Առաջարկվում է արտադպրոցական կրթության ոլորտում ներդնել աշխատողների մասնագիտական զարգացման եւ վարձատրության փոխկապակցված մեխանիզմ, որով մանկավարժներն ատեստավորման բավարար արդյունքի պարագայում պետական բյուջեից լրավճար ստանալու հնարավորություն կստանան: Ատեստավորման արդյունքով պայմանավորված՝ հավելավճարները կլինեն տարբեր. 70-79 տոկոսի դեպքում կսահմանվի 80.600 դրամ լրավճար, առանց հարկերի մանկավարժը կստանա 60.000 դրամ լրավճար, 80-89 տոկոսի դեպքում՝ 111.500 դրամ, կստանա՝ 80.000 դրամ, իսկ 90-100 տոկոսի դեպքում՝ 138.300 դրամ, առանց հարկերի լրավճարը կկազմի 100.000 դրամ:
Այս մասին ասել է ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը «Կրթության մասին» օրենքում Կառավարության առաջարկած փոփոխություններն ու լրացումները փետրվարի 10-ի նիստում ներկայացնելիս: Նշվել է, որ առաջին փուլով դիմելու հնարավորություն կունենան երաժշտական եւ արվեստի դպրոցների դաշնամուրի եւ երաժշտության տեսության ուսուցիչները, մարզադպրոցների ազատ ոճի եւ հունահռոմեական ըմբշամարտի, սամբոյի եւ ձյուդոյի մարզիչ-մանկավարժները: Տարվա ընթացքում նախատեսվում է նաեւ երկրորդ փուլով ատեստավորում, ինչը մասնակցելու լրացուցիչ հնարավորություն կընձեռի մյուսներին: Նախարարի կարծիքով եկող տարվանից համակարգն ամբողջությամբ ատեստավորման դիմելու եւ մասնակցելու հնարավորություն կունենա:
Սահմանվում է արտադպրոցական կրթության նպատակը՝ այն համապատասխանեցնելով հանրակրթության չափորոշչին եւ մարտահրավերներին, որոնց բախվում է համակարգը: Սահմանվում են արտադպրոցական ծրագրերի ուղղությունները եւ իրականացնողների շրջանակը: Կարգավորվում է արտադպրոցական ծրագրերի ձեւաչափի եւ վերջնարդյունքների սահմանումը, որը թույլ է տալու ունենալ բովանդակային չափորոշիչներ եւ ոլորտում որակյալ ծառայությունների երաշխավորման գործիք:
«Ցանկանում ենք արդյունավետ ու սահուն այս համակարգի կիրառումն իրականացնել ու ավարտել 2026-2027 թվականներին, ու երկրորդ փուլով աշխատավարձը բարձրացնելու եւ ութ հարյուր հազարից մեկ միլիոն հասցնելու հնարավորություն տալ մանկավարժներին». հարակից զեկույցում ընդգծել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը:
ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը, նշելով, որ իր առաջարկների զգալի մասն ընդունվել է, այդուհանդերձ կարծիք է հայտնել, որ նախաձեռնությամբ հատվածական եւ ժամանակավոր լուծումներ են տրված: Նրա գնահատմամբ արտադպրոցական ծրագրի կարեւորագույն բաղադրիչը կրթադաստիարակչական գործառույթն է, մինչդեռ կրթական եւ դաստիարակչական ծրագրեր իրականացնող մեծ հատված դուրս է մնացել այս փոփոխություններից: Նա հավելել է, որ մեր պետությունը չունի արտադպրոցական կրթության եւ դաստիարակության ռազմավարություն:
Հակադարձելով պատգամավորին՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եզրափակիչ ելույթում պարզաբանել է արտադպրոցական ծրագրի բովանդակությունը. այն երեխաների հետաքրքրությունները, նախասիրությունները, կարողանուկությունները, ինտելեկտուալ զարգացման մակարդակը, ստեղծարար հմտությունները, ֆիզիկական ունակությունները, մարդկային կապիտալը զարգացնող եւ կատարելագործող ֆորմալ-կրթական ծրագիրը լրացնող ուսումնական ծրագիր է: «Կարծում եմ, որ այս ձեւակերպմամբ փարատվում են Ձեր մտահոգությունները»,- դիմելով Լիլիթ Գալստյանին՝ նշել է նախարարը: Նա հիշեցրել է, որ Կրթության ռազմավարությունը վեցամյա ընդմիջումից հետո նախորդ տարեվերջին է ընդունվել, որով հստակ ամրագրվել է արտադպրոցական կրթության հանդեպ մոտեցումը՝ որպես հանրակրթության բաղադրիչ:

Предлагается ввести сопутствующий механизм повышения квалификации и оплаты труда работников в сфере внешкольного образования, благодаря которому педагоги получат возможность получать доплату из государственного бюджета в случае удовлетворительного результата аттестации. В зависимости от итогов аттестации доплаты  будут различными.
10 февраля на заседании НС об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Ж.Андреасян, представляя предложенные правительством изменения и дополнения в закон “Об образовании”. Отмечалось, что возможность подать заявку в первом туре получат преподаватели фортепиано и теории музыки музыкальных школ и школ искусств, тренеры по вольной и греко-римской борьбе, самбо и дзюдо спортивных школ. В течение года также планируется провести второй тур аттестации, который предоставит дополнительные возможности для участия другим. По словам министра, со следующего года в системе появится возможность подавать заявки и участвовать в аттестации.
Определена цель внешкольного образования, приведена в соответствие со стандартом общего образования и задачами, стоящими перед системой. Определены направления внешкольных программ и круг исполнителей. Регулируется определение формата и конечных результатов внеурочной программы, что позволит иметь стандарты содержания и инструмент гарантии качества услуг в сфере.
“Мы хотим внедрить и завершить эффективное и плавное применение этой системы в 2026-2027 гг., а также дать педагогам возможность поднять свою зарплату с восьмисот тысяч до одного миллиона на втором этапе”, - подчеркнул в содокладе председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян.
Депутат Л.Галстян, отметив, что значительная часть ее предложений была принята, тем не менее выразила мнение, что инициатива дала частичные и временные решения. В ее оценке, важнейшим компонентом внеурочной программы является воспитательная функция, при этом большая часть учебно-воспитательных программ осталась за рамками этих изменений. Она добавила, что в РА нет стратегии внешкольного образования и воспитания.
В противовес депутату Ж.Андреасян в заключительном выступлении уточнила содержание внеурочной программы – это учебная программа, дополняющая формальную образовательную программу, которая развивает и совершенствует интересы, предпочтения, способности детей, уровень интеллектуального развития, творческие способности, физические способности и человеческий капитал. "Думаю, что этой формулировкой развеяны ваши опасения", - заметила министр, обращаясь к Л.Галстян. Она напомнила, что в конце прошлого года после шестилетнего перерыва была принята Стратегия образования, которая четко закрепила подход к внешкольному образованию как компоненту общего образования.