Ազգային ժողովը փետրվարի 9-ին շարունակել է Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի ընտրության հարցի քննարկումը: Նշենք, որ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն այդ թափուր պաշտոնում ընտրվելու համար առաջադրել է Սարգիս Խանդանյանի թեկնածությունը:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Անդրանիկ Թեւանյանը: Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է Լաչինի միջանցքի փակման խնդրին, իշխանությունների կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությանը` քննադատելով այն:
ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ է ունեցել Հայկ Կոնջորյանը: Խմբակցության ղեկավարն անդրադարձել է ներքաղաքական հարցերին, իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերություններին եւ ընդդիմադիր գործընկերների ելույթներին` քննադատելով նրանց գործելաոճը:
Նշենք, որ «Հայաստան» խմբակցության անունից ելույթից հետո խմբակցության պատգամավորները լքել են դահլիճը:
Հայկ Կոնջորյանը հայտնել է, որ խմբակցությունը, բարձր գնահատելով Սարգիս Խանդանյանի կարողությունները, գիտելիքներն ու փորձը, կողմ է քվեարկելու նրա թեկնածությանը:
Եզրափակիչ ելույթում Սարգիս Խանդանյանը շնորհակալություն է հայտնել իր թեկնածությունն առաջադրելու համար` հավաստիացնելով, որ ընտրվելու պարագայում առաջնորդվելու է Հայաստանի պետական շահերի, անկախության եւ ինքնիշխանության պաշտպանության սկզբունքներով, փորձելու է վարել նախաձեռնողական եւ հաշվետու գործունեություն:

9 февраля Национальное Собрание продолжило обсуждение вопроса об избрании председателя Постоянной комиссии НС по внешним связям. Кандидатуру С.Ханданяна для избрания на вакантную должность выдвинула фракция "Гражданский договор".
От фракции "Армения" выступил А.Теванян. В частности, он коснулся вопроса закрытия Лачинского коридора, критически оценил проводимую властями внешнюю политику.
От имени фракции “Гражданский договор” выступил ее руководитель А.Конджорян, коснувшийся внутриполитических вопросов, отношений между властью и оппозицией, а также выступлений партнеров по оппозиции, критикуя их методы работы.
Депутаты фракции “Армения” после выступления от их имени покинули зал заседаний.
А.Конджорян заявил, что фракция проголосует за кандидатуру С.Ханданяна, высоко ценя его способности, знания и опыт.
В заключительном слове С.Ханданян поблагодарил за выдвижение своей кандидатуры, заверив, что в случае избрания будет руководствоваться принципами защиты государственных интересов, независимости и суверенитета Армении, постарается вести инициативную и подотчетную деятельность.