ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 9-ին ընդունել է ՀՀ-ում Պորտուգալիայի նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մադալենա Ֆիշերին: ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ նշելով, որ պաշտոնավարման ընթացքում երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները զգալի վերընթաց կապրեն:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջեւ հարաբերություններն աչքի չեն ընկնում ակտիվությամբ՝ անհրաժեշտ համարելով տարբեր ձեւաչափերով բազմակողմ համագործակցության ծավալումը:
Միջխորհրդարանական ձեւաչափով համագործակցության շրջանակում կարեւորվել է բարեկամության խմբերի դերը: ՀՀ ԱԺ նախագահը գնահատել է այն փաստը, որ վերջերս Պորտուգալիայի խորհրդարանում եւս ձեւավորվել է Հայաստանի հետ բարեկամության խումբ: Կողմերը խոսել են բազմաբեւեռ համագործակցության հնարավորություններից՝ շեշտելով առողջապահության, կրթության, մշակույթի, գյուղատնտեսության, սպորտի, զբոսաշրջության, հասարակական եւ գիտատեխնիկական բնագավառներում համագործակցության ակտիվացումը:
Անդրադառնալով հետպատերազմյան իրավիճակին եւ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն՝ Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է. «Տիկի՛ն դեսպան, Հայաստանն այսօր հանդես է գալիս տարածաշրջանում երկարամյա խաղաղության հաստատման օրակարգով: Սակայն հարկ եմ համարում փաստել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վարած քաղաքականությունը վտանգում է տարածաշրջանի կայունությանն ու անվտանգությանն ուղղված մեր ջանքերը: Հենց այս պահին Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը շարունակում է գտնվել անմարդկային շրջափակման մեջ՝ Լաչինի միջանցքի՝ Լեռնային Ղարաբաղը  Հայաստանին կապող կյանքի միակ ճանապարհի արգելափակման պատճառով»: Նա հավելել է, որ միջազգային գործընկերներին կոչ է արվում լրացուցիչ միջոցներ ձեռնարկել Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ծանր իրավիճակը կանխելու համար՝  ներառյալ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառումը:

On February 9, the RA NA President Alen Simonyan received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Portugal to the Republic of Armenia Madalena Fischer . The RA NA President congratulated the Ambassador on the occasion of assuming the office of the Ambassador, noting that during her tenure the relations between the two countries will go upwards.
The sides held the same opinion that the relations between the two countries do not stand out with activeness, considering necessary the development of multi-lateral cooperation in different formats.
The role of the Friendship Groups was highlighted within the framework of cooperation in the inter-parliamentary format. The RA NA President appreciated the fact that recently a Friendship Group with Armenia was also formed in Parliament of Portugal. The sides talked about the opportunities of multi-polar cooperation, stressing the activation of collaboration in the spheres of health care, education, culture, agriculture, sport, tourism, in public and scientific-technical fields.
Touching upon the post-war situation and the violation of territorial integrity of the Republic of Armenia by Azerbaijan, Alen Simonyan underlined: “Mrs Ambassador, today Armenia acts with the agenda of the establishment of peace in the region for many years. However, I consider appropriate to document that the policy pursued by the military-political leadership of Azerbaijan endangers our efforts aimed at stability and security of the region. At this very moment, the people of Nagorno Karabakh continue to be under inhumane blockade because of blocking the only road of life, the Lachin Corridor, connecting Nagorno Karabakh with Armenia.” He added that they call on the international colleagues to undertake additional measures for preventing the grave situation in Nagorno Karabakh, including the imposing of sanctions against Azerbaijan.