Առաջարկվում է արտադպրոցական կրթության ոլորտում ներդնել աշխատողների մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության փոխկապակցված մեխանիզմ, որով մանկավարժներն ատեստավորման բավարար արդյունքի պարագայում պետական բյուջեից լրավճար ստանալու հնարավորություն կստանան: Ատեստավորման արդյունքով պայմանավորված՝ հավելավճարները կլինեն տարբեր. 70-79 տոկոսի դեպքում կսահմանվի 80.600 դրամ լրավճար, առանց հարկերի մանկավարժը կստանա 60.000 դրամ լրավճար, 80-89 տոկոսի դեպքում՝ 111.500 դրամ, կստանա՝ 80.000 դրամ, իսկ 90-100 տոկոսի դեպքում՝ 138.300 դրամ, առանց հարկերի լրավճարը կկազմի 100.000 դրամ:
Այս մասին ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը «Կրթության մասին» օրենքում Կառավարության առաջարկած փոփոխություններն ու լրացումները փետրվարի 10-ի նիստում ներկայացնելիս: Նշվել է, որ առաջին փուլով դիմելու հնարավորություն կունենան երաժշտական եւ արվեստի դպրոցների դաշնամուրի եւ երաժշտության տեսության ուսուցիչները, մարզադպրոցների ազատ ոճի եւ հունահռոմեական ըմբշամարտի, սամբոյի եւ ձյուդոյի մարզիչ-մանկավարժները: Տարվա ընթացքում նախատեսվում է նաեւ երկրորդ փուլով ատեստավորում, ինչը մասնակցելու լրացուցիչ հնարավորություն կընձեռի մյուսներին: Նախարարի կարծիքով եկող տարվանից համակարգն ամբողջությամբ ատեստավորման դիմելու եւ մասնակցելու հնարավորություն կունենա:
Սահմանվում է արտադպրոցական կրթության նպատակը՝ այն համապատասխանեցնելով հանրակրթության չափորոշչին եւ մարտահրավերներին, որոնց բախվում է համակարգը: Սահմանվում են արտադպրոցական ծրագրերի ուղղությունները եւ իրականացնողների շրջանակը: Կարգավորվում է արտադպրոցական ծրագրերի ձեւաչափի եւ վերջնարդյունքների սահմանումը, որը թույլ է տալու ունենալ բովանդակային չափորոշիչներ եւ ոլորտում որակյալ ծառայությունների երաշխավորման գործիք:
«Ցանկանում ենք արդյունավետ ու սահուն այս համակարգի կիրառումն իրականացնել ու ավարտել 2026-2027 թվականներին, ու երկրորդ փուլով աշխատավարձը բարձրացնելու եւ ութ հարյուր հազարից մեկ միլիոն հասցնելու հնարավորություն տալ մանկավարժներին». հարակից զեկույցում ընդգծել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, նշելով, որ իր առաջարկների զգալի մասն ընդունվել է, այդուհանդերձ կարծիք է հայտնել, որ նախաձեռնությամբ հատվածական եւ ժամանակավոր լուծումներ են տրված: Նրա գնահատմամբ արտադպրոցական ծրագրի կարեւորագույն բաղադրիչը կրթադաստիարակչական գործառույթն է, մինչդեռ կրթական եւ դաստիարակչական ծրագրեր իրականացնող մեծ հատված դուրս է մնացել այս փոփոխություններից: Նա հավելել է, որ մեր պետությունը չունի արտադպրոցական կրթության եւ դաստիարակության ռազմավարություն:
Հակադարձելով պատգամավորին՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եզրափակիչ ելույթում պարզաբանել է արտադպրոցական ծրագրի բովանդակությունը. այն երեխաների հետաքրքրությունները, նախասիրությունները, կարողանուկությունները, ինտելեկտուալ զարգացման մակարդակը, ստեղծարար հմտությունները, ֆիզիկական ունակությունները, մարդկային կապիտալը զարգացնող եւ կատարելագործող ֆորմալ-կրթական ծրագիրը լրացնող ուսումնական ծրագիր է: «Կարծում եմ, որ այս ձեւակերպմամբ փարատվում են Ձեր մտահոգությունները»,- դիմելով Լիլիթ Գալստյանին՝ նշել է նախարարը: Նա հիշեցրել է, որ Կրթության ռազմավարությունը վեցամյա ընդմիջումից հետո նախորդ տարեվերջին է ընդունվել, որով հստակ ամրագրվել է արտադպրոցական կրթության հանդեպ մոտեցումը՝ որպես հանրակրթության բաղադրիչ:

It is proposed to introduce a related mechanism of professional development and remuneration of employees in the field of extracurricular education, by which pedagogues will get an opportunity to receive an additional payment from the state budget in case of a satisfactory result of the certification. Depending on the result of the certification, the surcharges will be different. In the case of 70-79 percent, an additional payment of 80,600 AMD will be set, without taxes, the pedagogue will receive an additional payment of 60,000 AMD, in the case of 80-89 percent, 111.500 AMD, he will receive 80.000 AMD, and in the case of 90-100 percent, 138.300 AMD, the additional payment without taxes will be 100,000 AMD.
This was stated by the Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan while presenting the amendments and addenda proposed by the Government to the law on Education at the February 10 sitting. It was mentioned that piano and music theory teachers of music and art schools, trainer-pedagogues of freestyle and Greco-Roman wrestling, sambo and judo will have the opportunity to apply in the first phase. A second phase of certification is also being planned during the year, which will give others an additional opportunity to participate. According to the Minister, from next year the system will have the opportunity to completely apply and participate in the certification.
The aim of extracurricular education is defined, matching it with the criteria of general education and the challenges the system faces. The directions of extracurricular programs and the circle of implementers are defined. The definition of the format and final results of the extracurricular programs is regulated, which will allow to have substantive criteria and a tool for guaranteeing quality services in the field.
"We want to implement and complete the effective and smooth application of this system in 2026-2027, and to give teachers the opportunity to increase their salaries from eight hundred thousand to one million in the second phase," emphasized the Committee Chair of Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan in the related report.
The deputy of the National Assembly Lilit Galstyan, noting that a significant part of his proposals were accepted, nevertheless expressed an opinion that partial and temporary solutions were given by the initiative. In her assessment, the most important component of the extracurricular program is the educational upbringing function, while a large part of the educational and upbringing programs was left out of these amendments. She added that our state does not have an extracurricular education and upbringing strategy.
Opposing the MP, the RA Minister of Education, Science, Culture and Sport Zhanna Andreasyan clarified the content of the extracurricular program in the final speech: it is a curriculum that complements the formal educational program developing and improving children's interests, preferences, abilities, level of intellectual development, creative skills, physical abilities, and human capital. “I think that with this wording, your concerns are dispelled,” mentioned the Minister, addressing to Lilit Galstyan. She reminded that the Education Strategy was adopted at the end of last year after a six-year break, which clearly established the approach to extracurricular education as a component of general education.