ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության ԱԺ Կորեա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ Կիհուն Սոնի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպմանը շեշտվել է հայ-կորեական երկկողմ հարաբերություններում միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը:
Քննարկվել են Հայաստանի եւ Կորեայի միջեւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման եւ ամրապնդման հնարավոր ուղղությունները: Կողմերն ընդգծել են առեւտրատնտեսական, գիտական, կրթության, մշակույթի ու զբոսաշրջության ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության անհրաժեշտությունը:
Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորել է ՀՀ-ում Կորեայի Հանրապետության դեսպանության բացումը, որը մեծ առաջընթացի հնարավորություն կտա հայ-կորեական հարաբերություններում:
Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) կողմից Հայաստանին, մասնավորապես, Ազգային ժողովին ցուցաբերած աջակցությունը՝ ակնկալելով շարունակականություն:
Գործընկերները քննարկել են տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր, ինչպես նաեւ Ադրբեջանի ծավալապաշտական նկրտումներին եւ դրա հետեւանքներին վերաբերող հիմնախնդիրներ:
«Մենք գնահատում ենք Կորեայի Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի առնչությամբ եւ հույս ունենք, որ Կորեան կշարունակի աջակցել միջազգային միջնորդների ջանքերին՝ խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու հարցում»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը:
ԱԺ նախագահը  հավելել է, որ Հայաստանը միջազգային գործընկերներից ակնկալում է հասցեական քայլեր՝ պահանջելու Ադրբեջանից լիարժեքորեն կատարել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, անմիջապես ու անվերապահորեն վերացնել Լաչինի միջանցքի արգելափակումը՝ ապահովելով տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգ եւ ապահով կազմակերպումը:

13 февраля Председатель НС РА А.Симонян принял делегацию во главе с председателем группы дружбы Корея-Армения НС Республики Корея Кихуном Соном.
На встрече подчеркнута важность межпарламентского сотрудничества в армяно-корейских взаимосвязях.
Обсуждены возможные направления дальнейшего развития и укрепления двусторонних отношений между Арменией и Кореей. Стороны подчеркнули необходимость взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической, научной, образовательной, культурной, туристической сферах.
Спикер НС в этом контексте подчеркнул важность открытия посольства Республики Корея в РА, что предоставит отличную возможность для прогресса армяно-корейских отношений.
А.Симонян высоко оценил содействие Корейского агентства международного сотрудничества (KOICA), в частности, Национальному Собранию РА, выразив надежду на его последовательность.
Партнеры обсудили проблемы безопасности региона, а также коснулись экспансионистских амбиций Азербайджана и их последствий.
“Мы ценим взвешенную позицию Республики Корея по Нагорно-Карабахской проблеме и надеемся, что Корея и впредь будет поддерживать усилия международных посредников по ее развязке  исключительно мирным путем”, - отметил А.Симонян.
Председатель НС добавил, что Армения ожидает от международных партнеров адресных шагов, требующих от Азербайджана полноценного выполнения обязательств, взятых на себя трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г., немедленной и безоговорочной разблокировки Лачинского коридора, обеспечив безопасную и надежную организацию транспортного сообщения.