրությամբ առաջարկել է ԱԺ պատգամավոր Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն տալու մասին ՀՀ գլխավոր դատախազի գաղտնի դրոշմագրով միջնորդագրի քննարկումն անցկացնել ԱԺ փակ նիստում: Քվեարկության արդյունքում հարցի քննարկումը կանցկացվի փակ նիստում:
Ալեն Սիմոնյանը նաեւ հայտնել է, որ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ ԱԺ պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն 1/5-ը պաշտոնական գրությամբ առաջարկել է հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող՝ «ՀՀ զինված ուժերում ստեղծված իրավիճակը, խնդիրները եւ հրատապ անելիքները» հրատապ թեմայով քննարկումը եւս անցկացնել փակ նիստում:
Այս որոշումը նույնպես ընդունվել է:
ԱԺ որոշմամբ վերոնշյալ հարցի քննարկման ժամանակ հարակից զեկուցմամբ հանդես կգա ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Խորհրդարանը սկսել է օրակարգային հարցերի քննարկումը: Նշենք, որ նիստին չի մասնակցել ԱԺ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը:

7 февраля НС приступило к работе очередных заседаний. Депутаты одобрили проекты дополнений в повестку дня пятой сессии НС восьмого созыва и повестки созываемых 7 февраля очередных сессий.
Председатель НС А.Симонян сообщил, что, в соответствии со ст.53 конституционного закона "Регламент Национального Собрания", не менее 1/5 от общего числа депутатов НС в официальном письме предложили дать согласие на инициирование публичного уголовного преследования депутата НС С.Оганяна и провести на закрытом заседании НС обсуждение ходатайства под грифом Генпрокурора РА. В итоге голосования вопрос будет обсужден на закрытом заседании.
Спикер парламента также проинформировал, что, согласно конституционному закону “Регламент НС” не менее 1/5 от общего числа депутатов НС в официальном письме предложили представляющие общественный интерес дебаты на актуальную тему “Ситуация, проблемы и экстренные меры в Вооруженных силах РА” провести в закрытом режиме.