Փետրվարի 9-ի ՀՀ ԱԺ հերթական նիստի ընթացքում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ:
««Ձերբակալված եւ կալանավորված անձանց պահելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ՀՀ ներքին գործերի նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը: Նախաձեռնությունը միտված է ձերբակալված անձանց պահելու վայրերի շենքային պայմանների ստանդարտավորմանը: Այս վայրերի շինության եւ կահավորման առանձնահատկությունները պետք է սահմանվեն Կառավարության որոշմամբ: Նշվել է, որ առաջինից երկրորդ ընթերցման ժամանակահատվածում տեխնիկական բնույթի մեկ առաջարկ է ներկայացվել:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանը քննարկման է ներկայացրել ««Պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Օրենքի նախագծի ընդունումը պայմանավորված է պետական գույքի մասնավորեցման 2017-2020 թվականների ծրագրից «Ռադիոիզոտոպների արտադրության կենտրոն» ՓԲԸ-ն հանելու անհրաժեշտությամբ:
««Ֆիզիկական կուլտուրայի եւ սպորտի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը: Նախագծի ընդունման պարագայում` ելնելով Ռազմական սպորտի միջազգային խորհրդի առաջնություններում նախորդ տասը տարիների ընթացքում ՀՀ զինծառայող մարզիկների ցուցաբերած փաստացի արդյունքներից` որպես տարեվերջյան միանվագ պարգեւատրում կսահմանվի 2023-2028 թվականների հանրագումարում ոսկե, արծաթե եւ բրոնզե մեդալ նվաճած զինծառայող մարզիկների եւ հավաքականների գլխավոր մարզիչների համար:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Նախագծի ընդունմամբ կապահովվեն Առողջապահության եւ աշխատանքի, ինչպես նաեւ Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինների բնականոն գործունեության ընթացքի հետ կապված իրավական հիմքերը:
Պատգամավորներ Նարեկ Զեյնալյանի եւ Լուսինե Բադալյանի հեղինակած  ««Դեղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունմամբ ակնկալվում է հստակեցնել դեղերի իրացման ոլորտում խախտումները բացահայտելու գործընթացը:

During February 9 RA NA next sitting, a number of legislative initiatives were debated.
The RA Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan presented for debate the draft law on Making Addendum to the law on Holding the Arrestees and the Detainees. The initiative is aimed at standardization of the building conditions of holding places for the arrestees. The features of the building and refurbishment of these places should be set by the decision of the Government. It was noted that during the period from the first to the second reading one proposal of technical character was presented.
The RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan presented for debate the draft law on Amending the State Property Privatization Programme for 2017-2020. The adoption of the draft law is conditioned by the necessity of removing the CJSC Production Centre of Radioisotopes from the State Property Privatization Programme for 2017-2020.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture, Sport Karen Giloyan presented the draft law on Making Addenda and Amendment to the law on Physical Culture and Sport. In case of adoption of the draft, stemming from the factual results shown by the RA servicemen athletes during the previous ten years in the championships of the Military Sport International Council, as one-time premium by the end of the year will be set for the servicemen athletes and chief coaches of the national teams who won golden, silver and bronze medals.
The Acting Head of the Inspection Bodies’ Coordination Bureau of the RA Prime Minister’s Staff Armen Danielyan presented for debate of parliament the draft law on Making Amendment and Addenda to the RA Code on Administrative Offences. The legal bases related to the regular activity procedure of the of Health and labor, as well as the Market Control Inspection Bodies will be ensured by the adoption of the draft.
The process of disclosing the violations in the sphere of realization of the drugs is expected to specify by the adoption of the draft law on Making Addenda to the law on Drugs and the package of the enclosed presented draft laws authored by the deputies Narek Zeynalyan and Lusine Badalyan.