Խորհրդարանը փետրվարի 9-ի նիստում շարունակել է ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը:
Արտահերթ ելույթում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային զարգացումներին, հարեւան երկրների հետ հարաբերություններին, արձագանքել ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներին:
Ալեն Սիմոնյանը խորհրդարանական ընդդիմությանը հորդորել է դուրս գալ քաղաքական դաշտից՝ ճանապարհ բացելով նոր ընդդիմությանը: «Դուրս եկե՛ք քաղաքականությունից, դուք սպառել եք ձեր քաղաքական օրակարգը»,- ընդգծել է ԱԺ նախագահը:
Ալեն Սիմոնյանը ներկայացրել է նաեւ իր դիրքորոշումը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում Սարգիս Խանդանյանի թեկնածության վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի թափուր պաշտոնում առաջադրել է  Սարգիս Խանդանյանին:

9 февраля парламент продолжил обсуждение вопроса об избрании председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям.
Председатель НС Ален Симонян во внеочередном выступлении коснулся региональных развитий, отношений с соседними странами, среагировал на выступления депутатов от оппозиции.
Спикер призвал парламентскую оппозицию уйти с политического поля, открыв дорогу новой оппозиции. “Уходите из политики, вы исчерпали свою политическую повестку”, - подчеркнул он.
Ален Симонян также представил свою позицию по кандидатуре С.Ханданяна на должность председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям.
Кандидатура С.Ханданяна на вакантное место председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям выдвинута фракцией "Гражданский договор".