ԱԺ պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը Խորհրդարան-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հետաքրքրվել է Առողջության համապարփակ ապահովագրության ներդրման հայեցակարգի մանրամասներով, թե կոնկրետ առաջիկա չորս տարիների ընթացքում ի՞նչ սկզբունքով եւ ժամանակացույցով է գործելու համակարգը:
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը փաստել է, որ առաջիկա չորս տարիների ընթացքում համակարգն աստիճանաբար կներդրվի, դա կարեւորագույն եւ հիմնաքարային բարեփոխումներից է: «Այս բարեփոխումն ազդելու է ոչ միայն ծառայությունների հասանելիության աճի, այլ նաեւ դրանց որակական բաղադրիչի փոփոխության վրա»,- նշել է նա:
Նախարարը մանրամասներ է ներկայացրել նաեւ առողջապահության ոլորտի հնգամյա ռազմավարությամբ նախատեսվող բարեփոխումների վերաբերյալ: Նախատեսվում է, որ 2025 թվականից թոշակառուների ապահովագրությունը կիրականացվի պետության հաշվին:

В ходе сессии вопросов и ответов НС-Правительство депутат Э.Тигранян поинтересовалась подробностями внедрения концепции комплексного медицинского страхования, а также по какому принципу и графику система будет действовать в течение последующих четырех лет.
Министр здравоохранения А.Аванесян отметила, что система будет внедряться постепенно в течение предстоящих четырех лет, являясь одной из важнейших и краеугольных реформ. “Эта реформа повлияет не только на расширение доступа к услугам, но и на изменение их качественной составляющей”, - отметила она.
Министр также детализировала реформы, предусмотренные пятилетней стратегией здравоохранительной сферы. С 2025 г. намечается страхование пенсионеров за счет государства.