ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում Պորտուգալիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մադալենա Ֆիշերին: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները զգալի վերընթաց կապրեն:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն աչքի չեն ընկնում ակտիվությամբ՝ անհրաժեշտ համարելով տարբեր ձեւաչափերով բազմակողմ համագործակցության ծավալումը:
Միջխորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության շրջանակում կարեւորվել է բարեկամության խմբերի դերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը գնահատել է այն փաստը, որ վերջերս Պորտուգալիայի խորհրդարանում եւս ձեւավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամության խումբ: Կողմերը խոսել են բազմաբեւեռ համագործակցության հնարավորություններից՝ շեշտելով առողջապահության, կրթության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, սպորտի, զբոսաշրջության, հասարակական եւ գիտատեխնիկական բնագավառներում համագործակցության ակտիվացումը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին եւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է. «Տիկի՛ն դեսպան, Հայաստանն այսօր հանդես է գալիս տարածաշրջանում երկարամյա խաղաղության հաստատման օրակարգով: Սակայն հարկ եմ համարում փաստել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վարած քաղաքականությունը վտանգում է տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր ջանքերը: Հենց այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է գտնվել անմարդկային շրջափակման մեջ՝ Լաչինի միջանցքի՝ Լեռնային Ղարաբաղը  Հայաստանին կապող կյանքի միակ ճանապարհի արգելափակման պատճառով»: Նա հավելել է, որ միջազգային գործընկերներին կոչ է արվում լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար՝  ներառյալ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը:

9 февраля Председатель НС Ален Симонян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Португалии в РА Мадалену Фишер. Спикер поздравил посла с вступлением в должность, отметив, что в период ее полномочий отношения между двумя странами существенно улучшатся.
Стороны согласились, что отношения между РА и Португалией не отличаются активностью, считая необходимым расширение многостороннего сотрудничества в различных форматах.
Подчеркнута роль групп дружбы в рамках межпарламентского формата сотрудничества. Председатель НС высоко оценил факт создания недавно в парламенте Португалии также группы дружбы с Арменией. Стороны коснулись возможностей многополярного сотрудничества, подчеркнув активизацию взаимодействия в здравоохранении, образовании, культуре, сельском хозяйстве, спорте, туризме, социальной и научно-технической сферах.
“Сегодня Армения выступает с повесткой установления долгосрочного мира в регионе. Однако считаю необходимым констатировать, что проводимая военно-политическим руководством Азербайджана политика ставит под угрозу наши усилия по стабилизации и безопасности региона. В настоящий момент народ Нагорного Карабаха продолжает находиться в бесчеловечной блокаде вследствие закрытия Лачинского коридора, единственной дороги жизни, связывающей Нагорный Карабах с Арменией", - отметил спикер НС, обращаясь к послу. Он добавил, что международным партнерам предлагается предпринять дополнительные меры для предотвращения обострения сложной ситуации в Нагорном Карабахе, включая применение санкций против Азербайджана.