Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը փետրվարի 13-ին ընդունել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Պետր Պիրունչիկին: ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ` նշելով, որ նրա առաքելության իրականացման ընթացքում հայ-չեխական գործակցությունն ավելի կընդլայնվի եւ կխորանա:
Հանդիպմանը կարեւորվել է երկու երկրների խորհրդարանականների գործակցությունը միջազգային հարթակներում: «Հայաստանի եւ Չեխիայի խորհրդարանների միջեւ վերջին տասը տարիներին բավականին ակտիվ համագործակցություն է ծավալվել: Այս համատեքստում պետք է նշեմ, որ Չեխիայի խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի նախագահ Մարկետա Պեկառովա-Ադամովային հրավիրել եմ այցելել Հայաստան»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Քննարկվել է Հայաստան-Եվրոպական միություն Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում Չեխիայի հետ համագործակցության խորացման հարցը:
Խոսելով տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձություններից եւ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի ու Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության հանդեպ իրականացվող Ադրբեջանի ագրեսիայից` նորանշանակ դեսպանը հարցի հանգուցալուծման համար կարեւորել է խաղաղ երկխոսելու ճանապարհը:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար` նշելով, որ իր առաքելության ընթացքում ջանքեր չի խնայելու հայ եւ չեխ ժողովուրդներին միմյանց պատմությանը, մշակույթին հաղորդակից դարձնելու համար:

13 февраля Председатель НС А.Симонян принял новоназначенного посла Чешской Республики в РА Петра Пирунчика. Поздравив его с вступлением в должность, спикер выразил надежду на   расширение и углубление армяно-чешского сотрудничества в период дипмиссии.
На встрече подчеркнуто сотрудничество парламентариев двух стран на международных площадках. “В последнее десятилетие между парламентами Армении и Чехии налажено довольно активное сотрудничество. В этом контексте должен отметить, что пригласил председателя Палаты депутатов парламента Чехии Маркету Пекарову-Адамову посетить Армению”, - отметил Председатель НС.
Обсуждено углубление сотрудничества с Чехией в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС.
Коснувшись происходящих в регионе событий и азербайджанской агрессии против суверенной территории Армении и армянского населения Нагорного Карабаха, новоназначенный посол подчеркнул путь мирного диалога для разрешения вопроса.
Петр Пирунчик, поблагодарив за прием, отметил, что за время своей миссии не пожалеет усилий для более глубокого ознакомления армянского и чешского народов с историей и культурой друг друга.