Փետրվարի 9-ի ՀՀ ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
««Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: Նախաձեռնությունը միտված է ձերբակալված անձանց պահելու վայրերի շենքային պայմանների ստանդարտավորմանը: Այս վայրերի շինության եւ կահավորման առանձնահատկությունները պետք է սահմանվեն Կառավարության որոշմամբ: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակահատվածում տեխնիկական բնույթի մեկ առաջարկ է ներկայացվել:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը քննարկման է ներկայացրել ««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրից «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն հանելու անհրաժեշտությամբ:
««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը: Նախագծի ընդունման պարագայում` ելնելով Ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի առաջնություններում նախորդ տասը տարիների ընթացքում ՀՀ զինծառայող մարզիկների ցուցաբերած փաստացի արդյունքներից` որպես տարեվերջյան միանվագ պարգեւատրում կսահմանվի 2023-2028 թվականների հանրագումարում ոսկե, արծաթե եւ բրոնզե մեդալ նվաճած զինծառայող մարզիկների եւ հավաքականների գլխավոր մարզիչների համար:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծի ընդունմամբ կապահովվեն Առողջապահության եւ աշխատանքի, ինչպես նաեւ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինների բնականոն գործունեության ընթացքի հետ կապված իրավական հիմքերը:
Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած  ««Դեղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ ակնկալվում է հստակեցնել դեղերի իրացման ոլորտում խախտումները բացահայտելու գործընթացը:

9 февраля на очередном заседании НС во втором чтении обсужден ряд законодательных инициатив.
Заместитель министра внутренних дел А.Саргсян представила к обсуждению проект о внесении изменений в закон “О содержании арестованных и задержанных лицах”. Инициатива направлена ​​на стандартизацию условий мест содержания. Особенности строительства и обустройства этих мест должны быть определены решением правительства. Отмечено, что в период с первого по второе чтения представлено лишь одно предложение технического характера.
Заместитель министра здравоохранения А.Назарян внес на обсуждение проект о внесении изменений в закон “О Программе приватизации государственного имущества на 2017-2020 гг.”. Принятие законопроекта обусловлено необходимостью исключения ЗАО "Центр производства радиоизотопов" из программы приватизации госимущества на указанные годы.
Проект о внесении дополнений и изменения в закон “О физической культуре и спорте” представил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта К.Гилоян.
И.о.руководителя офиса по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА А.Даниелян представил парламенту законопроект о внесении поправок в Кодекс РА об административных правонарушениях. С принятием проекта будут обеспечены правовые основы для нормальной деятельности инспекционных органов здравоохранения и труда, а также надзора за рынком.
С принятием пакета проектов о внесении дополнений в закон “О лекарствах”, предложенного депутатами Н.Зейналяном и Л.Бадалян, ожидается уточнение процесса выявления нарушений в сфере реализации лекарственных средств.